1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Само 3 кредити? Само?
    А колку треба, 10?
    Како си ги сфаќате кредитиве, ко мастика да сте позајмиле...
    шо се 19000 плата бе за семејство и 3 кредити...ништо.
     
    На crimson, S.W.A.G, Angie1432 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.219
    Maла е таа плата за толку обврски. Најверојатно не лаже жената, туку нема. Сигурно и не може да земе кредит. Банките не даваат туку така кредити. Плус сега текстилот е на колена, може да останат без работа. Ако можеш да помогнеш некако помогни, најди работа, или стисни се додека не се подобри состојбата.
     
    На tina2018 и Angie1432 им се допаѓа ова.
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ти така мислиш дека таа не се замара, но само она си знае како и е. Ке сватиш кога ќе бидеш родител.

    Рати за отплата на кредит по Закон може да бидат до 1/3 од плата што најверојатно ги има искористено тој лимит односно 1/3 од плата и оди на рати за кредити и затоа не и даваат нов кредит.
     
    На Tanjamm, tina2018 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Девојче не живееме во времето на Југославија да пунеме фиржидер со 500 денара мајками месечно за цело семејство троши минимум 4000 5000 да ни е пун фрижидерот секако и јас имам удел во тоа, така гледаш оти не ја гледаш храната што се даваат пари и личната хигиена шампони купки, тоалети, па и маски се тоа кошта.. Оди летото работи 3 месеци еве ти ги парите за факултет.
     
    На evangelina.ina, Brpbrp, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.877
    Сите знаеме дека работата во конфекција е утепувачка и малце платена.Пари за матурска и факултет не треба да чекаш мајка ти да ти ги даде, треба да се научите дека одредени работи треба сами да си ги бркате.Денес за факултет,утре магистрација,докторат,стан,кола се ова треба да го направи родителот? Добро е кога имаш за јадење дома.
     
    На Tanjamm, cresa-jagoda, evangelina.ina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Iamstorm

    Iamstorm Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Девојки дали работодавачот може да ми ја намали платата?
     
  7. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  8. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    8.924
    Кај мене на работа отказ дадоа две колешки што работеа иста работа и сега не сакаат да вработат друга ај да заштедат на плата, а не сакаат ни да обучат некоја веќе вработена која секако е на платен список.
    Според обрзование само јас сум соодветна за таму да работам и моментално повеќе седам од што работам и може да ми се даде и друга задача, ама тие сега се понижуваат и повторно и се молат на онаа едната што напушти да доаѓа да завршува работа.
    Некако се разочарав, немам можност да учам и напредувам.

    Мислам дека само оние што се заразени се заштитени. На трудници не и продолжија договори, а не пак за самоизолација.
    На договор си не им можеш ништо, решиле да не го продолжат и тоа е.

    Ако е на минималец, а може и нешто над тоа не може да изваде кредит, а веќе има три.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Стегни се оди барај работа и заработи, а не и ги број парите на мајка ти. Имаш кров над глава, имаш струја, вода, храна?
    Во време кога се е поскапено не ми е јасно како успева жената три кредити - што сигурно ги земала од потреба - да исплати и да јаде, па згора и бараш пари за факинг матурска.
    Страшно неблагодарно, себично и бесчувствително.
    Запрашај се каква ќерка си и прашај ја како да и помогнеш, а не да бараш пари за матурска. Во конфекција работата е далеку од лесна.
    Ако нема пари да те прати на факс, патот под нозе најди работа за три месеца и заштеди си. Кредитите не се free money, се враќаат со камати речиси дупло, ама ти битно знаеш да кажеш не сакаш да земе кредит.
     
    На Brpbrp, Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Мислам дека со таа плата од 18 000 3 кредити не е можно да има, веројатно е еден кредит и тоа може да му зема 1/3 од плата, тоа ти е 6 илјади. Остануваат уште 12 000 што можеби повеќе од половина одат за сметки, а од другата половина има за секојдневни трошоци, па сега рачунај и ќе видиш дека е можно да и останале само 500 ден. Тебе ти требаат пари за матурска ајде во ред, ама види ја малку состојбата во цела држава и размисли дали е време за луксуз и гламур на матурска. Уствари оваа година ќе има матурски? Мислев нема бидејќи ништо не е подобро од лани...За факултет имаш време, пробај нешто најди летово и сигурно ќе собериш пари за упис.
    Не сакам да те вреѓам дека си неправедна и разгалена ама не е во ред да му ги броиш парите на мајка ти од нејзината скромна плата. Размисли и ќе видиш дека сум во право, разбирам дека си тинејџерка ама гледаш каква е состојбата во цела држава, а не само кај тебе дома :hug:
     
    На butterfly6223 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    8.924
    Зависи каков кредит. Ако најголемиот е до 2000 ден до 6000 може најмногу да има за кредити.
    Ако пуши и цигари и толку од платата.
     
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Извини вака, а татко ти колку се замара за тебе? Додека учиш (највеќе до 26 години) тој има обврска да плаќа алиментација. Плаќа ли? Или ич не му е гајле за тебе?
    Мајка ти со 3 кредити (кои и се 1/3 од плата), успева да сврзе крај со крај со 2/3 што остануваат да плати сметки и да купи јадење. Ама ти си земаш за право да кажеш дека не се замара. Епа девојче прво запрашај се колку се замара татко ти за тебе. А не да плукаш по мајка ти која црнчејќи во конфекција тебе ти обезбедува нормален живот.

    Друго во оваа пандемиска состојба со Корона вирус, тебе ти дошло до аздисување, до матурски прослави. Каде ќе славиш матура, дома или во двор? Зашто очигледно е дека во оваа состојба во кафана дека нема да има прослава организирана од училиштата.

    Како трето факултетот не е задолжителен. Работи 3 месеци преку лето ќе заработиш пари за студирање. Па на крај краева не е крај на светот ако не успееш да се вработиш преку лето, па паузираш една година, за во тој период да заработиш.
     
    На butterfly6223, Noemi, Brpbrp и 3 други им се допаѓа ова.
  13. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Уште месец дена имам до породилно да отворам. Се договорив со газдата да вратам плата и придонеси. Договорот за работа ми истече на 28.02. Ако сакаше ќе ме одјавеше без проблем. Мислам и ова е добро. Работам во фирмата повеќе од 5 години. Ама коронава премногу зеде замав. Повеќе од половина од вработените добија отказ. Јас останав дека бремена сум. Ама доктор ми рече дека ми препорачува да не одам на работа. Боледувањето нема да ми го признае газдата, а и немам некоја причина зошто да не можам да одам на работа, освен близначка бременост. На комисија не би поминала за продолжување на боледувањето. Така да, ништо од тоа. Сега ќе си вратам придонеси и тоа е. Здравје
     
  14. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Од две зла си го избрала помалото. Нема да ти пропадне породилното. Ете ок што не те одјавил, зошто има многу такви случаи.
    Но дека газдата ти е шупак, шупак е. За 2 месеци нема да му пропадне фирмата, плус и ако си работиш зошто да не се стрпи уште 2 месеци?
    Имаш причина да не одиш на работа и без боледување, а тоа е фактот дека трудниците се ослободени од физичко присуство на работа поради короната. Но, ете те држел во раце со договорот на определно.
    На комисија би поминала глатко, посебно сега во услови на корона би те дале мислење за боледување без проблем.
     
    На tina2018 и NewMommy им се допаѓа ова.
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.877
    Многу голем шутрак е 5 години да работиш во една фирма ако не те бивало немало ни првиот месец да те бива и уште вака да се однесува.Мизерија е ова нај искрено не знам колку време треба да работиш во една фирма за да добиеш договор на неопределено:^)
     
    На tina2018, NewMommy, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Еве јас работам скоро 3 год во фирма на определено. Договорот ми беше до 15.01. Не само што ми го продолжија без проблем туку ми качија и плата. Јас не користев мерки по моја воља затоа што пробав, но не ми одеше да работам од дома. Таму бев заштитна скроз. Од кога се зголеми пак бројов на болни ми кажаа да работам од дома. Колку стигнам да сработам толку и да си го отворам боледувањето на ден на породувањето.
    На првата работа бев на неопредено кога останав трудна, па душава ми ја извадија од прв момент кога дознаа.Така да се зависи од човечноста на газдата...
     
    На Nikolina35, tina2018, Forca и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Coece

    Coece Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    35
    Ne znam dali planiras da se vrajkas pak kaj istiot gazda,posle porodilnoto ( jas bi ti preporacal Ne)..i ako ne planiras fino lepo da si go tuzis gazdata zasto po zakon posle 5 god,dogovorot treba da ti pomine od opredeleno vo neopredeleno vreme,a so samoto toa ne smee da ti dade otkaz..druga rabota e sto koga rabotnik e na bilo kakvo boleduvanje,gazdata ne smee da mu dade otkaz dodeka mu trae bolovanjeto..i ne samo toa tuku i koga ke se vratis mora da te zadrzi na isto rabotno mesto uste edna godina,a vo firmata uste dve godini..i kako sto rece deka treba da se porodis so bliznaci,po zakon ti sleduvaat 15 meseci porodilno odsustvo
     
    Последна измена: 25 март 2021
    На tina2018 и Luna91 им се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.877
    Има една финта што ја прават фирмите, а повеќето од нас не обрнуваат внимание на тоа.Кога потпишуваш договор на определено точно е дека после 5 години треба Да даде договор на неопределено, но само ако е со иста ставка пример 4 и пол години се водиш како Комерцијалист, после ти дава друг договор со Комерцијален службеник и тука пак треба за тој назив да чекаш уште 5 години за да добиеш неопределено.Ако сака газда да те стави на неопределено ќе те стави одма нема да чека 5 или 10 години :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Леле, мислењево ти вришти од предрасуди.
    Шо може да ти се деси ако човекот е професионалец и бара стручен кадар за работа?
    Тој валјда прочитал дека не знаеш албански и му одговараш по квалификации чим ти се јавил...
    Сигурно нема да те убијат и вратат во црна ќеса.
     
    На cresa-jagoda, Brpbrp и crimson им се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.877
    И на нив им требаат Македонец вработен за да се разберат со Македонците клиентите се од сите Националности :) . Некогаш некои од нив се 100 пати подобри од Македонците дури и не вреди да ги споредиш :)
     
    На cresa-jagoda и Artlover им се допаѓа ова.