1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    Во трудова инспекција се пријавува. Голема е веројатноста да е одјавена (може и воопшто не ни била пријавена). Пошто не се пушта платата поединечно за секој вработен, сите заедно одат. Па ако не е платена она, нема да е платен никој. А ако другите земале плата, она 100% не е пријавена.
     
  2. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    На неопределено време е, уште е пријавена.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Денеска ќе проба пак со убаво да разговара, па ќе видиме што ќе направи, таа е плашлива за преземање било што, јас да бев одма ќе преземев, макар и имала пари, мразам некој будала да ме прави, а освен тоа овие година дена се за многумина лоши финансиски денови..
     
    На cresa-jagoda и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  4. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    Има ли други вработени во фирмата? Тогаш на сите им касни плата 2 месеца. Никој не се буни?
    Во секој случај кај и да е и од УЈП треба сметката да им ја блокираат додека не ги исплати платите. Не може да остане со неисплатена плата ако е пријавена во агенција.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Знам дека се блокира сметката ама не знаев колку точно месеци ако не се пушти плата, инаку има уште во фирмата вработени, ете и мене не ми е јасно како не се бунат, дали од страв лугето, или си велат може ќе пушти, го најдоа народот сега ептен во лошо време за жал..
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    Не ме земај за збор, ама мислам дека и за еден месец. Ама кај нас институциите не се најажурни. Во секој случај кога тогаш ќе мора да исплати. А да сум на местото на другарка ти, ќе си барам друга работа во меѓувреме.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jade1678

    Jade1678 Нов член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали некој знае како се прекинува приправнички стаж во образование?
     
  8. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Незнам дали е прашањето соодветно за во темава ама сепак ќе го пишам тука.
    Работам во фирма со колешки со кои што се знаеме од претходно но не сме се дружеле туку сме биле на здраво. Помали се од мене и им е прво вработување. Неколку пати ми е напоменато од нив дека јас сум била над нив ( на работно место) и убаво ми било мене и незнам дали е тоа причина што се однесуваат како да ме мразат.
    Незнам зошто ама нон стоп ме одбегаваат. Не прават муабет со мене така ептен ради реда, а кога си прават меѓусебе и со други колеги се нон стоп позитивни и насмеани. Се чувствувам како да не се вклопувам воопшто а сум лик што немам проблем за дружба и сакам и смеи и шали.
    Што мислите треба да се нервирам или да не се замарам?
     
  9. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Воопшто да не се замараш , на работа одиш за да заработиш пари а не за дружби. Едноставно гледај си да си сработиш тоа што треба а они дали те сакаат или не ништо не ти менува.
     
    На tinka-mace, zuto, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Да во право си ама ми смета што има неубава енергија во канцеларија. Не ме интересираат приватни работи нивни, ниту пак сакам да ми се мешаат или пак да знаат ( а они уживаат во тоа) но сепак напната атмосфера исто така не сакам да има.
     
    На tina2018 и Alisa22 им се допаѓа ова.
  11. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Да , потполно те сфаќам и јас бев во слична ситуација едноставно си гледав да си завршам работа а они како да не постојат.
     
    На Traveler91, tina2018 и babybubu им се допаѓа ова.
  12. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден имав неубаво однесување од страна на заменик шефот(прв пат да разговора со мене на неубав начин) од друга страна плус колешка што изиграва "шефица". Се мислам дали да се отворам пред шефицата и да и објаснам,но се двоумам бидејќи може да се сменат работите, или пак да видам следно кога ќе имаме заедно смена како ќе се однесува. Страшно ме погоди понижувањето. Шефицата година и пол заедно работиме не е имало никакви проблеми.
     
  13. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.902
    Пол:
    Женски
    Не би било лошо да разговараш. Ама се очекувај, ако заменикот стои добро со шефицата, неговиот збор ќе биде против твојот оти скоро секогаш надредениот е во право. Каква и да е причината што ти викал, тој секако ќе ја врти работата во негова полза и тебе ќе се обиде да те направи виновна во секој случај.
     
    На ma4e1311 и Dandra им се допаѓа ова.
  14. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Не се замарај воопшто. Они губат.
     
  15. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    Не баш...ако се понаша како да не постојат се наталожува врз тоа муабет од типот ете убаво мислевме за неа, почнуваат да сплеткарошат, да кодошат, се само да ја дискредитираат,да вадат муабети кои се пренапумпуваат, само зашто они се повеќе и појаки дека се држат заедно а она е една и не им се покорила.
     
  16. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е до мене, ама на форумов нема тема во која некој се фали од колегијалност или работно место. Какви сме станале????
    пс. За потешкотиите. Ќе си ја процените ситуацијата, со некои луѓе успева да бидеш константно фин и пријатен, без разлика како тие се однесуваат. Факт е дека на работа поминуваме премногу време за да можеме постојано да занемаруваме дека нешто ни пречи или не навредува.
     
  17. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Нема врска , едноставно не ме занимаат и нема што да се замарам за нив. Еве јас не ми е гајле кој што ќе рече за мене јас едноставно кај мене на работата омразата беше обострана , едната од нив не ме сакаше затоа што нејзиниот бивши многу му се допаѓа и најверојатно на неа и пречело тоа а другата не ме сакаше затоа што и е другарка ете конкретно јас ништо не им згрешив , мене они ништо не ми направија нормално затоа што нема што да ми направат ама верувам дека постојано ме одговарале но тоа воопшто не ме засега мене. Едноставно не ми се допадна ниту они (поради тоа) ниту пак дел од другите затоа што постојано оговараа некого и јас си седев сама на пауза на дел од колегите им кажував здраво на дел не. Едноставно бев дојдена таму за работа со не за дремење пред канцеларија и оговарање .
     
    На ТрагачПоНадеж му/ѝ се допаѓа ова.
  18. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Со поголемиот дел од колегите во институцијава и шефови кои што важат за баш достоинствени луѓе немам никаков проблем.
    Проблемот односно раздорот го прави девојче со кое што се знаеме одамна (сум била на здраво со неа, никогаш блиска) и фамилиите ни се знаат, и баш добро стојат.
    Но од кога работиме заедно со неа, она си го покажа лицето и и се познава дека ме мрази. Другите колеги ги врти против мене а зошто е тоа така незнаев. Е денес дознав директно од шефот кој сам ме праша зошто сум јас цело време како отсечена, му кажав што мислам. Човекот ми потврди дека кажала колешката дека ме мрази оти сум била на 2 работни позиции повисоко од неа.
    Му кажав и него, не ме интересира тоа е нејзин проблем. И јас неможам и вас да ве молам или да барам да ме дружите. Тука сме дојдени да работиме и јас сакам доколку се собирате и разговарате за работа да бидам таму. А ако оговарате или правите кафе муабети нема потреба да ме викате.
     
    На eliesaab и tina2018 им се допаѓа ова.
  19. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Од пуста љубомора, заради тоа што си подобра и надредена над неа, ги врти сите против тебе за да се чувствуваш осамено и отфрлена.
     
    На eliesaab и babybubu им се допаѓа ова.
  20. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    8.920
    Дали може да се пријави ако за цел месец нема исплатено минимална плата?
    На мајка ми за март цел месец работен и исплатиле само пола.