1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Отворено ќе ти кажам дека колешкава ти е стварно забегана.
    Се надевам дека надредените ќе постапат правилно, со некаква санкција, бидејќи реално ја заслужува.
    Знам дека ти е тешко дека се чувствуваш на некој начин изневерена од пријателството, но најпаметно е да ја избегнуваш колку што е можно повеќе и да ја игнорираш (секако со исклучок на комуникација поврзана со работа).
    Ти не си и' ниту надредена, ниту можеш некако да и' посочиш да се поправи, затоа најдобро е да си гледаш за работата и воопшто да не обрнуваш внимание. Плус, ти си направила се' што можеш, дури си се пожалила, така да нека се справува тој што е одговорен за тоа.
     
    На buba4e89 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    @buba4e89 а вас тој половина час ви е платен, како дел од работното време или вие сами имате одлучено да доаѓате 30мин. порано? Зошто ако не ви е донекаде ја разбирам фрустрацијата на колешката.
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Сум била во ситуација да бидам во токсична работна средина, слична на твојава, исто мала работна група бевме, некои 10-15 души. Она што јас воочив е дека на токсичните вработени им треба погодно тло, што ќе ги прифати, за да виреат. Односно, ако имаат поддршка од другите колеги или од претпоставените, ќе земат сила во тоа што го прават, ќе примамуваат други да ја прифатат нивната (не)култура и ќе се шират како плевел. Оние што вработени кои нема да го прифатат нивното мислење и однесување, ќе бидат предмет на напад, оговарање, дубари при работа и сл. Ваква работна атмосфера не сака ниту еден менаџер, зашто ќе му трпи и работата и вработените. И ако го бива, ќе му го најде крајот на токсичниот вработен на културен начин. Во мојата ситуација се случи да напорниот вработен самиот си замина, зошто не најде поддршка и исто мислење меѓу другите во фирмата. И кога замина на сите како да им олесна, преку ноќ се почуствува промена во работната атмосфера.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Никој не плаќа за пола час овде,се плаќа од час и се доаѓа порано. Така стои во договорот што го потпишува и кодексот на однесување на работно место.
     
  5. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 и јас мислам дека правилно си постапила но не во целост.

    Моментот кога таа тебе те известила дека ќе доцни на работа 20, 30 мин или пак дека не сака да доаѓа 30 минути порано иако така е договорено, јас би ја известила дека не сум шеф и би и дала контакт од шефот.

    Вака непотребно си го потрошила времето на дрска и безобразна личност. Плус не е твоја одговорност да кажуваш кој кога почнува и завршува за тоа има шеф.
     
    На Billy Idol, buba4e89, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  6. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Ова ти е мнг убаво пишано и 100% точно. Се согласувам целосно и мнг ми е мило што се решил вашиот проб. на раб :)
     
    На Traveler91 и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  7. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Целава приказна со доцнењето ме потсети на еден таков обид на бивша колешка. Она пак сакаше сите да доаѓаат порано еден саат на работа, зошто лично неа и одговараше да си заврши порано со работа. И беше посочено да праша кај менаџерот ама откако и објасни дека тоа значи сите вработени (и оние кои доаѓаат од друг град) да менуваат работно време заради неа една и дека тоа подразбира низа други прилагодувања како промена на работно време во централен регистар, промени во обезбедувањето и сл. се повлече.
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ние немаме шеф (шеф на смена) ако мислиш на тоа туку шеф на агенција. Ние преку агенција сме најмени да работиме во фирмата.
    Таа сакаше со мене да се договори да идам и јас во 7:10 и да ме мења колегата во 19:10 што мене тоа никако не ми одговара поради превозот до дома.
    Целиот товар падна на мене затоа што јас сум најстара во работење, фирмава ми верува на мене, се немаат пожалено од мене.
    Нејзе и било тешко да стане во 5:30 и да дојде во 6:30 на работа, а мене ми е ептен лесно плус два автобуса мењам.

    Инаку,јас нон стоп им кажувам на сите дека јас не сум шеф и дека не можам сите работи во нивни смени да ги вршам. Дека и фирмава си има кодекс и секој си е одговорен за своја смена.

    Проблемот е во тоа што ако вечер колегата вечер ме мења во 18:30 пример утре треба она да го смени него. И место да дојде во 6:30 уредно таа ќе касни. И колегата и кажувал неколку пати не е во ред да касниш на што таа му одговара “кој си ти на мене да ми кажуваш”.

    Јас на никој не кажав кога да почнува туку барам да се почитува работното време од 6:30 до 6:30, а тие 30мин до 7 да се земат за резерва време.Тоа правило е воведено уште пред јас да влезам овде,јас кога дојдов го прифатив не се побунив.
     
    Последна измена: 25 август 2021
  9. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 се сложувам со @Kanya. Освен ако не си директен претпоставен и одлучуваш за смени, не те интересира кој кога доаѓа, секој е одговорен за себе и за почитување на договорот за работа. Нема потреба од групирања и објаснувања, и скриншотови и покажување разговори, едноставно не е твој проблемот за ти да го решаваш. Однесувањето на сите во причава е чудно. Колешка што "кажува" кој кога ќе доаѓа на работа, твоето што сакаш (или мораш) да ги пеглаш работите и на претпоставените што не ја исекле у корен работата.
     
    На baby-star, Dandra, raww и 3 други им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ама вие не разбирате дека тоа влијае на моето време на примо-предаја и мојата смена? Колегите не сакаат да ја чекаат до 7.
    Исто и јас не сакам да го чекам до 7 колегата и да пристигнувам во 20часот дома само затоа што нејзе ја мрзи да стане во 5:30.

    Ако сакав да ги испеглам ќе идев директно кај газдата на фирмава и ќе барав камери,дај ви се молам со муабетиве колку да ме направите виновна намерно.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    Искрено со ова што си го направила се плашам дека ќе имаш обратен фидбек. Колешката може ќе ја избркаат ама вас ќе ви го утврдат работното време без да имате можност порано да доаѓате или да си заминувате. Ако работите од 7ч до 19ч мислам дека од вас ќе бараат да бидете таму без разлика дали сте дошле порано. Се надевам дека целата ситуација нема да излезе со свој камен по глава. Затоа е најдобро некои работи да НЕ се кажуваат на претпоставените и да се решаваат меѓусебно. Во случајот не ти одговарало и толку, немало потреба повеќе да разговараш со неа.
     
    Последна измена: 25 август 2021
    На Dandra и x-MajaEsposito-x им се допаѓа ова.
  12. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Што имам јас од тоа што "ќе те направам виновна"? Пиша на темава за да се пожалиш, за да побараш совет или да бараш потврда дека си постапила правилно? Не знам како функционира фирмата, ама имате работно време и сите ќе се придржувате до него, не доаѓа сигурно секој провизорно на работа кога сака. Не разбирам како може толку голем проблем да се создаде само затоа што една колешка нешто сакала. Не може, и готово.
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас веќе имав 100% фидбек односно одличен. Се уверив во нејзината приказна и сфатив дека е патолошки лажго. Односно таа воопшто не работела како што треба, тоа не ме занима. Овде кога еден прави грешка таа не се повторува повеќе.
    Инаку,може да ја тргнат од објектов и да и најдат друго место,но не и да ја избркаат од агенција.
    Од друга страна, времето не може да се смени фирмата налага така како што е.
    Разговарав со претпоставената,тие ќе си средат. Ако во иднина приметам некакви несогласувања да ја известам веднаш.
    Исто така објаснив дека јас и со тоа што живеам подалеку пак стигнувам на време, за разлика од нејзе што живее поблиску. Колегите од ноќна живеат поблиску па пак стигнуваат на време. Исто така пред два месеци потпишавме еден вид на договор со фирмата и таму добро си пишува што и во колку да се доаѓа.
    Освен тоа, јас сум задолжена се што е интерес на фирмата да правам. Како што кажав не би кажала да не бев во право, не е во ред некому да му касниш и уверливо да кажуваш дека ќе организираш временски да доаѓаме сите како што таа сака.

    Ви благодарам на сите мислењата :f:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Напротив, се што е пред 7 е во ред но по 7 е претерано.

    Во ред,средив фала ви на мислењата.
     
  15. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    Те разбрав јас комплетно, претпоставувам дека позицијата ти е поврзана со обезбедување локации, security. Но, и да не е не треба да се доцни на работа.

    Јас секогаш пазам да сум 10-тина минути пред почеток на работното време. Иако, сега работам од дома повтпрно се најавувам 10 мин порано.

    Проблемот е тоа што немате добар шеф, па и преку агенција да сте вработени. Ако сте потпишале дека ќе пристигнувате 30 минути пред работното време, треба да го почитувате договорот и точка.

    Тоа што дотичната го прекршувала договорот и се обидувала да манипулира кај неа ќе избие на глава. Никој не сака манипулатор и лажго. Особено ако е во странство каде што има поголема конкуренција, и избор, ако продолжи сигурно ќе ја заменат.

    Пример имам сличен со не баш одговорен шеф и тоа баш од денес. Работам за странска фирма, и во моментов сме преоптоварени и очајно ни требаат нови вработени особено во UK ама на шефот ич не му чуе, а е известен пред месец дена. Денес сите останавме плус 2 часа кои ќе ни бидат платени двојно, а и викендите ќе ни ги платат двојно, заради неговата неодговорност. Ама сите колективно побаравме помош, и побаравме двојни дневници додека обезбедат нови луѓе.

    Баш сега завршив, и оставив над 200 assignents и ич не ми чуе. Ако сакаат да ги изработам знаат дека треба да ме платат двојно па и повеќе надвор од работното време.

    А шефот е опоменет и ако не ја заврши работата ќе биде заменет со поспособен.
     
    На Sexybaby86, Traveler91, Nesigurna40 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Nesigurna40

    Nesigurna40 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Бидејки се наогам во слична ситуација ке се обидам да ти дадам еден совет. Не давај отказ за инат. Обиди се да си ги поставиш работите во стилот нема да му дозволом да ме малтлетира. Како за почето пробај да го игнорираш ако те малтретира излези си сврти му грб . Или кога нешто ке те малтретира иронично одговои му нешто во стилот ОК ако тоа те прави срекен, ок заврши ли и не се нервирај знам дека е тешко ама од негде мора да се почне . Јас барем така правам. Ке си кажеш или он ке се нервира или ке се опраи многу ми е гајле до него е не е до мене. Неколку пати така и ке свати. Јас така почнав да правам. Не доагам порано на работа , работам едно по едно полека не трцам како луда сега.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Ти го разбирам советов,фала за пишаново. После пишаново мое следеше мнг лоша ситуација, пред неколку недели ситуацијата ескалираше со однесување на еден колега, менаџерката беше сведок и не и се веруваше. Не вреди да го применам ова што го пиша кога веќе ескалираа работите и поминав низ посериозен стрес. Менаџерката ми вети дека работите ќе се средат но мнг не и верувам. Искрено важни ми се парите и ја сакам раб но средината за жал воопшто не ми одговара а имам и други приоритети во животот, планираме семејство а здравјето ми е мнг нарушено. Морам едноставно да размислувам, бидејќи пред 4 год бев исто така дел од сериозно токсична средина и ете животот ме научил на неколку битни лекции.
    Стварно ти посакувам се најдобро и твојата ситуација побрзо да се реши.
     
  18. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    а да најважното, он нема да се оправи бидејќи има 40год и сите го толерираат, ми велат карактерно таков е, а како што кажав важен играч им е во тимот!
     
  19. Nesigurna40

    Nesigurna40 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Како сакаш ама барем кога ке даваш откас кажи ја вистинската причина не да вртиш од оклу на коше И јас имам 40 години . Човек стално се меновуа. Ама кога веке ке даваш откас раздери му се во фаца и отерај го во пм. И онак ке даваш отказ барем еден ден од неговиот живот уништи му ти. И што ти е гајле итака даваш отказ. :)
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Не е проблем, не барам совет, не знам.....
    Со колешкава се вработивме во исто време, со тоа што јас идам секој ден на работа, 8ч.-16ч., таа иди во одредени денови, од др. град е и патува, таков им бил договорот со шефицава, океј мене не ме интересира. Имам предходно скромно искуство од скоро 6 месеци, од пракси, таа нема воопшто искуство. Има 35 г. и пошто јас идам секој ден, сум задолжена како да ја обучувам неа основни работи, не велам дека јас знам се, и дека не правам грешки, меѓутоа ако се споредиме, јас за 9 месеци многу се надоградив, таа како да ми тапка во место.... последните 3-4 пати кога разговаравме 2те побара од мене, да се залагам за повисока плата, што јас нема да го направам тоа, зш немам искуство и не се осеќам спремна да побарам покачување. Свесна сум дека треба мноооогу да учам за да си го оправдам покачувањето, ама женава не разбира....
    Еднаш, застанав да ја надгледувам и кога и реков дека јас не сум задоволна од тоа што го гледам, дека треба да е подобра, зашто 3 месеци вежба едно исто, таа пре-реагираше, мислев дека ќе ме натепа сериозно.
    Јас и кажав на шефицава да и даде до знаење дека, јас не сум ни шеф, ни ментор, дека јас сум само вработена, се што има да си разговара со неа, не со мене, зш јас сум никој и ништо овде, идам да работам за плата. Е сега ќе дојде утре, мене ме фаќа паника, не знам што ќе разговараме ....:envy: не знам дали постапив правилно со мојот разговор со шефицава.... ама и јас направив грешки во работење, и кога ми кажа шефицава дека имам грешки, јас се трудев да ги поправам, а не да правам драми и over-reacting situation да имам.
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.