1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Твојот другар нека побара писмено образложено решение да му достават од кај неговиот работодавач за изречена казна и нека провери во правилата за работниот ред и дисциплина кои треба да се јавно објавени дали за наведената причина се изрекува казна намалување на плата, која законски може да биде најмногу до 15% и може да трае до 6 месеци, ако види дека не се совпаѓа на ова што пишав погоре нека поднесе твојот другар приговор до работодавачот заради укинување на казната и враќање на тие 5000 денари со наредна плата, или да биде казнет до 15% доколку излезе дека заради пропуст при куцање на картичката тоа е предвидено во правилата за работниот ред и дисциплина.
    За оваа работа на твојот другар не му треба помош од адвокат, може и сам да го напише приговорот, доволно е некој правник да му помогне околу правните термини и законските одредби.
    Ако му го одбијат приговорот би било некоректно да кажам но искрено за 5000 денари не се исплати да го тужи работодавачот може само да го изгуби работното место и во случај да го изгуби спорот ќе го чинат многу повеќе судските трошоци.
    Едноставно нека внимава нареден пат нека не пропушта да се евидентира со картичката.
     
    На cresa-jagoda, Mikha4, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Да продавав нешто online па да барав муштерии по форуми и социјални мрежи :D
    Верувај да имав време можеби ќе барав али не овде на форум туку на facebook, живееме во 21 век начините на контактирање се унапредуваат, сега скоро се' се врши online, инаку форумов ми е место за релаксирање, не за работа, еве и погоре во постот и во другите мои постови колку што можам помагам.

    :)
     
    На Цобра, Jana06, Camille84 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Ok fala :)
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  4. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Бараат од мене на работа да дојдам ептен рано сабајлечки за некојси други причини, а мене смената ми почнува попладнето. Значи јас цел ден треба да го преседам таму, а не сум ни платена за тоа. Не знам дали воопшто да се појавам или да дојдам кога смена ми почнува?
     
  5. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Теоретски, не може. Мора да имаш ху време за одмор помеѓу смени, не знам точно колку, а и не може да "бараат" или да очекуваат од тебе да им удоволиш без надокнада. Услуги на пријатели. На фирма за пари. Е сега то во теорија. Ако е нешто инцидентно, еднаш, двапати, ок. Но, ако се повторува, еднаш со тебе, другпат со други колеги, значи се муља. Не можеш по цели денови да работиш, не смееш да работиш без одредена пауза меѓу смени и не смееш да работиш без надокнада. Види како ќе се снајдеш. Ако сакаш/мораш/можеш со добро, пробај. Ако не ти е битна работата, стои на ставот и на законот. Може да бидат луѓе и да се договорите, може да те отпуштат, може да речат ок, па после да те шиканираат. Ти знаеш како ќе постапиш.
     
    На GirlLove, eliesaab, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.886
    Фино можеш да им кажеш дали ќе бидеш платен ако не си нема зошто да одиш патем сите одиме за пари, а не од љубов.
     
    На GirlLove, eliesaab, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Сакав да ми пишам update, за работното место.
    Во вторникот им кажав дека напуштам, уште тогаш кога си отидов дома (јас бев до 9, другите останаа до 12) сум била главна тема на муабет, кај што како ќе сум идела, ме оговарале 1 саат, следниот ден сите попреку ме гледаа, и баш и реков отказ дадов не убив човек па да не знаете ни едно здраво да вратите, бѕквално ни а ни б. Требаше да останам до петок, али пошто нема баш работа, денес ме прашаа дали сакам порано да завршам, секако дека сакам, подобро за мене. И си заминав до 9, колега ми кажа дека пукнале од зборење како тоа сум лажела дека ке одам во странство, којзнае што сум правела, сум измислувала, сигурно сум немала најдено друга работа итн.
    Инаку не се погодив многу со колегите, малце бевме во канеларија 6-7 луѓе, си ја гледав работата и не правев многу муабет со нив, они збореа ептен лични работи од приватен живот, јас не споделував такви информации.Криво им е што си одам оти знам дека многу работа им вршев, мора да се збори се најлошо, како инску ќе си го хранат егото..
    Многу токсично место. Толку
     
    На Dumbledore, steela.honey, elimkd и 8 други им се допаѓа ова.
  8. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @Ladyinblackkk мило ми е што си се тргнала оттаму. Во слична ситуација бев, и за мене така се збореше баш оти си реков сакам да си дадам отказ, се потпишав и си отидов истиот ден. :D Секако дека сега знаат дека твоите обврски ќе мора да ги вршат тие, а има и луѓе што не се радуваат кога некој напредува.
    Со среќа нека е, уште многу успеси понатака. :)
     
    На Traveler91, elimkd, темјанушка и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Многу е ниско мислењето дека ако не им правам муабет за приватен живот, не сум комуникативна и ќутлива. Мене да ми се допаѓаа како личности и карактери ќе и правевев многу повеќе муабет, ама не ми се допаднаа, арогантно и хидтерично однесување, такви луѓе не можам да поднесувам околу мене, и фала богу дека ќе се оградам од нив.
     
    На Traveler91, steela.honey, elimkd и 6 други им се допаѓа ова.
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Дали некој од вас, или ваши блиски се соочиле со отказ на работно место поради одбивање да се вакцинираат.
    Две фирми веќе кај нас им дадоа усен отказ на вработените кои одбиваа да се вакцинираат.
    Дали постои некое здружение кое се бори за правата на овие луѓе. Ова станува веќе ненормална работа. Откази на сите страни во ова време, не сум јас лично засегната ама ми се лоши од вакви неправдини :puke:
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Во повеќе земји вакцината е веќе задолжителна, Италија тргна прва. Дискутабилно или не, тоа е новата реалност.
     
    На GirlLove и anggell им се допаѓа ова.
  12. Ljubova

    Ljubova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.704
    Каде што е отпорот мал, притисокот е голем. Немаме маса на луѓе кои ќе се борат. Ќе сервираат, ќе сркаме.

    Јас сум против ова што го прават за задолжителна вакцинација, но немаме средатва за отпор.
     
    На steela.honey, Summerbaby и anggell им се допаѓа ова.
  13. Mazegin

    Mazegin Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    671
    received_365350595343461.jpeg
    Се вработив пред неполн месец, ме осигураа веднаш, на договорот кој го потпишав пишува дека сум осигурана на три месеци.

    Ме заебава газдата или јас не се разбирам у ова? Зашто има икс знакче ако сум осигурана? :envy:
     
  14. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    znaci ne si osigurana cim si na X ili se vodis na praksa deka si
     
  15. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Важност од 10.11.2021, значи од тогаш ти важи, ако не си осигурана ќе нема дата.
    Х-от си го пренеле од хартиените во електронските обрасци, како штиклирано во коцка (facepalm):D
     
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ќе имаш осигурување кога ќе легне прва плата, тогаш ќе ти биде платено здравствено и пензиско. Ти пишува лице со плата.
     
  17. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Затоа што прво мора да ти ги плати придонесите за да ти тече осигурување, значи плата кога ќе ти стигне.
     
  18. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Биди среќен што @Forca ете и јас тука даваме правни совети и помагаме колку што можеме, за разлика од некои кои ќе ти земат пари за совет а совет нема да добиеш.
    Реткост е во ваква криза и во денешно време да најдеш човек како него што ќе ти помогне без да ти земе пари.
     
    На Dumbledore, Dark artist, GirlLove и 7 други им се допаѓа ова.
  19. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    1.642
    Пол:
    Женски
    Иста сум и јас ко тебе, и што повеќе ги игнорираш и работиш како што треба се нервираат, ко мали деца се за внимание.Страшно . Уживај си си излегла од токсична средина.Само успех понатаму.
     
    На Dumbledore, Dark artist, Dandra и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Дааа баш, ако заглавиш некаде или згрешиш ќе се радуваат на тоа. (facepalm)
     
    На Traveler91, Dandra и steela.honey им се допаѓа ова.