Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

 1. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  4.059
  Допаѓања:
  6.827
  Фирмата си се штити со тоа што на вкациниран и аразен не му следи боловање и изолација, но на не вакциниран му следи изолација дури и да бил во контакт со заразен ќе треба да седи во изолација и фирмата да плаќа. Секој би седел дома а да му одбијат само 30% евентуално 20% од плата, зависно колку ќе седи дома и дали ќе појави симптоми.
   
 2. Dpokahontas

  Dpokahontas Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Дали законски е загарантирано искористување на цел одмор пред истек на договор на определено?
   
 3. Madrugada

  Madrugada Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2021
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Значи ако сум вакцинирана, а сум имала контакт со позитивна, нема да добијам изолација?
   
 4. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.537
  Допаѓања:
  38.494
  Пол:
  Женски
  Ајде еден совет.
  За мајка ми се работи. Вработена беше во државна градинка на договор, година дена како работи, а еве два месеци ја држат ниту на договор ниту плата и даваат. Сабајлево отишла кај директорката и ја прашала до кога мисли да ја држат на црно и без плата, она и рекла слободно оди си дома. Искрено, ми падна многу криво што можам да постапам? Ја држеа ниту пријавена ниту плата со ветување ќе биде ќе биде а сега?
   
 5. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  8.106
  Допаѓања:
  63.494
  Пол:
  Женски
  За жал ако не е пријавена, нема моментално договор што тече, ништо не може.
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.537
  Допаѓања:
  38.494
  Пол:
  Женски
  Тоа е, а ќе речеш државна работа :D
   
  На GirlLove и Mantub им се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  8.106
  Допаѓања:
  63.494
  Пол:
  Женски
  Особено со градинкиве. Тоа "Оди си дома" го велат пошто знаат дека правно се покриени.
  Роднина моја ист случај со градинка, ене ја сега чува дечиња приватно.
   
  На GirlLove и mssuniquee им се допаѓа ова.
 8. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Машки
  Има можност да се смета односот како облигационен наместо работен, и да бара да и се платат тие месеци кои што не биле платени.
   
  На cresa-jagoda, Mikha4 и Mantub им се допаѓа ова.
 9. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  2.791
  Пол:
  Женски
  Исто и во општините, кога ќе дојде другата пратија, ти го прекинува договорот.
   
 10. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  3.837
  Допаѓања:
  11.135
  Пол:
  Женски
  Партија свашта ради.
  :D
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Nesigurna40

  Nesigurna40 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2021
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  I jas si davam otkaz od drzavno i toa rabota se naoga zdravje ne Toa e
   
 12. Nesigurna40

  Nesigurna40 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2021
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Ako si rabotnik vo drzavno necinis dali e tvojata partija ili drugata nema veze Vo drzavno samo idioti uspevaat
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  3.837
  Допаѓања:
  11.135
  Пол:
  Женски
  @Ladyinblackkk
  Хаха особено ако се баби.
  Седете таму, живи се. Државно е.
  Снајдете се ве молам, во таа средина.
  Не за џабе ве стаиле таму, сте давале се од вас за, партијата.
  5 дена работите.
  Немате видено потешко.
  6 дена работа и еден слободен на сред недела.

  После ќе ви биде тешко и сабота или не дај Боже и недела да работите.
  Сум работела и во токсични средни, сум трпела све и свашта, ме напаѓале, сум напаѓала.
  Ни намалувале плата. За, 1 година ми имаа покачено дури 500ден.
  Искрено, не знам што точно работите за дискусија.

  @tina2018 доста логички ми изгледа тоа.
  И во мк е сосема нормално.
  Не гледам некој што е политички вмешан да се жала и кука, ако го избркаат при промена на власт.
   
  Последна измена: 29 декември 2021
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ladyinblackkk

  Ladyinblackkk Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2020
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  @GirlLove
  Јас никаде во мојот коментар немам пишано дека се работи за државно. По самото работно време може да заклучиш дека не е администрација.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 15. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  3.837
  Допаѓања:
  11.135
  Пол:
  Женски
  Должна сум да ти се извинам.
  Шо и да ти смета, без разлика каде, џиткај и штити се.
  Ако си дала отказ,
  Со среќа, да си се вработиш каде сакаш.
   
 16. Ladyinblackkk

  Ladyinblackkk Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2020
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Одма се префрлив, пишував 2 страни поназад во групата, баш и ти ми имаше коментирано, се заборава. :D
  Фала ти, немаше потреба од извинување секако си во право за државна работа.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 17. steela.honey

  steela.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  660
  Пол:
  Женски
  Дали сте биле во ситуација кога шефот фаворизира ваш колега? И како сте постапиле?
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 18. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.720
  Допаѓања:
  34.739
  Пол:
  Женски
  Да, фаворизираше вработена која беше со најголем стаж и огромна посветеност кон работата. Нема што многу да се направи се додека останатите не ги омаловажува или ги демотивира на било каков начин
   
  На mira.mira, steela.honey, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.254
  Допаѓања:
  7.994
  Нема што да правиш. Ако се буниш лоша ќе бидеш. Ако е некој што заслужува фаворизирање ок, ако не заслужува, премолчи, и работи си ја твојата работа. На се доаѓа крај, само треба време.
   
  На steela.honey, BlackNight и tina2018 им се допаѓа ова.
 20. steela.honey

  steela.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  660
  Пол:
  Женски
  Фала ти, сметам дека далеку сум пособна ама знаеш како е кога некој не ти дава шанса да блеснеш, не ти дава задачи и сл, ама трпение ке дојде крај и на тоа.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.