1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Pocnav so rabota mi kazaa usno 3 meseci praksa no ne mi dadoa list da popolnam i mi dadoa list da go pisam maticniot i transakciska im dadov taa mi ja fotokopiraa rabotam 2 den seuste ne me prijavija sto da pravam koga mislite kje me prijavat?
     
  2. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.047
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Како може да те пријават ако си на пракса?
    Претпоставувам избегнуваат да те пријават, па затоа ти рекле дека е пракса.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Raboram kako site drugi kako moze praksa takva da e prasav za prijavuvanje mi kazaa deka prijavuvaat no jas seuste ne sum prijavena
     
  4. SexyDarling

    SexyDarling Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    211
    Ако ти рекле пракса 3 месеци мислам дека нема да те пријават за тоа време.
    Се надевам дека по истекот на тие 3 месеци ќе те пријават штом ти зеле трансакциска и податоци.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.047
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Може пракса да е. Има пракса исто како работа, 8 саати на ден. Ама тоа најчесто се оние кои им фали вработен па така со пракси пополнуваат и нормално непријавени.
    За тоа што си ги прашала, очекуваше да ти кажат дека не пријавуваат?!
    Од моето досегашно искуство, многу има што не пријавуваат или пријавуваат на скратено работно време, а работиш цело.
    Мој совет, види како ќе биде наредните денови, прашај кога мислат да те пријават, зашто во спротивно е само губење на време.
     
    На warrior, cresa-jagoda и Dandra им се допаѓа ова.
  6. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    3.866
    Пол:
    Женски
    За жал така најчесто прават, ги злоупотребуваат луѓето по 3 месеци на пракса, после ќе им кажат немаме потреба фала, па следниот 3 месеци пак демек пракса и така отишла годината, нивното работно место е пополнето а луѓето остануваат без пари.

    Според мене не прифајќајте 3 месеци пракса ( освен за професии каде законски е наложено одреден број на месеци пракса) максимум 1 месец може да се прифати за пракса .
    Кај нас у фирма почетните договори се секогаш на определено време со 3 месеци, од првиот ден си пријавен и потпишуваш договор на 3 месеци што мислам дека е таман време за и фирмата и ти како вработен да видиш дали ти одговара.
    До сега никогаш не се случило договорот да не му биде продолжен после тие 3 месеци.

    Пошто работам во човечки ресурси јас лично баш и не им верувам на фирмите шо викаат 3 месеци пракса за не толку специфично место .
     
    Последна измена: 29 јануари 2022
    На honey.11, cresa-jagoda и Just.do.it им се допаѓа ова.
  7. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Прв red flag e ако нон-стоп објавуваат конкурси и обуки. Тоа значи дека им бегаат работници или ги користат, а не им плаќаат. Што обука ќе беше тоа 3 месеци?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Za boleduvanje kolku odbivaat za 7 dena od platata?
     
  9. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    30% за деновите кога си бил на боледување
     
  10. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    3.866
    Пол:
    Женски
    Кај вас у фирма како го регулираат траењето на годишниот одмор ( кој колку денови има право на год одмор )
    Дали ви регулираат според стаж, стаж и сложеност на работата или само со Одлука на ниво на фирма за сите вработени ист бр на денови год одмор ?
     
  11. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Како може според сложеност на работата да трае одморот?
    Сите вработени имаат 20 дена како што следува по закон.
    Тој што има повеќе стаж му следува бонус некој ден, ама тоа е плус од фирмата, а без скратување, 20 секој добива секако.
     
  12. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    3.866
    Пол:
    Женски

    Е така. Траењето на годишниот одмор се утврдува како збир на основицата од 20 работни дена и бројот на додадените работни денови остварени врз основа на некои од основните критериуми .
    Работникот има право на платен годишен одмор од најмалку 20 дена, со тоа што со колективен договор или договор за вработување год. одмор може да се продолжи до 26 раб дена.

    Ова ти е извадок од правила за користење на год одмор и за исплата на регрес во 2021 год .
    Иако законот за право на год одмор е ист и не е сменет до денес.
     

    Прикачени фајлови:

    • odmori zz.PNG
      odmori zz.PNG
      Големина на фајлот:
      46,7 KB
      Прегледи:
      12
    На Madrugada му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Во секој случај, 20 мора да добие, повеќе може, помалку не може.
     
  14. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    3.866
    Пол:
    Женски

    Значи моето прашање беше :
    а не минимален и макс број на одмор.
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Татко ми годинава имаше 30 дена (90% сум сигурна)
    20 по закон, а тие 10 не знам како.Со секоја година знам се` повеќе се добивало.
     
    На Lotus Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mazegin

    Mazegin Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    671
    Некој со слично искуство?
    Го пишува горе името на фирмата, но немам здравствено осиг.
    Го прашавме шефот, вели чекајте плата. Не ни е прв месец на работа.
    Договорот ми е до 08.02.2022

    IMG_20220206_181606.jpg
     
  17. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @Mazegin штом не ти е прв месец на работа, значи треба да си осигурана. Тоа што газдата ви го рекол да чекате од плата не важи бидејќи било кога да си отвориш во месецот треба да си имаш осигурување. Така да овој не ви платил здравствено осигурување. А ако не плаќа здравствено, провери си во ПИОМ дали ти плаќа стаж.
    Во ваква ситуација не сум била ама мој другар беше. Му испадна случка за во болница и кога требаше да плати му кажаа дека немал осигурување и мораше да си плати на приватно. Од таа причина, би ти препорачала да поразговараш со газдата да почне да ти плаќа се како што си треба, полека да си бараш друга работа.
     
    На Mazegin му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Хелоу, моменталната позиција што ја имам на работа ми беше малце работа, секогаш четврток и петок така си го поминував денот од 8h работа имав само 3h. И побарав да ми дадат уште нешто да работам за да си го исполнам времето. Прирвремено ми дадоа да помагам на една колешка, но од Март (на средина некаде) ќе почнам со друго, како надзор на работата и одобрување на кандидати за вработување. Сега договорот ми завршива крај на овој месец, и не знам дали ќе е пристојно да прашам за поголема плата или да почекам само ако ми речат, оти сепак нема да почнам со таа работа одма. Дали е воопшто во ред да побарам повеќе плата со оглед на тоа дека сама си барав повеќе работа..
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    3.866
    Пол:
    Женски

    Според мене не, прво бараш да ти зголемат раб обврски (шо е мн коректно од твоја страна што си била фер и искрена кон нив) и пошто ти дале нешто дополнително ти сега ќе им бараш покачување за работа шо сама ти си побарала ?
    Малку е нелогично.

    Почекај малку види како ке ти оди дали ќе можеш да се носиш со ,,дополнителните обврски ,,
    Инаку одобрување на кандидати за вработување не е ни бааш некоја захтевна работа. Поготово не за покачување на плата
     
  20. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Па не е баш така, со оглед на тоа дека е trucking компанија, над 15-20 кандидати треба да прегледам во еден ден во просек. (Сега тоа го работи една што е од поглавните во Америка, и те како е битна работа) Инаку и јас планирав секако да почекам дали сами ке ми речат откако ке почнам со тоа, и да не ми ја покачат веднаш, секако ме следува редовното покачување во Мај, тогаш можам да побарам нешто дополнително, не сакам да идпадне бара повеќе работа само за повисока плата, кога не е баш така.