1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Ете гледаш сама го знаеш одговорот :) почекај за да имаш издржана позадина на барањето.
    Јас сум преоптеретена на работа, повеќето работници добија покачување на плата дел од нив незаслужено, јас не барав ништо имав трпение, пред 2 месеци управителот сам ми покачи плата без мое барање пошто гледа дека навистина работам.
    Затоа секогаш викам во животот треба за се да се има трпение.
     
    На Tanjamm, warrior и Ladyinblackkk им се допаѓа ова.
  2. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Ne najdov vakva tema ako ima pratete da pisam tamu, me interesira sovet za procenka na plata so boleduvanje koj se razbira? Fala
     
  3. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Што конкретно треба?
     
  4. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Дали ако не си пријавен, ако работиш по договор на дело а газдата те тера да работиш во недела, треба да ти е исплатена дупла дневница?
     
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Добро како да постапам со газда кој нон стоп траже влакно во јајцето или проблем таму каде што го нема значи почнаа да ми се враќаат нозите назад, ја сакам работата, не дека е лош газдата, шалив е ама ме нервира тоа што што и да направиш секогаш го става фокусот на лошото а лошото се обични глупости. Моментално ми треба оваа работа имам планови во иднина кои сакам да ги реализирам со овие заштедени пари од оваа работа затоа не сакам одма со отказ.
     
  6. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Ништо не можеш ако не сакаш да смениш работа. Или биди повнимателна да не бидат "лошите" работи воопшто воочливи или имај проактивен пристап и види зошто тие глупости (според тебе) му се толкав трн во окото. Можда е нереалистичен перфексионист можда е во право човекот... незз фалат повеќе информации тука. Или стави на игнор, од едно уво влага од друго искача...
     
    На GirlLove, cresa-jagoda, hellocity и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Навистина треба да се има трпение. Трпение спасение. Мене ми одеше на жици еден колега кој опасно манипулираше, и сакаше брзо да напредува, да ни шефува. А отвори уста навредуваше со зборови „ова ти е многу глупаво сработено“, а имаше и друга што газдите ја тинтраа па ме замараше зошто 5 минути порано сум почнала со работа, како да е тоа грев. Денес првиот колега не ни работи кај нас, правејќи се паметен, направи грешка која фирмата ја вовлече во проблеми и го избркаа. Колешкава ја симнаа подоле, затоа што си дојдоа колешки кои ќе и бидат мајки по години и газат со работа. Ако јас молчев на нејзиното неработење да на создавам тензија, друга колешка си спомнуваше „јас овде давам свој придонес, а некои што даваат, ништо“. Епа тој што дава ништо во понизок ешалон. Севкупно од квалитетен работник нема зијан. Мојата квалитетна колешка ја симна проблематичната доле, оти ако потраеше таа немаше да работи со луѓе кои поим немаат, а се во исти ранг.
     
    На KittyAgnes, GirlLove и Lotus Girl им се допаѓа ова.
  8. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски

    Веќе кога го знаеш каков карактер е не се замарај, како шо кажа членката погоре од едно уво влези од друго излези. Само не дозволувај да ти уништува ден и љубов кон работа.
    Јас го имав тој проблем. Ни го сменија Управителот и дојде странец, притоа е ,,Неверни Тома,, се некој го бојкотира, се некој зад грб му праи, паничар 100ка а благе везе нема. Ме пукна , си ја замразив работата од него. Но со тек на време сконтав дека е манипулатор тежок и сега верувај на памет не го ставам.

    Решение ти е само да му викаш ДА ДИРЕКТОРЕ, ВО РЕД ДИРЕКТОРЕ :) и тоа со насмевка, затвори врата и во глава кажи си тоа шо ти лежи на срце :lol:
     
    На KittyAgnes и hellocity им се допаѓа ова.
  9. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.736
    Дали може некој/некоја во порака истовремено за совет и прашање. Секој совет е добродојден. Само без приватни пораки од адвокати ве молам.
     
  10. Z.S

    Z.S Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Dali moze nakoja da mi pomogne vo vrska so mojot problem. Vo firma me vraboti moja rodnina i pred 4 godini kazala deka sum imala domasni problemi za da me vraboti sto nema vrska ne e tocno. Toa go doznavam ovia denovi. Isto taka celo vreme site si mislele deka sum bila nejzina pionka i toa ne e tocno i sama ne sum svesna zosto, site taka mislele a jas besvesno celo vreme gi slusav nejzinite naredbi i i sluzev. Sega svakam deka me vrabotila samo od korist. Jas se izmoriv veke da me vlece za nos i neznam sto da pravam.
     
  11. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    А што сакаш повеќе? Не знам каде го гледаш решението освен отказ. Вреднувај се и цени се повеќе, сигурно имаш компетенции за да си најдеш друга работа.
     
  12. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Sovet kako da se pobara na kulturen nacin pokacuvanje na plata kaj rabotodavac?Smetam deka zasluzuvam a ne sum soodvetno platena.
     
    На Macedonianbro му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dumbledore

    Dumbledore Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2022
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    905
    Пол:
    Женски
    Дечки не знам дали и кај вас е вака ама морам да споделам.
    Нова сум на работа. Има многу колеги ама више подолго време работаат тука.
    Втор ден ми е, и како камен да ме има треснато на глава.
    Проблемот е тоа што односот од колешките е гнасен. Не знам зошто. Машките колеги и менаџерот се многу добри но женските не можат да ме поднесат.
    Ги поздравувам, со насмевка сум цело време ама ете не оди со некои луѓе така.
    И не е како да сум преубава, не сум, не верувам дека е до изгледот.
    Втор ден ми е знам, ама од сега можам да предвидам колку ќе ми е лошо понатаму со нив, а ужасно ми треба работата.
    Секаде ли е вака?
     
  14. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Такви сме женските од секој пат. Заштитнички настроени.
    Дека си нова те мислат на пониско ниво, а заборавиле дека и тие некогаш биле нови.
    Ќе се опуштат. Ќе им помине филмот.
    Ништо лошо ако повеќе со машките се дружиш.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dumbledore

    Dumbledore Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2022
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    905
    Пол:
    Женски
    И јас сум учела нови луѓе во мојата област. Не сум се однесувала вака.
    И тоа само една има што се однесува толку гнасно до тој степен.
    Последен пат кога сум имала вакво чувство било во основно кога истото ми се дешаваше со години, женските да мразат.
    Цело време сум посветена на работата, не досаѓам или штетам никому, а ваков третман добивам.
    Само сакав да работам во хармонија, а ми иде да избегам.
    Преку глава ми е од вакви личности.
    И не, не одам на работа за да се дружам и срцкам со сите. Одам за да работам. А очекував ист однос и професионалност, а не однесување како во штала да се родени..
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  16. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Не ,,сме такви". Ако вие сте такви зборете си за себе. Треба да се бориме да искорениме вакви стереотипи создадени од мажи кои нè ставаат сите во ист кош и ни го предвидуваат однесувањето како да сме животни или вонземјани. А не да ги повторуваме и да се согласуваме со нив. Сами против себе работава...
     
    На sparklie, cresa-jagoda, Mantub и 13 други им се допаѓа ова.
  17. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Толку им е нивната култура.

    Далеку отиде пуно.
     
  18. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    А, што штитиме жити се?

    @Dumbledore Опушти се малце, втор ден, уште ништо не се случило ти скиснуваш на помислата за работа. Не предвидувај што ќе се случи, затоа што не знаеш. Опушти се и работи си, ќе видиш како ќе се однесуваат понатака па после ќе ти дадеме нов совет ако треба.
     
    На cresa-jagoda и theowndemon им се допаѓа ова.
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Секаде е така, најлошо е работа со жени
     
    На Волкот и Dumbledore им се допаѓа ова.
  20. Dumbledore

    Dumbledore Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2022
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    905
    Пол:
    Женски
    Штета.. баш ми се допаѓа работата. А не можам да поднесам понижување. Не ни знам како да реагирам на такви тинејџерски испади.