1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од cindy, 27 јуни 2011.

  1. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Само од десната града цица од левата многу ретко затоа се одмолзувам иначе ќе мора да барам друго цуцле а од која аптека ја купи таа на МАМ?
     
  2. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    I moeto ne sakase da pie mleko od chiko shishe, od loco croco kupiv mam mnogu se dobri i super gi prifati probaj so niv i cuclata im e poprilagodliva za pienje
     
    На tanja11991 и sunmoonstars им се допаѓа ова.
  3. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Od aptekite na Eurofarma kaj nas vo mjot grad samo kaj niv gi ima, vo Skopje moze gi ima na poveke mesta. Obicno na Nuk gi prifajkaat poveketo bebinja, no eve moeto samo taa na MAM i nikoja druga, (a pred da se rodi i jas ko tebe kupiv cel set od 6 sisinja na Chicco). A inaku toa sto cica od ednata grada pocesto, bebinjata si imaat "omilena grada", no nasila ke go mestis i na drugata, period mu e, isto bevme i nie, samo na desnata, place, vristi ko go stavam na drugata. No eve bas vcera citav edna statija, desnata grada proizveduvala poveke mleko, pa zatoa okolu 70% od bebushite ja pretpocitat ;)..kolku e tocno toa neznam, mada mislam toa e individualno.
     
    На tanja11991 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Yassie96

    Yassie96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Се надевам фала :*
     
    На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    И мојата имаше исто. Хематом од пораѓајот, се случува кај спонтано родени деца. Се повлече. Педијатарот ми рече дека не ги боли, ако ти е мака за тоа :)
     
  6. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.433
    Допаѓања:
    65.462
    Пол:
    Женски
    Жени загрижена сум керка ми често дури спие навечер се закашлува. Значи се случува само навечер. Кашла неколку секунди, одма се размрдува, ке се намести и пак си заспива. Нормално ли е? Има 9+.
     
  7. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Zdravo mamicki mojata bebuska utre pravi dva mesec pa me interesira kako da ja naucam da fala sise i cuce zaso voopsto ne pie ni vodicka se grozi od nejze a cajceto i kapkite za koski i espumisanot i gi da vam vo izmolzeno mlekce so folna spric i toa so sila mleko to ne mi go saka ni vo sise ni vo spric a za adaptirano da ne zboram.
     
  8. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Биди среќна, имаш паметно бебе. :)
    Претпоставувам само цица, доени бебиња ретко прифаќаат шише со цуцла. Доволно и е твоето млеко, вода нема потреба да даваш додека сте само на доење, ако ептен сакаш давај со лажичка. Исто и чаеви.
     
    На Annath, Lolipop23 и eli25 им се допаѓа ова.
  9. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво и од нас... Бебушка е три недели стара цицаме и се дохрануваме, цуцла не цуца е сеа си јаде убаво, кака нормално исто и мочка а цревата ни кркорат како на возрасен не се грчи не ги тутка ножињата нагоре не плачиме и давам бекутан чајче јас пијам на хип за доилки и и ставам затоплена пелена на мешето а кркорењево никако да помине, изметот и е златно жолт не е зеленикав па да мислам настинка да е.... Совет
     
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Треба да е златно жолт, ако е зелен значи е гладно или настинато, и пробај само со доење не и давај АД, имаш млеко ете, само изгледа имаш многу "искусни" околу тебе и ти велат гладно е бебето дека плачи....
    Нормално е тоа со цревата не се грижи, бебето супер ти е како што имаш опишано, тоа е почетокот, таков треба да е.
     
    На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Фала душо ако ми е трета керкичка прв пат доам претходните две беа само на АД и затоа сум во недоумица како прво да ми е се осеќам, најмалото се роди најголемо 4кг и беше нај стрвна од дадите инаку мн мака видов со двете нив, синоќа бе и дадов ад и стануваше може 10пати за цицање а кога и давам заспива кај 22.00 и станува пак кај 03.30 и после спие до кај 10.00 а синоќа стануваше и савајлево е рано станата...
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    АДто се вари повеќе време за разлика од мајчиното, можи затоа повеќе спие.
     
  13. malifesent

    malifesent Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    146
    Deteto mi e 5 m, veke nekolku pati co kakata ima konxibja kev ,bevne na pedijatar deme kapilarce bilo i je sledime za ponatamu. Deteto e raspolozeno i napreduva.Dali ste imale takvo iskustvo ? Od grizi veke sila nemam.
     
  14. sun995

    sun995 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Majki nie skoro 3 meseci ke pravime preeska na pelena imase malku krv i sega pak so moze da e inc devojce imam
     
  15. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Дали е скоро вакцинирана? Читав овде кај некои се појавува како реакција на ротата.
     
  16. sun995

    sun995 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Na 17.03 Duri ke primi rota
     
  17. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Види со педијатар, мене педијатарот ми рече да не се плашиме ако видиме малку крв дека се тоа од хормоните од мајката се чисти, но тоа за ептен новороденче кога е мислам.
     
    На sun995 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sun995

    sun995 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Ми кажа дека е од мене
     
    На SkarletOHara му/ѝ се допаѓа ова.
  19. **Cece**

    **Cece** Нов член

    Се зачлени на:
    29 април 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки моето бебе не е покакано 3 дена има 3 ипол месеци на мајчино млеко сме давам и водичка правам масажа ама залудно е. Само бара да цица а килажата ни е супер 5300 . Имаме и шлајмче во носето. Може совет
     
  20. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.517
    Допаѓања:
    3.914
    3 дена не е долг период, до недела дена - 10 дена се толерира, им се разработуваат цревата и го обработува голем дел од млекото нема што да исфрли. Немаш потреба да му даваш вода. За носето и шлајмот лекар.
     
    На **Cece** му/ѝ се допаѓа ова.