Проблеми кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од cindy, 27 јуни 2011.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Имаме 2 недели. Може ќе пробам со вода, за лимонче мислам дека сме мали.
   
 2. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.458
  Девојки ај малце хелп ве молам. На малата и излезе на грбчето нешто ко бенкичка но е црвена. Нема ни 2 месеци. Што е тоа и нормално е тоа?
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.534
  Допаѓања:
  142.017
  Пол:
  Женски

  Нема потреба ништо да му даваш, само ќе си престане да ика. Не му пречи, ниту му е болно, а икањето е нормална појава. Кога ќе биде поголемко, може да му пречи и да се нервира, ама во принцип, не е страшно. Јас го легнував на стомак и го тапкав нежно по грпчето.

  Лимон дадов подоцна, разблажен со вода. Не помага секогаш додуша :)


  Може да е од жешкото, види да не има повеќе такви, вруќаници ги викаат. Не е страшно. Ако се шири, ако менува боја, тогаш ќе ја носиш на лекар. Ама во принцип кај мали бебиња под три месеци, кожата сè уште се чисти.
   
 4. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.458
  Не бе срцка, само едно е и излага баш како бенка. Само е црвена боја. До сега го немаше тоа , затоа и ми е чудно :(
   
 5. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Како им ги чистите ушињата на бебињата? Со оние стапчиња специјално наменети за нив или?
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.534
  Допаѓања:
  142.017
  Пол:
  Женски
  Може и бенка да е, никој не се раѓа со бенки (освен оние големите, младежи што ги викаат), бенките се создаваат после раѓањето и се губат со стареењето.
  Во секој случај прати ја и види како ќе се менува.
   
 7. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  157
  Јас сеуште не користам стапчиња, туку после бањање со тетра пелена. Едното увце и лачи повеќе , два-тројца во фамилијата ни се појавува алергија од стапчињата за чистење. кашлица....Засега вака, со пелената тетра и ги чистам...
   
 8. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  Може да е некое пукнато капиларче и заради осетливоста на кожата се манифестира или како модричка или како црвено кругче. Бенките од она што го знам излегуваат после 2-3 година. За да не предпоставуваме (на невидено ) однеси го бебчето на педијатар за да види што е .
  Ушињата се чистат со стапче или еве пеленче или некое марамче и тоа само од надвор,а во каналот не се чисти со ништо.Чистиш само на влезот на каналот односно тоа што само излегло.Дарла кашлањето не е алергија туку тоа се јавува како последица на длабоко внесување на стапчиња во каналот и притисокот кој се јавува во увото провоцира кашлање .
   
 9. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Фала за одговорите :D
   
 10. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.458
  Фала девојки :* :*
   
 11. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  278
  Пол:
  Женски
  Каснам малку со одговоров ама ај да писам за секој случај.
  И кај син ми се јавуваа такви црвени "бемки " кога беше бебе. Го прашав педијатарот и ми рече дека тоа се хемагиомчиња, повеќе капиларчиња проширени ,собрани на едно место .Не е ништо страшно .Со текот на времето ќе исчезнат. Нема потреба од никаква терапија. Можат да се појават и повеќе на едно место ,како белег (син ми имаше такви на грпчето ) ,на таквите им треба повеќе време да се исчистат .Педијатарот ми рече дека таквите исчезнуваат докај третата година.
   
 12. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  157
  Почна летово и жештините и малата почна да се поти премногу во спиењето. 15 мин ен поминале откако заспана преслечена, а таа веќе во вратчето, косето, рамењата е жива вода. Лесно е облечена , само по боди и тенки летни пижамчиња долни. А во ножињата е боса, не и ставам чорапчиња...Дали можете да препорачате или совет од ваше искуство еве, на каква перница спие вашето бебе. Моментално таа шт оја користам мислам дека многу ја поти, не е памук....Каква перница вие користите за бебенцето, барем со тоа да и олеснам....
   
 13. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Колкаво е бебето? Јас читав дека до 1год. возраст не се препорачува перница. Треба да спие на рамно.
   
 14. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  И мојава цуцана се поти :( И ние спиеме на перничка од мемориска пена, ама бебешка ниска со памучна навлака. Но не е тоа проблемот, едноставно е спарно и топло е и за нив исто колку и за нас... Јас не знам дали е паметно да ставиме клима уред во спалната... Совет?
   
 15. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Мислам дека не е препорачливо од алергиски причини.
   
 16. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  Koј како мисли дека е најдобро. Малиот кога се роди, беше пеколно жешко, кај нас на спрат исто како да си во сауна, ма и потопло. Буквално уште првите денови дома тој си беше на клима. Не му дуваше ептен директно, на 21-22 степени ја пуштав. Да не е климата, јас не знам како би издржале дома.
  А конкретно директно клима да ставите во спална, мислам дека не е добро. Најдобро е да е некаде каде што нема директно да дува.
  Инаку малиот спие само на боди.
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Новите инвертер клима уреди, баш од таков тип купивме за во дневниот дел од станот, се со пласма функција за прочистување на воздухот, што баш мислам дека е добро за бебето, не знаете кои црнила се лепат по филтерот! Сето тоа е воздух што ние всушност го дишеме...
   
 18. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Ок, истражував малку и прочитав дека се препорачуваат најмногу затоа што ја намалуваат влажноста во воздухот и спречуваат влага и мов во просторијата. Многу е важно да се одржува нормална температура таму каде што спие бебето и нормално, не треба да дува директно кон него. Освен тоа, треба да биде лесно облечено, но покриено, за свежиот воздух да не биде во директен контакт со кожата на бебето

  Овде може да се види дека препорачливо е да се одржува температура од 26-27 степени.
  http://www.ystyles.com/news/42/Air-Cond ... ealth.html
   
 19. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  21.873
  Пол:
  Женски
  Вие клима пуштате јас парно од сабајле ... па ладно е овде бре ц цц ц лето ке речеш ама не
  Сea сакав да ја бањам морав прво да заагреам да не ја прехладам

  Него друго не мачи нас
  стално си ја пика раката во уста и ја лиже онака со сласт
  незнам зошто ... :worried: свекрвата вика од забите :D :D мала е ѕа забчиња 2 ипол месеца :^)
  цуцлата ја плука и ја сстава раката
  веке неколку дена е така .
  Друго ми ја навикнаа да ја држат во раце сега иди ставија да лежи плаче а јас сум со неа по цел ден јас ке си ја имам маката да ја држам нишам и се тоа :doh:
  сега или во количкаа ја нишкам или во раце Аххх
   
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.534
  Допаѓања:
  142.017
  Пол:
  Женски
  Сите така почнуваат со рацете во уста, уште од некаде 2-3 месеци. Не само од забите, туку тоа им е начин за осознавање на сопственото тело, а се почнува со рацете. Исто, и за сите предмети што ќе дојдат на дофат на раката - прво нешто е ставање во уста, ама за тоа, мали сте уште ;) Послатка е раката од цуцлата, и верувај, подобро е ако не ја сака.

  Што се однесува до држењето во раце - друго чаре нема освен да ја оставиш да поплаче... ако не те држи срце да ја слушаш, тешко ќе се одвикне од тоа. Ама на крајот на краиштата, ако не ја држиш сега во раце, кога? :)
   
  На girl1985 и MacenceEna им се допаѓа ова.