1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од cindy, 27 јуни 2011.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    вчера сабајле една познаничка исто беше на болница со детето цело му беше нафрлено, му давала антибиотил и по неколку дена се нафрли, таа си мислеше дека е од антибиотикот, ама можи имаше од тој вирусот.

    а ти со што ја мачкаше ко ти се нафрли, да знам случајно и мојот да не се нафрли што да му правам???
     
  2. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Да, од вирусот се нафрлило детето, баш пријателка докторка од Битола на тел ми кажа дека на многу деца погрешно им се интерпретирал осипот, па конкретниот антибиотик го запишувале како алерген, што немало врска.
    Ќерка ми не ја третирам со ништо, нема потреба, не ја чеша, не ја печи, само така, како мапа изгледа кожичката :)
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    Исто и денес , температура 38,5 ,кашлање , шлајм , солзи во изоблиле и теЧат
    И така
    пред легнување сега и дадов ЧeпЧе имаше 38,5 се надеваам нема да се покаЧи како синока нагло :(
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  4. taurus1904

    taurus1904 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    Не се секирај Николија, сигурно досега си прашала педијатар ама во принцип циркулацијате се уште не им е добра, затоа им помодруваат ноѕињата кога ги дрзиме, им висат. Накај третиот месец би требало да се регулира, јес да јас видов на крвната слика кај моето дека тромбоцитите уште му се високи.
    Како и да е, ќе им се среди ;)
     
  5. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ивановичка како е бебушко, како поминавте на лекар???
     
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    I nie cela nedela se macevme so " virusot " koj nisto ne e pa zavrsivme na dezuren so antibiotik
    Sega pogolemiot( 3 god.) e podobar vo smisla na temperatura - nema,poslabo kasla,ne jade ic,samo tecnosti od nedelata,a od sredata se macime se ne e nisto
    Taman malku se sredivme,bebcevo(3 medeci) pocna strasno da poksasluva,suvo da se gadi ,najvereovatno e grloti,tempetatura nema,noseto mu se zatnuva
    Maticnata mu e na.odmor do zadutre,sto da prevzemsm do togas da ne bide poloso?
     
  7. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Од капките нистатин некој да ми каже по колку капки требаше или само по две, три на јазичето кај што има белко.
     
  8. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    мене патронажната ми кажа првите два-три дена три пати на ден по 10 капки со лажиче, а другите 4-5 дена 5 капки на газичка и да му го чистам јазичето, и брадавицата да си ја мачкам пред секое цицање, исто три пати на ден да се чисти, дека нели тие само 7 дена траат...
     
  9. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    фала
     
    На Mravce му/ѝ се допаѓа ова.
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Што значи покачени гранулоцити??? Укажуваат на бактерија или вирус?
     
  11. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Мамички како се справувате со запекот. Не сакам секој ден да му ставам чепчиња да не му станат цревата мрзливи. Користите нешто друго освен чепчињата?
     
  12. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Повеќе течности чај вода.
     
  13. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Сок или каша од слива, може да комбинираш со јаболко. Бар кај мали мој секогаш успева ;)
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.536
    Пол:
    Женски
    Кога син ми имаше запек, му давав сокче од слива или од праска. Секогаш му помагаше.
     
  15. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    покачените гранулоцити се знак на бактериска инфекција,тогаш се покачени и леукоцитите,но не мора да значи
     
  16. B.I.M.C

    B.I.M.C Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Мамички кажете искуства со растечени носиња, и пишав смс на др.Марина Поп Лазарова од Ремедика ми врати да му ставам капки Ефердин два пати на ден но од аптека ми викаат дека се многу јаки како антибиотици се и дека за толку мали бебиња не е препорачано иначе ние за неколку дена правиме правиме 5 месеци. Носето ни е полно со течни прозирни мрсули, кива му течат солзички од едното око, советот е да се става само физиолоски раствор и да се цисти носето со аспиратор. Какви се вашите искуства со ова??? Поздрав!
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    само капки синомарин и чистење со апираторче, ние сме вакви веке една недела, на почеток и нас ни течеше буквлано како вода од носето, а потоа веке почнаа мрслулчиња, а и нас на лекар ни дадоа назогал со герамицин
     
  18. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Пак ние мака си мачиме со повраќањето :( Веќе почна повторно да повраќа количински.
    Јас додуша го форсирам да испие 120мл АД (на кутијата пишува 150 оброк) веќе сме 3ипол месеци, а тој некогаш пие само 90. После 90 ретко повраќа, ама после 120 редовно. Може да му е многу за одеднаш. Мајка ми ме кара, ама мене се` ми е страв да не му е малку и да не ми назадува во тежина.
    Бидејќи понекогаш ќе испие 60 и повеќе не сака, ама после пола саат да му понудиш повторно пие 60.
    Незнам, многу мака измачивме од кога сме на АД храна =( Вака не ми беше мака бидејќи го доев и колку храна си испие од шишето -испие, знам дека и цица и надокнадува. Сега само се притресувам.
     
  19. B.I.M.C

    B.I.M.C Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0

    Не го форсирај колку му се пие толку, иначе и моето на три и пол месеци си пиесе по 90 што мислам дека е идеално за таа возраст, па за една недела сам почна да си бара повеќе почна да плаче кога ке го испиеше целото млекце и еднаш искака зелена кака, па одма почнавме со 120 мл, и еве веке е 5 месеци ние усте сме си со 120 мл преку ден само навечер пред спиење 150 и тоа сега една недела пие по 150 мл навечер иначе цело време си пиесе 120 и навечер и преку ден, а со килажата е супер 8 кг и 68 долг.
     
  20. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    да и јас ке ти кажам не го форсирај штом ти поврака после 120 мл вишок му е ,колку му се пие толку ке испие ,моето цица па понекогаш се чудам за две мин се трга и после три часа ке побара пак да цица а добро си напредува