1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од cindy, 27 јуни 2011.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Моето е 8 месеци па уште пие по 60 мл , некогаш 90 мл по оброк, 120 многу ретко, а нели по графиконот на негова возраст треба и по 200 мл да пие, ама ете мојот син пие колку сака и знае колку му е доста па никогаш не ми повраќал, така да не се водете по никаков графикон и ништо не споредувајте со други бебиња, секое бебе си е посебно и си напредува различно ;) ;)
     
    На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    и мојата за една недела е 8 месеци и пие 60 или 90 мака мачиме со млекото и тоа гопие само кога е заспана неможам инаку да и дадам ,кај нас проблем се теЧностите исто и со чајот е и водата,инаку друго јаде
     
  3. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    ве молам за помош мојата пет месечна ќерќичка веќе два дена има пролив и тоа зеленкаста боја
    давам линекс јуниор ама ништо...еве сега од сабајле пак пролив не знам веќе што да правам
     
  4. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    Ако си напредува добро може само да е настинато, загревај му го мешето и ноџињата. Или пробај со 3дневна терапија со Пролајф ампулите- но прво консултирај се барем телефонски со педијатарот. Или продолжи уште утре со линекс може да се среди, обично четвртиот ден, после целосната терапија, знае да се смири стомачето и среди столицата. Ако е бебе весело и супер си ручка нема место за паника. Ако не напрајте испитување да не е некоја цревна инфекција.
     
  5. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Мамички какво икуство имате со грчевите јас ја читав темата за грчеви ама моето бебе освен што има грчеви многу често бара да цица и ми снемува млеко. Ова го прави само кога има грчеви инаку нормално си спие , а неможам да го утешам на друг начин.
     
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.363
    Пол:
    Женски
    Нормални се грчевите во тој период . Во мојов случај кај малата траеа до 3от месец .
    Секој ден во исто време почнуваше да плаче и да се мачи од мешето . Кај 18ч ќе почнеше и така ке си се исплачеше , ке се умореше и ке заспиеше. Џабе и цице и нудев и чај не , одбиваше се .
    Инаку и давав од sab simplex сируп , што малце и го смируваше мешето. Плус пробајте со масажа на мешето , ставајте топла пеленка исто ... и така многу трпение
    Ама се поминува (зависи) после 3от месец
     
  7. Lillian

    Lillian Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    И јас сакав да го прашам истото. Истото ни се случува и на нас, плачеме од грчевите и единствена утеха ни е цицањето. Пробав и со топла пелена, чајче, ама освен цицање ништо друго не ја смирува, а ми снемува млеко и мене. Веќе не знам дали плаче од грчевите или тоа што не и тече млеко :(
     
  8. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Мами ние имаме проблем со какањето , само се напнува неможе и по 3 дена да се искака , бекутан чај не сака ,пробав со компотод модри сливи го пие ама пак има многу тврда столица
    совет?
     
  9. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    не само да пие, нека ги јади сливите.
    давај секој ден од сливите со друго овошје дури не се регулира, и одвреме не време со топломер провоцирај.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    дај му малце маслиново масло, или пак масло... ќе излезе, моето беше така еден период после секој ден му давав по малце маслиново масло и се беше океј :D
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Стефи ги јаде сливите без проблем ама џабе ,чекам 3 дена и 4от морам да и помогнам (со сардела ) и пак одвај ке се искака

    не сум пробала со маслинов зејтин може ке помогне
     
  12. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    пробај па кажи ми дали имало резулат кај тебе
     
  13. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Пепита давај и водичка почесто и не се секирај мене патронажната ми реше дека ако уредно си мокри нема место за паника дури и 5 дена да не кака. Можеби е период. Ако почнавте со дохрана дај и кашичака од сливи или јаболче.

    Инаку и ние си имаме мака синко ми префати настинка оод малата,направивме брисеви испаднаа уредни.Крвната слика покажува дека му е намален хемоглобинот што не е и чудно кога и јас сум слабокрвна.темпертура имаше 2 дена и баш кога мислевме да дадеме антибиотик престана и не дадов. Кашла сеуште зрело со доста секрет во носето,вчера бевме на контрола му го видоа и грлото му било црвенко но оди кон подобро. Но мали не покажува знаци на подобрување,еве веќе 3 дена се мачи со цицање одбива и сосила му ја буткам градата. Доста е плачлив додека го успијам мака мачам а му се спие,хронично е ненаспан се буди во 3,4 поплнок со интензивно плачење се носиме од една во друга соба и се така додека не омалаксаме двајцата.Заспива по саат и се буди пак. Несмеам да мрднам морам да сум до него а ми е страв дека така само го навикувам на моето присуство и покасно ќе си имам мака. Незнам што може да биде на 11 ќе прави 7 месеци можно е да се заби ама нема никакви знаци кога напипувам на непцето. Одкако ми се настина веќе недела дена му е сменето однесувањето. Вчера шетнавме малку го изнесов надвор кога го носам во раце не приметувам дека е плачлив да речам дека е од грлото. Што би можело да биде? На мисла сум да дадам антибиотик,побудалев :worried:
     
  14. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Мами, зошто би давала антибиотик на уредна крвна слика и брисеви? Што сакаш да постигнеш, да му го донамалиш имунитетот? Немој да ти текнало без сериозни индикации и потврди....

    Значи, 6ти месец е малиот....да не е скок во развој, штом ти одбива и цицање?
     
  15. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Незнам Моира, грлото му е сеуште црвено зато се думам,си велам да не го боли кога кашла и голта па затоа е кенкав. А крвната слика покажа намалување на хемоглобинот не е многу но ме советуваат да почнам со дохрана :?: на триста мисли сум. Ако е скок во развој би плачел ли толку на кратки интервали?
     
  16. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Би плачел во сите интервали :rofl:
    Едно што памтам од тој скок (кај ќерка ми беше ептен изразен), е дека цело време сакаше кај мене во раце...дури и ги каравме бабите дека лошо ја научиле, а тоа врска немаше, за 1 недела детево си се врати на старо :)
    Црвено грлото може да е ако е изиритирано од шлајмот и кашлањето. Ако брисевите се чисти, не знам ШТО ќе лечиш со антибиотикот?
    Мој совет ти е: инхалации со физиолошки (прочитав дека сте купиле инхалатор), влечење со аспираторче, и како ќе се намалува шлајмот, така помалце ќе кашла и ќе му се иритира грлото...
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Се скренав женче а тебе до смеење ти е ја цела ноќ сум во расходка :D А ја па си мислев сум си го урочила самата :D
    Ај се надевам дека ќе помине нема да не зафати цел месец,треба да ја повторам лекцијата за скок во развој :lol:
     
  18. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    како што кажа моира,кога се е чисто нема што да лечите со антибиотикот,само може да го намали имунитетот
     
  19. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Мама25 нас ни помогна многу сирупот од кромид и јаболко ,носето и течеше само еден ден и почна да подкашлува ама среќа брзо помина ,инаку ја дохранувам со овошје и зеленчук што и се соодветни за возраста вие уште сте само на цицање?
    а за тоа што сака во раце разбирливо е штом не му е добро ,ние бевме така 2-3 дена ама се вративме во нормала ,ајде со помин :)
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Да батко мој уште е само на цицка ама кај и да е изгледа ќе почнам да го дохранувам,веќе почна да бара на секој пола саат и навечер само се буди нема нормално спиење. Да се надевам дека е скок во равој и дека брзо ќе помине,дај Боже зошто стварно незнам како да му помогнам кога плаче а сиротиот се зајдува,доста често. Баш ми е мило што ви помогнал сирупот ама и кај вас не била толку алармантна ситуацијата,среќа!