1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со бубрези и уринарни инфекции кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од ШноличкаМала, 27 декември 2018.

 1. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Nie so urinarna infekcija :( Vo nedelata temperatura 37,5 pravo na klinika ne zadrzaa infuzija lidacin ili nz taka nesto bese, so edna primena mokracata Mu se iscisti a pred toa my bese matna so pokaceni leukociti I krv vo nea eden +.Slednoto utro na vizita tasic pocna da vika po sestrite zosto ne zadrzale nemalo potreba ne bilo toa nisto deteto ne povrakjalo, nemalo visoka temperatura bla bla pravo Doma vika, sega sme na pancef duri I na eho ne go gledase. Urinokultura uste ne e stignata, za sto moze da se raboti koja infekcija Tasic ne alarmirase Kako nisto ne e toa, nz nekako cudno. Sega morame vo plodnost go pominal li nekoj toa snimanje za refluks, kakva e procedurata... Nikoj nisto ne mi kaza se nadevam ne se raboti za Infekcija na bubregot so ogled Deka imame eden...:(
   
 2. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.323
  Допаѓања:
  4.957
  Пол:
  Женски
  И ние сме со уринарна. :(
  За Плодност ти имам пишано, прочитај понапред. Не е страшно. Мене скенот на патофизиологија по трауматичен ми беше.
   
 3. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Of nz sto e rabotava, denes sum Kaj Kuzmanovska barem na eho da go sirne zs vamu na klinika nemalo potreba I Sega kje plakjame privatno, Da kje odime vo plodnost na 3januari imame zakazano... A sto e kaj vas refluks ili... I jas vekje pamet nemam :(
   
 4. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.323
  Допаѓања:
  4.957
  Пол:
  Женски
  Не, нема рефлукс. Нема "технички" проблем. Ете така си фаќа инфекции, склон бил организмот. Мал пад на имунитетот и одма уринарна. :doh:
   
 5. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  I nie samo so se vrativme od Kaj Kuzmanovska, da vidime Dali Ima refluks ako Ima kje pie syrup onoj sto go piese ama jas Mu go prekinav :( Kje go napravime snimanjeto da sme sigurni koj znae Kako kje bide, placko e :) Inaku stigna urinokultura eserihija e dobro sto sme reagirale za nepolni dva casa pa brzo se sredi.
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Leo_29...sum slusnala Deka posle prelezana eserihija se pravi sken za da se vidi dali ostavila nekoi luzni bakterijata. E Sega nie go pravevme toa zarem pak kje ni go predlozat, Kaj Vas Kako bese posle prvata infekcija pravevte.

  I kontrola na urina ili na urinokultura da Mu pravam posle terapijata?
   
  Последна измена од модератор: 29 декември 2018
 7. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.323
  Допаѓања:
  4.957
  Пол:
  Женски
  Скенот се прави за да се види колку се функционални бубрезите, дали има оштетување, или можеби да не има некои вродени маани, неправилна морфологија, неправилна форма, неправилно распоредени канали, итн.
  Ешерихија не се прележува. Секој организам ја има. Додека е во нормални количини е ок. Но, кога се размножува може да биде лошо. Тогаш се населува по уринарниот тракт и може да направи проблем и да стигне до бубрезите, па и да ги оштети. Ако некој имал ешерихија, ја излечил, големи се шансите да се повтори. Најдобро е да има силен имунитет како заштите, и нормално лична хигиена на интимните делови на високо ниво.
  Контрола на уринокултура се прави две недели откако ќе престане да пие терапија.
  Сигурно веќе ви кажал Тасиќ, можеш да фаќаш урина во ќесичка. Доколку е бистра, светло жолта, и се чита низ неа, нема инфекција. Но секогаш кога е заматена, со партали, портокалова или со траги на крв низ неа, задолжително треба да се јавите на лекар.
   
 8. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Pa imavme nie krv vo urina +, leukociti pokaceni, srekja sto na vreme reagiravme. Valda nema da Ima reajcija na bubrezite, odnosot na Tasic da ne zboram, nisto e ne e strasno e Kako be. Rezultatite od urino kultura eserihija 1 na million toa e mnoguuuu, ama oni ne se fakjaat za brojkata. Maliot zastoj si stoi moze da e refluks, moze ne... Ama stom fati eserihija indikacija e za refluks.
   
 9. PinkGirl*

  PinkGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Женски
  Ние една недела со сируп Лидаприм ја излечивме и плус уште една недела пиеше зошто беа покачени леукоцитите и малце матна.Лошото е доколку има рефлукс и ешерихија,со самото фраќање на мокрачата може да направи оштетување на бубрезите.Ние од тоа имавме проширување на каналче но и тоа се среди.Скен правевме 2пати,еднаш пред терапија и нареден пат после откако заврши терапија и се исчисти бактеријата.
   
 10. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Dmsm sken, ona koga vo vena my se vbrizguva radioaktivna tecnost, pa toa Ima golemo zracenje za dva Pati edno po drugo da ste pravele ili za drug sken se raboti
   
 11. PinkGirl*

  PinkGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Женски
  Моја грешка ние бевме на ехо кај Кузмановска зошто на државно немаше ни термин а не ни правеле ехо на бебе од 7месеци.А таков скен не сме правеле.Кузмановска советуваше доколку не се среди да идеме во Плодност но после еден месец се беше во ред и немаше потреба да идеме до Плодност.
   
 12. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  2.599
  Пол:
  Женски
  Не е точно дека сите ја имаме ешерихија коли во мокрачата. Таа се наоѓа во изметот. Начини на кои може да стигне до мочните канали е преку нехигиена, неправилно бришење кај женските (од назад на напред) и незаштитен анален секс кај мажите. Кај жените е почеста бидејки патот до мочните канали е пократок, за разлика од кај мажите, а и двата органи се поблиску. Јас ја имав од неправилно бришење. Од тогаш, секогаш после голема потреба се мијам, затоа што реално со сува тоалетна хартија не можеш да се избришеш без ништо да остане. Еднаш кога ќе се добие, тешко се искоренува. Лековите ќе ја намалат доволно за да немаш никалви симптоми и по некое време ќе те повтори доколку не пие огромна количина течнпсти. Мене неколку години ме повторуваше барем еднаш годишно, затоа што ме пиев течнпсти и поради тоа не се чостеше темечно, па ќе се намножеше повторно и пал остоте шровлеми. До тој степен стигнав што стана резистентна на многу антибиотици и при секое појавување морав да земам појаки. Јас незнам како е можно да одиш во приватна клиника и да те тераат да правиш триста непотребни испитувања без да ти кажат дека најголема улога играат течностите. Се за пари! Значи пиење течности колку може повеќе, како цевки да се измијат сите мочни канали за да се исфрли целосно бактеријата. Особено да се пие чај од брусница, и да се јаде сува брусница. Доколку пие брусница, да не се комбинира со увин чај. Или увин или брусница, затоа што двете наеднаш го губат ефектот.
   
 13. PinkGirl*

  PinkGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Женски
  Но тука не е проблем ешерихија туку рефлуксот кој дел од мокрачата ја враќа во бубрезите.Тогаш и те како мора да се провери дали има оштетување на бубрезите.И да на приватно ќе се иде зошто на државно не можеш до термин да дојдеш.Во мојот случај не ни имаше доктор на државно кој снима бебиња.
  Неа ја задежале во болница зошто едни од симптомите дека бубрегот не е во ред е покачената температура
   
 14. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Od eserihija za da dojde do ostetuvanje na bubrezite treba da pominat, 48 da ja imas bakterijata a da ne se reagira bar taka Kuzmanovska mi objasni. Temperatura e eden od glavnite simptomi inaku Kako by znaela Deka malovo Ima bakterija, pred samo Edna nedela my proveriv ok bese urinata
   
 15. PinkGirl*

  PinkGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Женски
  ние немавме температура (кај секој различно)приметив дека го пече додека мочка,на секое многу плачеше.Кузмановска е супер доктор се ќе биде во ред без грижи
   
 16. ШноличкаМала

  ШноличкаМала Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Se nadevam mi dade nadez, bebys so eden bubreg mi e, on e so dva ama edniot mu e neaktiven... I uste ovaa infekcija, da poludi covek :(
   
 17. PinkGirl*

  PinkGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Женски
  Душичка :( Ифекцијата кај мали деца многу побрзо се лечи иако знаеме колку е досадна за лечење кај возрасните.Нас за една недела ни се исчисти со сирупот Лидаприм.Колкаво е бебче?Ние фативме ифекција зошто не му беше отворено убаво ку**то
   
  На babydust му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.323
  Допаѓања:
  4.957
  Пол:
  Женски
  Овде не правиме муабет за возрасни, кои може да пијат мнооогу течности и различна терапија и антибиотици. Зборуваме за штотуку родени бебиња, месец, два, три стари. Кај нив прво треба да се открие причината за појава на ешерихија, па да се лечи.
  И да појаснам, не реков дека сите ја имаат во мокрачата.
   
  На NarCis@, Lolipop23 и ZAHRA им се допаѓа ова.
 19. ZAHRA

  ZAHRA Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2016
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  14.655
  Пол:
  Женски
  Истиот проблем го имаме и ние.Леле жени без душа останав од страв тогаш бебето беше 3 месеци плачеше кога треба да мочка се вртеше и одма го однесов кај матичната таму абе мајка ништо не му е не може да се искака.Бебето ичч немаше ниту температура,само проблем со мокрење се мачеше.Викам гледаш ли дека интимниот дел му натекнал,упат ни дадоа во Детска Клиника таму му го отворија(уфф никогаш нема да го заборавам тоа);( и ниту му ја прегледаа урината ништо вика затворено му било фимоза.Носи пак кај матичната и дома во најлон што е за урина да се измочка па однесов ј покажа ешерихија на милион.Тогаш мислев во несвест ќе паднам,многу внимателно и педантно го чувам се и не знам многу ми е чудно од каде е тоа.Матичната сакаше многу лекови да ни препише кај Бактрим на бебе па уште некои лекови па и некои капки од брусница,лом се направив таму.Го однесов во Систина се консултирав со Сајковски и потоа кај Надица на ехото покажуваше застој во бубрегот.Мене ми е криво што таму одма не му направија на почеток за урина,туку се водеа по резултатите од кај матичната.Од летоска пиеме сируп Пилосептил и од тоа ни помина бактеријата.Многу повраќа од тој сируп,но сеуште имаме застој и како некоја флека.Една контрола нема флека,друга контрола има и кажувам на докторката да направиме за рефлукс.Не сакам само со сируп и исто да ме матка.И кога му ја земаат урината со катетар плаче писка првиот пат не ми дозволија да бидам до него па бебе во сон се плашеше и цел ден ми беше луто;(.Следниот пат кога отидовме и кажав на докторката дека неможе да ја зема урината дека треба со него да присуствувам не ме интересира.И тука се малку безобразни Сајковски рече кога ќе завршите дојди да ми кажеш каква е состојбата,отидов ниту 2 минути муабет и после ми наплатија и за кај него како да сум била на контрола Господе Боже,не ми е за пари само он да е добро.И имаме криптохизам на едниот јајник вродено,се надевам дека ќе биде добро се ќе се среди.Сега во Јануари сме на контрола па ќе видиме што и како дај Боже само за арно да е:(
   
  Последна измена: 30 декември 2018
 20. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.323
  Допаѓања:
  4.957
  Пол:
  Женски
  Јас би ти предложила да го види Кузмановска или Тасиќ. Тешко се доаѓа до Тасиќ, но до сега се што ми кажал, тоа било. И кај Надица и кај Кузмановска е иста песна. Пак на крај на муабетот на Тасиќ дојдовме. И ми се дерел и партали ме направи, ама виде бебе и си кажа.
   
  На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.