1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со бубрези и уринарни инфекции кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од ШноличкаМала, 27 декември 2018.

  1. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Да ја видам уште оваа контрола што ќе испадне,па и добро ќе биде и Др.Тасиќ да го прегледа да се најде решението на што ќе сме.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    I nie imame zastoj Mal, sega kje pravime za refluks, a sto ti vikaat se povlekuva toa ili...
     
  3. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    I da koga kje se vratam nanazad Tasic mnogu ne objasnuva na kratko samo ama isto Kako Kuzmanovska sto rece toa, mn bitno isto mi kaza za eserihija da pocne da ostetuva ili da napravi vospalenie na bubrezi na krvnata slika eden parameter crp mislam bese treba da e dosta pokacen normalno e do sest Kaj nas bese tri. Inaku Tasic samo prva smena ide vo cetvrtok e dole vo ambulanta, mislam Deka nevrakja pacienti ma da povekjeto se preku vrski.
     
    На Kikiriki345 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.064
    Ешерихија нема да ја снема никогаш 0 да биде.
    Многу течности и антибиотик по антибиограм.

    Ќе се среди, ама на пад на имунитет, очекувај ја пак.

    Само за застојот дали најдоа причина?
     
  5. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Se uste ne vo cetvrtok pravime ispitiuvanje za refluks, ako go Ima kje prodolzi so antibiotik ako ne Kako rasne treba da se povlece ako ne se povlece nz valda pravat nesto.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ешерихија како нормална бактерија ја има на уринарниот тракт а е патогена ако премине во цревата
     
  7. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Како ќе расте ќе се повлече но треба многу внимавање да не фати инфекција.Рефлуксот е опасен доколку има инфекција па со самото враќање на мокрача можно е оштетување на бубрег.
     
  8. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Pa da zatoa u pravime za da vidat Dali da bide pod zastitna terapija, valda kje bide se dobro, da Bea dva bubrezi moze nemase volku da se grizam ama Sega e drugo :( Srekjna nova na site se najdobro :)
     
  9. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Кога ја имав, докторка ми кажа дека ја има само во изметот. Потоа и гуглав, истражував за неа и истото го прочитав.
     
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Грешка си. Обратно е.
     
  11. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    I malata moja na 2 pati fati eserihija, prviot pat ne bese kaceno nagore, ama vtoriot izleze deka ima zastoj na edniot bubreg. Veke nekolku meseci pie Pieloseptil po preporaka na Nadica(sistina). Kaj Nadica site ne upatija, a jas bas verba nemam u doktorkata. Istiot mubet na site go pravi. Sega sme pak na kontrola da vidi dali se namaluva zastojot i dali ke ima potreba od ispituvanje za refluks. Sakam i kaj Tasic da ja odnesam ama uste ne sum se angazirala da stignam do nego. Nie dobivme zabrana da ja prakame vo gradinka se dur ne ja odvikneme od peleni. Izvinete od mob nemam mk poddrska.
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.635
    Пол:
    Женски
    @ZAHRA мислиш на тестисот крипторхизам, си се збунила во пишувањето... Тоа не е опасно, не се грижи, но доколку сам не се спушти обавезно додека е помал операција, моето е оперирано од тоа, кај него поради вродена кила беше тестисот во препон заглавен. И двата не беа спуштени кај синчево, едниот успеа сам, другиот не и тој го оперираа. Средете проблем со бубрегот, па обавезно и за другото една консултација со хирург. Синчево е на 18м оперирано.
     
  13. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Да, срцка на десниот тестис имаме крипторхизам вродено му е и фимоза имаме кожичката му е залепена идевме и на Детска Клиника да му ја отворат кожичката,секое бањање му ја отворам сама полека потоа ја откривме бактеријата и застојот.Дај Боже да се среди само да се спушти многу ме фаќа страв од операција;(.Вие сте јунаци :l:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да биде се во ред.И ние сме исто кај Надица и ист сируп пиеме.Како го поднесува малечката сирупот?Моето синче повраќа од него.
     
  15. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Samo sto se vrativme od plodnost, mn lesno pominavme, samata procedura e bezbolna moevo se smeese celo vreme, refliks nemame :)
     
    На ZAHRA, Leo_29 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  16. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    До сега немала никаков проблем. Веќе 4 месеци го пие. Да прашате за замена, иако знам само овој сируп дека е.
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Прашав,морало тој да го пие :sweat:
     
  18. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Vcera nabrzinka vi pisav od radost sto nemame refluks na desniot zatoa sto malovo e so eden bubreg. Ama vcera na snimanjeto vo Plodnost mi vika desniot nema refluks Ima vo leviot tret Stepen... So zgolemen pielon duri 48mm,gi Gledam izbezumeno Kako lev koga maliov e so eden bubreg, I vikam sigurna ste pa da eve mokracata se vrakja nazad vo leviot, ama funkcijata my e Mala ili voopsto nema a sepak Ima refluks? Sabajle so rezultatite Kaj Tasic, Kako vaka jas ne sum go videl nz sigurno e nesto isuzeno a sestrata Mu vika ako e isusen neli nema refluks da pravi... E Sega stvarno nz infekcijata ja dobil od leviot bubreg a site tie doktori I tasic I kuzmanovska I nadica ne go Gledaa ili ne se ni trudea da go najdat, ili eventualno da go spasat da se napravi nesto Imal stenoza mislam rekoa na leviot stesnuvanje nekoe, ej zamislete na bubregot koj pet meseci nikoj ne go vide nitu se potrudi.
     
  19. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    И сега ? Два има ? Едниот помалку функционален?
     
  20. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Ima dva da, nz uste nisto I Jas sum uste vo prasalnici do vcera go nemase pa toa e Genetski stom e so eden bubreg bla bla I na kraj presvrt. E Sega Kuzmanovska mi vika ne funkcionira ili funkcionira mn malku infekcijata sto ja fati e od refluksot na toj bubreg sto go nemase. Nz nesakaat da se zamaraat mi vika ako stvara infekcii moze kje mora da se izvadi a nikoj za da se proba nesto da se spasi. Neznam vekje znaes nefrolozi Kaj Nas trojca tolku nz Kaj vekje da go odnesam. Daj boze da nema vekje infekcii za da ne mora da Mu go otstranat.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.