1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со бубрези и уринарни инфекции кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од ШноличкаМала, 27 декември 2018.

  1. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Мајки ве молам за одговор. Др. Тасиќ е на детска клиника или на нефрологија? Утре треба на ехо да ја види малата ама не го сфатив каде да дојдам. Малце арогантен пристап ми имаше. Каде ви правел ехо на дечињата?
     
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    На детска, долу во амбулантите.
     
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Ние горе одиме, на детска, на 6ти кат - нефрологија.
    Да така личи, арогантно. Ама добар дијагностичар е. ;)
     
  4. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Сега бевме кај Тасиќ, горе на 6ти не прими. Вели застој од 6мм ништо страшно, да не давам никако Пиелосептил сируп. За Надица се изнавика, срамота таа учела од мене јас сум и предавал ве матка за пари и држи дете под терапија без потреба. Да ја носам нормално во градинка иако Надица ни рече градинка никако. Сега па се засекирав таму еден куп деца од морбили, а мојава уште не е вакцинирана :|
     
  5. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Neznaes na kogo da veryvas vekje... I nie bevme Kaj Nadica I Nas ni go dade sirupot da go pie dodeka ne se povlece zastojot, za da ne dojde do infekcija, Tasic rece nikako toa... I sto se sluci malovo fati infekcija I Sega Tasic ni go dava sirupot. Jas vo cetvrtok kje go nosam mislam Deka dole e togas vo ambulanta, ama negoviot pristap stvarno za nikade da se plasis da go prasas nesto, nz kje vidam Kako kje pomineme.
     
  6. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Со температура фати инфекција? И јас исто велам не знам што да правам. А веќе 4 месеци го пие сирупот. А тој зема да ни се соблекува да покажува како бил опериран од рак на дебело црево, и одма чим лекар почнува драма да ми прави кај мене губи кредибилитет. Одите ли во градинка?
     
  7. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Мајки, колку што разбрав зборите за рефлукс на бубрег.Мојата ќерка го има и почна од втор степен на еден бубрег и со терапијата за заштита со сирупор Пиолосептил, среќа за една година и се намали и сега и е прв степен.Ние ја носиме кај Кузмановска и задоволна сум.
    А за одење во градинка слободно си одеше без никаков проблем
     
  8. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Kje ceka Tasic nedaj boze da fati infekcija pa kje rece e Sega mora za refluks ispitiuvanje da vidime od sto e zastojot. Nie so temperatura eserihija na vreme ja sprecivme, refluks imame ne leviot bubreg koj Tasic ne go gleda na eho, do Sega ne vodese so rodeno so eden bubreg ama Sega se smeni... Inaku ako nema refluks ne e strasen zastojot kolku znam pa ne e loso da go napravite raat da si bides, mislam da ne go prekinuvas sirupot jas go prekinav I ete, ne Deka so nego nema da fati ama pomali se sansite. Kuzmanovska povekje objasnuva e za pari pa I kje zbori, koga bevme vo Bitola vika a nema refluks na desniot dobro so eden bubreg I drugata doktorka Abe eve go leviot go Ima aaaaa takva celata se stapisa e Kako Sega I vikam e pa dobro ili ne funkcionira ili mn malku ama toa malku mene MI znaci, infekcijata pretpostavuva Deka od nego e od refluksot. Nz samo trojca nefrolozi se I stvarno nemame Izbor.
     
  9. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Невакцинирана нема ни да ја примат во градинка.
    Инаку мислам дека може да оди. Кажи им на учителките дека се борите со ешерихија и уринарни инфекции, да ја пресоблекуваат, да внимаваат, да припазат на однесување, температура.... си знаат они. ;) ќе видите како ќе оди.
    За сирупот незнам што да кажам. Ние го прекинавме. Еднаш и фатив заматена урина, и одма и дадов, како лек, три пати дневно. После два дена дури отидовме кај Тасиќ, викенд беше. Прво ми се испоразвика, како сум дала сируп, не требало, таму фативме урина, бистра......јас не можев да дојдам на ред да кажам. И на крај ми вика ете и поминала инфекцијата, јасно било дека ја имала, ама незнаел дали од сирупот и поминала. Ама добро што сум и дала. (facepalm)
    Како ти вика инстинктот, така прај.
     
    На sofi2107 и eli.karameli им се допаѓа ова.
  10. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Majki... Malovo pie Pieloseptil a vo ponedelnik sme na vakcina, ne go prasav Tasic dali da se vakcinirame... Sovet
     
  11. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Обавезно кажи на докторот што ќе го прегледува детето на вакцина дека имате проблем со бубрези. Можно е да не го вакцинираат.
     
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба да почекаш со вакцините. Оди сама консултирај се со докторот што вакцинира. Мене ме советуваа да почекам.
     
  13. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Ние кога требавме да се вакцинираме,јас ја прашав Др.Надица ми рече дека можел да се вакцинира дека не е проблем ако пие Пилосептил и докторката за вакцина ни одобри.Прашај си срцка пак за сигурно
     
  14. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Бевте ли на вакцина ?
     
  15. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    20190123_164838.jpg
    Ако некому му треба.
     
  16. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Оваа објава од кој датум е? Бидејќи на неговиот профил оваа објава/пост ја нема нит сум ја видела последниве недели.
    Инаку доколку на никој не му е хитно ( а верувам не е на никој од нас хитно ) јас лично на никого не би му препорачала во време на вируси, бактерии и морбиливе да иде таму со дете ( без разлика дали е вакцинирано или не ). Уште на оваа ситуација со проширувањево/Вур/рефлукс да закачат нешто и ептен забавно ќе биде ( недај Боже нели ).
    Еве и јас одложив идење кај Тасиќ до здравје крај на фебруар кога ќе е веќе стишано од вируси и остало.

    Инаку да се надоврзам со вакцинирањето ... детево никогаш никаков сируп нема пиено за неговава ситуација со проширувањето па затоа не сум компетентна да дадам мислење соодветно. Сепак и не секое од нашиве деца е со исто проширување, состојба, резултат од нефролог и тн. и затоа најдобро да не споредуваме нит па даваме совети кој сепак не се “ дај витамин Ц “ туку збориме за вакцина.
    Мојов е скоро 2г и е уредно вакциниран до сега без никаков проблем, но како што кажав... не пиел никогаш ништо препишано од негролог нит доктор/педијатар. Е сега може е сосема подруго доколку дете пие од сирупот кој е за привентива од бактерии и инфекции, но за тоа најдобар и најкомпетентен одговор ќе даде само Нефролог нит педијатар, а нит од диспанзер сестрипа и докторката. Нит па некоја членка е компетентна да дава било каков совет за дали да вакцинира другата или не. Сепак не секое дете е со иста здраствена состојба, ситуација итн. Ете за детево ни кажаа слободно вакцинирај и вакцинирам. Но, обавезно оред вакцина му оравам крвна слика, мокрача и уринокултура.
     
  17. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Софи, од денес е објавата. Нормално, ако не е итно никој не би шетал дете по болници. Но, ако некој чекал термин долго време, барал начин да дојде до Тасиќ, а не можел, ете утре има слободни термини.
     
  18. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    На неговиот приватен профил е постов? Јас не го гледам никаде овој пост затоа те прашувам.
    А, каде е утре доле во амбуланта или горе на 6ти спрат ( мислам 6ти беше ако памтам ) ? И доколку некоја била деновиве да ми каже како е ситуација таму со деца, дали има болни/настинати дечиња?
     
  19. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Да, сега го нема. Го избришал. Прееска кога го видов, веднаш го пратив. А сега гледам ни на мој термин нема слободни термини. Дали ги закажале, или како и да е, само сакав да помогнам.

    Дете не сум носела сега скоро. А се надевам и дека нема ни во блиска иднина да ми затреба.

    Инаку може да е утре во амбуланта - четврток. А каде прегледува - незнам.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki,vo vtornikot minatata nedela gledam malovo mi mocka ama bojata temno zolta nikakvi drugi simptomi si vikam aj da ne panicam samo sto pocnavme so kasicki jadese morkov pa moze od toa da e.,utre denta ne me drzi mesto ispituvam mokraca pisuva matna i tolku mi trebase pravo na klinika. Tasic bese vo ambulanta dolea bese sreda nz i jas se zacudev, imase guzva pred nas ama izleze i ne vikna deka malo bebe, pak mu zema urina se dobro cista ama pak matna nisto ne e rece ni napravi eho zastojot na desniot bubreg se namalil ama ni dade sirup za refluksot na leviot koj seuste ne go najde a go barase na eho duri pola saat, lele majki pa kaj moze da e skrien...i muabeti ova ona zsboraviv za vakcina da go prasam, pedijatarot mi bara dozvola od Tasic ama eve se javuvam na nefrologija se na predavanje e so pacient e nikako da go dobijam... Sakav da kazam deka ete nekogas i temna mokraca nemora da znaci infekcija. Izvinete za dolgiov post :)
     
    На sofi2107 и ZAHRA им се допаѓа ова.