Проблеми со видот кај деца

Дискусија во 'Дете' започната од EDA ADA @, 8 ноември 2019.

 1. EDA ADA @

  EDA ADA @ Нов член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво не најдов слична тема. Имам дете 10 год возраст сега му открија проблем со видот- кратковид.-1.5. Читам за тој бидејки нема никој проблем со видот кај нас и ме интересира ваше искуство и дали може да се поправи бидејки пишува само дека се зголемувало во пубертет,има ли некои капки вежби?
   
 2. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  10.993
  Пол:
  Женски
  Син ми е со таа диоптрија на двете очи.
  Има 5 ипол години.
  Нас ни рекоа дека не е ништо страшно и дека ќе се реши проблемот трајно, но мора да ги носи наочарчињата редовно.
  Мислам дека диоптрија не се средува со никакви капки и вежби, туку само со наочари.
  Одма одбравме рамки, нарачавме стакленца, многу брзо ни ги изработија.
  Тој фала Богу не прави проблем, сака да ги носи.
  Контрола ни закажаа за месец ипол.
  Искрено мислам дека е многу рано, но ќе видиме. Дај Боже да има напредок.
  Проблемот немаше да го откријам да не беше на редовен систематски преглед каде поситните букви не успеваше да ги препознае.
  Никогаш не забележав дека има проблем со видот, ниту пак тој ми се има пожалено.
   
 3. EDA ADA @

  EDA ADA @ Нов член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Моето дете има - 1 на едното око - - 1.5 на другото, а контрола за 4 месеци ни рекоа. И ние го откривме проблемот на систематски преглед ме изненади . Се надевам Дај Боже да помине но нас докторот ништо не ни има кажано, само очила му даде и рече времето ке покаже дали ке носи понатаму или не. Бев и во државна, и во европска очна болница и истиот одговор го добив.
   
 4. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  1.556
  Допаѓања:
  10.846
  Пол:
  Женски
  да и ние сме со истиот проблем само сме + 4.75 и на две годишна возраст осетивме дека не е во ред
  исто на очна одиме на контроли и не кажуваат колку ке ги држи
   
 5. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.610
  Допаѓања:
  39.305
  Пол:
  Женски
  Мојата ќерка исто стартуваше со -1.
  Но во пубертет имаше рапиден скок и сега на 13 има -4.50.
  Ќе расте веројатно уште,за жал.
  Бевме на многу лекари и ни препорачаа комбинација со леќи.
  Исто така ни беше препорачана склеропластика ( оперативно вградување склер позади окото)во Русија со цел да допре растот на диоптерот.
  Но бидејќи специјалистите што ја следат европска школа , се против склеропластика,не се одлучивме за неа.
  Во пубертет како расте телото,расте главата ,расте и диоптерот,така ни беше кажано и така испадна.
   
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
 6. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.197
  Допаѓања:
  3.346
  Пол:
  Женски
  Nie sme 2godini I otkrieno e strabizam na ednoto oko I diopter - 4.5. Doktorot ne stavi na lista za cekanje za operacjja. Dali nekoj ima slicno iskustvo so operacija na tolku mala vozrast. Ni kaza deka se ceka 2 do 3 godini taka da togas bi bila 4 ili 5 godinki. Planirame I na vtoro mislenje iako za doktorov samo pofalni zborovi slusnav me
   
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  16.476
  Допаѓања:
  149.148
  Не мора да значи дека ќе расти диоптерот.
  Јас носам наочари од 12 години, а и претходно имав проблем со видот... ваљда година пред тоа..
  Стартував со -0,5.. највисок ми стаса, -1,50.
  41 година имам сега.
  Ништо страшно, само да ги носи наочарчињата, пошто повеќе ќе се оштети.
  Имав јас период од 3-4 години, кога излегував и 'срамота' беше со наочари да шетам, тогаш ми рипна најмногу диоптерот.
   
 8. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.610
  Допаѓања:
  39.305
  Пол:
  Женски
  Каква операција ќе правите?

  Можеби да одите во Србија,да се консултирате, таму има двајца одлични лекари детски офталмолози,едниот е председател на офтамолошката комора во Европа,ќе ти пратам линк, контакт.
   
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.264
  Пол:
  Женски
  Не може ли прво да се среди со очила и лепенки за страбизмот? Другарка моја има деца со вакви проблеми, големата со страбизам и голем диоптер на двете очиња (не знам точно колку беше), со лепенки за корекција на страбизмот и соодветни очила го решија проблемот, одеа и на вежби. Диоптерот на девојчето е намален прилично, а страбизмот успешно се корегираше. Кај малиот нема толку успех, можеби затоа што одбива да ги носи лепенките, ама таа е упорна. Пробајте вака, да не одите директно на операција. Секако тоа не ви бега.
   
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Love86

  Love86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  128
  Majki I kaj moeto dete skoro 4 godinki e,mu otkrija diopter.(ne gleda ubavo od, daleko -1 )Ke odime I na vtoro mislenje vo vtornik ama sekako naocarcinja ne mu begaat.E sega mene mi e drugo prasanjeto.Kako pominavte so sirenje na zenicite?Znam deka toj den a I naredniot ke gleda zamateno,mi e strav da ne go fati nekoja panika.Nekoj so iskustvo?
   
 11. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.197
  Допаѓања:
  3.346
  Пол:
  Женски
  Незнам стварно ќе одиме на второ мислење да видиме што ќе кажат. Она не ги сака лепенките ич и докторот вика ништо со сила. А наочарите ги носи нема гајле.
   
 12. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.197
  Допаѓања:
  3.346
  Пол:
  Женски
  Операција за страбизмот и корекција на диоптерот. Може да ми пратиш линки контакт.
   
 13. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  10.993
  Пол:
  Женски
  Ништо страшно. Нека одмара тој ден. Пожелно е на дневна светлина да не биде или веќе ако мора да излезе тогаш со наочари за сонце да биде. Таков совет ние добивме.
  Еден ден ќе гледа матно, наредниот ден најнормално.
  Син ми добро помина, без паника и плачки.
   
  На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Love86

  Love86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  128
  Ti blagodaram.
  Nas ni rekoa okolu dve nedeli da ima nekoj postojano so nego,deka ke gledal po matno,pa za da ne se udri ili padne nedaj boze.Epten mi se vide dolg period od dve nedeli.
  Samo istiot denprima kapki za sirenje na zenici,ili nekolku dena predhodno?
  Malce sum isplasena,kako ke prifati I naocari,epten e hiperaktivno.Kako ke uspeeme da go dodrzeme vo potemna prostorija,mnogu prasanja imam vo glavata ☹️
   
 15. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  10.993
  Пол:
  Женски
  Син ми само еден ден прими капки.
   
 16. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.610
  Допаѓања:
  39.305
  Пол:
  Женски
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ive13

  Ive13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  1.532
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки ве молам за мислење или искуство со големата ќерка која има 4 години вчера на закажан систематски во очна болница ни открија диоптер не гледа далеку. Денес бевме повторно и ставија капки за проширување на зениците и уште една контрола сега малку матно гледа. Понеделник сме повторно на контрола и ни рекоја дека мора да носи наочари. Не знам паника малку ме фаќа темпераментна е активна како ќе ги прифати наочарите никој во нејзина близина не носи наочари како ќе реагира како јас да постапам цела сум прашалници??? Сакам да одам на второ мислење дали може да ми препорачате доктор и болница