1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со вкус и мирис после корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од аненце200220, 3 февруари 2021.

 1. аненце200220

  аненце200220 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2021
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Здраво, 3 месеци после прв симптом на корона сеуште сум без целосно вратен мирис и вкус и одредена храна ми мириса различно и не можам да ја јадам. Некој со слично искуство?
   
 2. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.400
  Допаѓања:
  35.974
  Јас и сопругот имаме ист проблем, карикирам 80% вратен мирис, и соодветно на тоа вкус а крај на Октомври бевме болни.
  И порано ми се има случено исто при настинки да загубам мирис, и требало неколку месеци да се врати сосем.
  Меѓутоа немам одбивен вкус на нешто, бар немам приметено.
  Верувам дека ќе ти помине во догледно време, за себе не паничам зашто дежа ву ми е ова.
   
  На аненце200220 и pianogirl им се допаѓа ова.
 3. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.537
  Допаѓања:
  28.794
  Пол:
  Женски
  Јас изгубив целосно мирис со короната, и ми се врати минимално. Можев да осетам мирис само нешто ептен под нос ако ми е. Ама еве веќе неколку дена имам скроз нова промена. Сменето ми е скроз сетилото за мирис и вкус, јаките мириси ми станаа екстремно непријатни, се ми мириса како на скапано, мувлосано и не можам ни да јадам. Пријатни мириси скоро и да не чувствувам. Се јавив на орл специјалист, ми рече за бактерија да проверам, ама најверојатно ништо нема да има, туку е последица додека да се нормализираат олфакторните неврони. Чистам нос секој ден со neti pot, капки ставам ама на моменти е неподносливо.
   
  На NoirSerpentine и аненце200220 им се допаѓа ова.
 4. аненце200220

  аненце200220 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2021
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  после колку време се врати и дали го изгуби и вкусот?
   
 5. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.537
  Допаѓања:
  28.794
  Пол:
  Женски
  Позитивна бев ноември изгубив мирис и делумно вкус тогаш. По 10тина дена ми се врати мирисот, ама чувствував само ако нешто ми беше ептен под нос, на далеку ништо не мирисав. И сега од пред некој ден ми е вака со непријатни мириси и вкус.
   
  На аненце200220 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  Вкусот ми се врати целосно, а мирисот и после 3 месеци сеуште не е вратен во нормала. Мирисам само многу изразени мириси, но тоа трае краткотрајно и на второ мириснување не чувствувам ништо. Понекогаш имам чувство како одреден несекојдневен мирис кој го осетам да ми стои долго време во нос. Не знам како да го опишам чувството?!
   
  На Sunshine*☆*, Nigredo Odor и аненце200220 им се допаѓа ова.
 7. Ana-Marija24

  Ana-Marija24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  201
  Јас веќе 2 и пол месеци сум со изгубен мирис и вкус. По моја проценка само 8-9% чувствувам интензитет. Многу силни и интензивни мисиси како доместос, парфеми, прајмер за нокти, ацетон ги чувствувам едвај само од многу блиску и само неколку секунди и тоа многу треба да се потрудам, за храна да не ни зборам, се ми е исто -безлично само текстурата на храната ја осеќам. Сите доктори советуваат секојдневно вежбање со различни мириси и вкусови, како и зачинување на храната. Немам некоја одбивност кон храна тоа само во првите 2 недели. Исто, незнам дали некој има вакво искуство, наутро и навечер имам поголемо чувство за мирис (може да е и до положбата на телото).
  Колку ке трае агонијава незнам, ама посакувам на сите брзо опоравување:l:
   
  На Nigredo Odor, Dentina и аненце200220 им се допаѓа ова.
 8. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.701
  Допаѓања:
  14.243
  Пол:
  Женски
  Поминаа скоро 9 месеци откако прележав Корона и мирисот и вкусот сѐ уште не ми се во целост вратени. Чудно е што е што интензитетот варира на неколку денови. Повремено е се ок, повремено 90% од чувството за вкус или мирис ми се губи. Има храна и пијалоци што повеќе не ми се допаѓаат, голем дел од парфеми, креми, средства кои сум ги користела и порано сега ми мирисаат одвратно... Бев на орл, ми рекоа дека проблемот е невролошки и треба да бидам трпелива.

  Кои храна, пијалоци или мириси особено не ги чуствувате или пак ви имаат различен мирис и вкус после Короната?
   
  На Nigredo Odor и аненце200220 им се допаѓа ова.
 9. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  520
  Maјка ми изгуби мирис и вкус во ноември, но до ден-денес иако поминаа скоро 3 месеци не и се вратени.
  Пред некој ден до комшии се чувствуваше миризбата од ручекот, а на нејзе до нос и беше и не почувствува.
  :|

  Јас исто во ноември изгубив и мирис и вкус, но само 2-3 недели. Едно време почна да ме фаќа паника што сетилата не ми реагираа :nod: се до една вечер кога прегладнета не знаев што попрво да ставам во уста, мешав страшно јаки вкусови и оппп...:D одам во мојата соба, ја доближувам пижамата до нос и чувствувам мирис :D ПОЛУДЕВ од среќа. Се знае веднаш после тоа се нацртав пред фрижидер колку за тест и пробав маслинки (први ми се најдоа пред очи) - го почувствував и мирисот и вкусот.
  :party:
   
  На Anie93, Nigredo Odor, Ava.84 и 2 други им се допаѓа ова.
 10. аненце200220

  аненце200220 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2021
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Па на пример парфемите веќе го немаат тој интензитет како пред короната, а различен мирис ми имаат кромидот, празот и јајцата :mm:
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 11. аненце200220

  аненце200220 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2021
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Хахаха го знам чувството, кај мене така беше скоро месец дена:) навистина е неубаво да не чувствуваш ништо:x
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 12. аненце200220

  аненце200220 Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2021
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Мене пак сетилото за мирис ми е најизразено во текот на денот,а насабајле скоро ништо не чувствувам:shake: се надевам што поскоро ќе не биде :l:
   
  На Ana-Marija24 и Avery им се допаѓа ова.
 13. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  6.637
  Пол:
  Женски
  Исто, мене парфемот ми мириса како нешто благо недефинирано а не аромата на парфемот како што си е, вкус имам мирис немам.
   
  На Avery и аненце200220 им се допаѓа ова.
 14. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.216
  Пол:
  Женски
  Имате пробано со печен портокал?
   
 15. пуле

  пуле Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2018
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Машки
  После 6 месеци уште не ми е вратен мирисот како што треба, со вкусот мислам дека сум океј, али мирисов тапа:(
  Мислам дека секое јадење на кромид ми мириса, ништо друго не осеќам :|
   
  На pianogirl и аненце200220 им се допаѓа ова.
 16. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.301
  Допаѓања:
  37.951
  Пол:
  Женски
  Јас го сетив мм дека не осеќа мирис баш најдобро. А се нема пожалено, ама пример нешто јас мирисам, тој не. Пред некој ден тоа малото за варење кафе на плин почна да пушта, јас од друга соба осетив, него не му замириса на плин воопшто. Масло маслиново ми се истури, едвај исчистив за да се изгуби мирисот, тој пак не сети ништо. :|
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  767
  Пол:
  Женски
  Исто и потта на мене и на сите иколу мене ми мириса како кромид.добро р не сум била единствена
   
 18. mimi6

  mimi6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2020
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  Луѓе мене исто 4 чисти месеци сум без вкус и мирис и има 20 дена се ми мириса на кромид, не како мирис преку нос (зошто не мирисам) туку во грло во секој залак од било што и вода кога пијам исто во грлото ми е мирисот.. незнам што да се прави
  ова не е на добро
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.349
  Пол:
  Женски
  Ми го препорачаа спрејот Силвертус за оние што се уште се соочуваат со загубен мирис после КОВИД-19. Наводно мирисот се враќал за 3-4 дена по интензивно користење на спрејот. Би требало да го има во сите аптеки но не сум сигурна. Јас лично немам потреба од истиот бидејќи мирисот ми се врати за една недела но можеби ќе му користи на некој/а од вас.
   
  На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Addicted

  Addicted Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Читам и се чудам, се пронајдов скоро во секое мислење. Во ноември снемав мирис и вкус, од тогаш вкусот ми се врати, чувствувам благо, солено, луто, но мирис никаков лошите мириси ми мирисат исто, пр кромид, марула, зелка, пиперка, праз, краставица, јајца, во последно време преголема одбивност кон истите.
   
  На mimi6 му/ѝ се допаѓа ова.