Проблеми со ерекцијата

Дискусија во 'Секс' започната од snegulcence, 18 јануари 2010.

 1. butterflyhell

  butterflyhell Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Deckii a koga mu e dignat...a ne moze da svrsi povekje od pola cas...sto e toa???
   
 2. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  328
  А тоа му се случува константно,или во последно време?
   
 3. butterflyhell

  butterflyhell Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Pa sega mu se sluci .. prv pat..
   
 4. butterflyhell

  butterflyhell Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Pa sega mu se sluci .. prv pat..
   
 5. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  328
  Тогаш разговарај со него за тоа,нема зашто да се чувствуваш непријатно.Најверојатно дечкото има некој емоционален проблем,со кој што е оптеретен и тоа е во неговата глава,а од главата потекнува се‘,па така може и овој проблем е од тоа.Најбитно е ти да го откриеш тоа ,да ја почуствува твојата поддршка и разбирање,да се чувствува опуштен и најверојатно ќе се среди тоа со ејакулацијата.
   
 6. butterflyhell

  butterflyhell Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Ке се обидамм..фала за советот..
   
 7. Lebedev

  Lebedev Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2010
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  36


  Емоционален проблем?? Може да е и тоа ама не верувам. Ама штом му е прв пат, тогаш.... можно е. јас лично свршувам за подолго време од дечко ти, ама па девојка ми не се тревожи, НАПРОТИВ пресреќна е поради тоа што обожава долг секс... како и да е, разговарај пошто му е прв пат, али ако продолжи и понатаму да свршува за подолго време и ти ке бидеш многу позадоволна од сексот. бар според моето искуство така е... се надевам помогнав позз L.
   
 8. nemir

  nemir Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Не може да ја одржи ерекцијата

  да, на дечко ми почна да му се случува да не може да ја оржи ерекцијата....нормално....загрижена сум.....некое искуство......совет.....???
   
 9. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.866
  Не може да ја одржи ерекцијата

  И на мојот партнер му се случува... Него се на нервна база, се си има влијание, секој стрес, секоја нервоза влијае врз сексуалниот живот. Нека проба да внесува повеќе витамин Е во организмот.
   
 10. Xasthur

  Xasthur Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Здраво!

  И јас сакам да се вклучам во темава. Машко сум и последниве 10тина дена имам проблеми со одржување на ерекцијата. Пред еден месец, прекинав врска од 3 ипол години, после 2 недели најдов нова партнерка. Се гледаме веќе еден месец, а од пред 10тина дена почнавме да имаме односи. Тука читав дека може да биде проблемот од органска или психичка природа, и мислам дека тука е од психичка природа. Првиот пат кога сакавме да имаме односи, имав ерекција, го ставив кондомот, и тука почна проблемот. Се изгуби црвстината и неможев после тоа да постигнам ерекција... Се осетив многу глупо и засрамено... Од тогаш сум напнат со тој проблем, страв ми е... Успеавме 3/4 пати да имаме односи, ама со многу маки, губење цврстина итн. Денес пак го имав почетниот проблем, имавме загревање, орален секс, но немав никаква реакција... Пробав да се опуштам, но вроди со успех... Ептен сум избедиран, засрамен. Незнам што да направам. Значи трагичното е што премногу ме пали, ми се допаѓа нејзиното тело, но ете немав никаква реакција... Ми треба совет некаков... Фала ви однапред!
   
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Не мора секогаш да значи дека е до нас,дека не го привлекуваме повеќе итн...можеби е знак дека треба да се освежи нешто во врската пр.-масажа,када,свеќички,подолга предигра ,итн..... а можеби едноставно дечкото е или преморен или нервозен напнат итн...мене еднаш ми се има случено,и да не повторувам-истиот одговор-не е до тебе,отпрвин бев лута ама после размислив со ладна глава :lol: ,знам дека дечко ми е преморен ама баш секој ден .многу му е стресна и напната работата,па затоа гледам прво да го опуштам :lol: ,и од искуство ви кажувам дека со када со миризлива купка свеќички и галење-неможете да промашите ;)
   
 12. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.490
  Xasthur мислам дека треба да направите пауза помеѓу обидите и да се вратите на почеток. Запознавање, романтика, бакнување до возбудување и толку. А и ти самиот, рацете настрана од пимпекот него онака попали се саглам па после ке растуриш. Колку време ке ти треба ке почуствуваш самиот. Дај си време и без форсирање за да си ја вратиш самодовербата.
   
 13. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.113
  Допаѓања:
  4.441
  Пол:
  Машки
  Пробај да не мислиш на минатите неуспешни искуства. Ако проблемот ти е од психичка природа, тоа само уште толку ќе ја влоши работата. Едноставно опушти се, уживај, НЕ МИСЛИ на работи од типот „Еве сега треба да реагирам...“ или слични, едноставно препушти им се на моментите, предиграта и мазењето, и види до каде ќе те одведи тоа. Најпосле, ако повторно не оди работата, не се форсирај, направи пауза и немај да речеме една недела никаква активност на сексуално поле, ни самозадоволување. Потоа види дали има напредок, биди поинтимен со неа, НЕ МОРА да одите до крај со секс, едноставно запалете се, допирајте се, мазете се... И со малку среќа и упорност, некој повторно ќе се „разбуди“. :D
  Среќно. :)
   
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.310
  Сигурно е од психичка природа и веројатно зашто долго време си бил со една партнерка, а сега ново.Можеби и грешам.
   
 15. Xasthur

  Xasthur Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ок, фала ви на советиве, стварно ми требаа... И јас тоа мислев, дали дека со една партнерка бев долго време, па се промената ми ги донесе овие проблеми... И плус сегашнава партнерка ми е малку повеќе секси од претходната, па можеби и поради тоа сум повеќе напнат... Се трудам да не мислам на тоа, се внесувам 100% во предиграта... Ќе разговарам со неа, да почекаме една недела, па и после тоа да не одиме до крај, да видиме со што ќе резултира... Не ми се верува дека ова ми случува на 22 години... :) Како и да е, фала ви...
   
 16. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.117
  Допаѓања:
  4.868
  нормално е се што ти се случува. проследено е или од психичката состојба, умор на работно место му се има бар одреден период случено насекое машко. не е до годините, едноставно е до психата релаксирај се и во напат. а и плус може да ти се случи и од преголема возбуда и самиот кажа сегашната партнерка ти е по секси. таа возбуда и напаленост може да доведе исто така до паѓање на ерекцијата. ништо страшно сега знам дека ти е незгодно зошто ти е нова девојка. но ако те сака мислам дека заедно ќе го поминете периодов и понатака ќе уживате во односите.
   
 17. Xasthur

  Xasthur Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Знам, повеќе фактори сигурно влијаат на мене, сега плус уште загриженоста... Ќе зборам со неа, да помине малку време, да оладиме, па да видиме што ќе биде... Фала ви многу, се надевам ќе ви се најдам и јас за нешто да ви помогнам... :)
   
 18. manda

  manda Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  И јас мислам дека се соочувам со проблем од овој тип, дечко ми има проблем во одржување на ерекција. На почеток му требаше време да се опушти со мене (мислам дека е поради несигурност во себе), да се сконцентрира, ама ајде као помина таа фаза. Сепак го чувствувам дека цело време е напнат , згрчен, а истовремено многу му е убаво и не сака да сврши, ужива. И малку нешто ако се измрда настрана, или јас ако дојдам врз него, уште не сум ни почнала, нему му се спушта и одма се нервира и му пука филмот. А што е најинтересно овој не вели дека не е до мене, туку баш вели јас не сум го погодила не сум се наместила добро. Ја му велам не ни почнав нешто да правам одма ти се спушти таман дојдов врз тебе, не вели ти ако се наместиш добро нема да се спушти. Прв пат се соочувам со ваков проблем и нему му кажав. Претходно бившиот, па во една вечер не знам колку пати секс имавме, со релативно кратки паузи, "коска" цело време. Сигурна сум дека не е до мене, ама на овој начин и мене ми влијае , пазам цело време тој како сака за да не му се спушти.
  Има некои секирации, стално е ко замислен, напнат, не само во секс, ама сексот барем треба да го опушти. Ваше мислење ??? Поздрав
   
 19. LoveAngel

  LoveAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  Се осмелувам да ти пишам вака по што на некој начин и ке ми треба твоја помош :) а и би ти дала некој совет ;) јас сум со дечко ми веке 2-3 години и тој на одредени периоди го има овој проблем , сакав да те прашам според тебе што би ти помогнало во тие моменти , сакам да му олеснам некако или со моја помош пак да успее во намерата а знаеш да не му ја повредам машкоста и да не го изнервирам :angel: би ми помогнало ако ми кажеш некој совет гледано од машка страна ;)
  п.с. мислам дека треба да се опуштиш и да не си напнат едноставно уживај во сексот по што не си единствен а и треба да знаеш дека на девојките не им пречи ако се случи тоа некогаш , но би им пречело ако се откажуваш лесно после тоа ;)
   
  На Todor91 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.704
  Денес му се случи ова на дечко ми кога го стави кондомот. :( Инаку првпат му се случува ова, и многу беше непријатна целата ситуација. Ми рече дека бил под стрес овие денови и дека не спиел доволно. Јас имав разбирање нормално, на секој може да му се случи, но ми е страв да не се случи повторно...