1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со кои се соочуваме при ИВФ процедура

Дискусија во 'Бременост' започната од Ѕвездички, 27 декември 2016.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.858
    Пол:
    Женски
    Така е, само за инсеминациите неможам да сфатам во преводот. нешто како да вика бесплатни неограничено
     
  2. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.244
    Допаѓања:
    10.348
    Пол:
    Женски
    Mozebi i ne znam za koja drzhava se raboti...
     
  3. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.244
    Допаѓања:
    10.348
    Пол:
    Женски
    Eee da imame pravo nie na 6 bi letale na oblaci...Barem bi imale nadez..
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. coco mademoisele

    coco mademoisele Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    900
    Јас сум тука за било каква подршка...
     
    На stevemila, kukla21 и Lost angel им се допаѓа ова.
  5. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.858
    Пол:
    Женски
    Задолжителни испитувања:
    - кога не насочуваат матичните за испитување хормони, микробиолошки брисеви да имаат точна информација каде има реагенси за да завршиме работа, особено за хормоните, бидејќи ако не го фатиме 3 тиот ден ни пропаѓа цел циклус
    - да има реагенси за овие испитувања секогаш и во сите поголеми амбуланти и клиники низ државата
    - истото важи и за матичните на нашите сопрузи за спермограм и спермокултура

    Незнам каква е состојбата со инсеминациите на државно, колку се плаќаат, зошто јас ги правев приватно. Можеби треба да се прави корекција и во овој дел
     
    На Sukre93, lalapo, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.244
    Допаѓања:
    10.348
    Пол:
    Женски
    Dobra ideja.Ne znam i jas Tashe me prevari 4 inseminacii kaj nego...ne znaev kako odi procedurata
     
  7. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.858
    Пол:
    Женски
    Терапија пред и по инвитро:
    - да се стави на позитивна листа контрацептивите и/или циклопрогинова кои ни ги даваат како подготвителна терапија
    - исто така и утрогестан/крионин гел, прогестерон депо/пролутекс кои исто така се почесто ни ги препишуваат
    - да се објави транспарентно дека за Fraxiparin/Clexane може да се рефундираат средства од фондот, со соодветно мислење од трансфузиологија дека се потребни
    - најитно да се донесе во нашиве аптеки метилфолат
     
    На Sukre93, @nn@, Ѕвездички и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.858
    Пол:
    Женски
    Ина на државно на ГАК, ама незнам дали и колку се плаќа, затоа реков незнам каква е ситуацијата во тој поглед
     
    На lalapo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.244
    Допаѓања:
    10.348
    Пол:
    Женски
    Naten e mire(Dobra noc)utre so novi sili i ideji:* ke pishuvame pak
     
    На stevemila и meckicka им се допаѓа ова.
  10. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.858
    Пол:
    Женски
    Женски тоа е се што ми текнува за сега. Мислам дека треба да надополнат другите со што проблеми се соочуваат, сепак јас сум од Скопје и многу работи ни се подостапни.

    И се разбира поголем број на ваучери за прво дете. Не е фер некој да е осуден да е без потомство (барем едно дете), заради неможност да платни на приватно, а ги искористил 3-те ваучери.
     
    На DzasX, lalapo, stevemila и 4 други им се допаѓа ова.
  11. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Okolu 900den se inseminaciite za drugite drzavi jas ke kazam za srbija imaat pravo na tri obidi na ivf do 40 god terapijata im e besplatna bugarija isto na tri obidi megutoa cesto pati bolnicite davaat beneficii za tie sto daruvaat jk hrvatska imaat pravo na 6 obidi 4 stimulirani i dva prirodni ivf postapki slovenija mislam oti imaat pravo neograniceno no neznam dokoja vozrast na zenata
     
    На stevemila и Lost angel им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Браво @Ano :clap:
     
    На lalapo, stevemila, podravka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    I jas sum ovde ve poddrzuvam za se inace vcera GI podnesov dokumenti te za ivf odnosno za prv vaucer.
     
    На lalapo, mimi.mimi, Lost angel и 3 други им се допаѓа ова.
  14. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Jas imam uste eden obid preku fondot megutoa sto ako ne uspeam i ovoj pat kolku i da sum pozitivna treba da sum spremna na se
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.647
    Допаѓања:
    161.677
    Пол:
    Женски
    Eve me i mene. jas pak imam 40 god i nemam i sega planiram da podnesam za prv vaucer. ama i da mi odobrat terapijata sto kje ja kupuvam i hormonite ako ne mi stignat i kje treba da gi doplatam i patnite trosoci.. pak kje izleze kako celo inv na privatno :(.. ama aj za srekja mazot mi ima povekjee od solidna plata, a mozam da zamislam kako i e na onie so nasata "prosecna"plata. da se nadevame deka nesto kje promenime
     
    На Lost angel и stevemila им се допаѓа ова.
  16. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.414
    Пол:
    Женски
    Чек :makeup:
    И јас ги искористив трите ваучери :tmi:
     
    На Ѕвездички, Lost angel, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam vo celost so vas.Poveke Vauceri za prvi dete toa na prvo mesto.Da pocne fondot da pokriva od terapijata za posle Et.I konecno vo drzavnite bolnici da imaat reagensi zasti mene iskreno mi skurci.Ovoj pat dadov suma pari za ispituvanjata pred.Emi sea skrecing,pa posle terapii gjavol ipol.Ve podrzuvam i ovde sum za se so treba:bow:
     
    На lalapo и Lost angel им се допаѓа ова.
  18. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Tebe sistina treba besplatno dozivotno da te lekuva od bilo sto posle takva greska
     
    На pandelka, stevemila, Libra88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    Женски ај малце поорганизирано да кажеме конкретни проблеми со кои се соочуваме, не само за бројот на ваучерите туку и за целиот процес на лечење на стерилитет. Сеуште немам направено ни едно ин витро, така да не сум целосно запознаена со сите проблеми, ќе ги пишам оние кои досега сум ги имала или сум ги сретнала кај познаници и сум ги прочитала овде.

    - Немање реагенси за испитување на хормони по државните клиники. Голем дел од хормоните се врзани за конкретна ден од циклусот, а се случувало да го немаат, и да не го добијат ни до следниот месец, па да одам истиот ден непланирано до Скопје. На приватно по хормон е 800 ден значи минимум 7 сум проверувала по испитување, што е 5600 ден само едно испитување. Не ретко има уште едно на 13 ти ден. Една минимална плата месечно оди на хормонско испитување ако нема реагенс на државно

    - Немање реагенс за микробиолошки брисеви. Бидејки ги нема на државно морав како алтернативна опција да ги праќам во приватна лабараторија во Скопје, 1200 по брис што исто е многу.

    - хормонските лекови се скапи и не се на позитивната листа, Достинекс на пример на покачен пролактин е околу 400ден по таблета

    - терапијата за лекување машка неплодност е доста скапа, често има потреба да се порачува од соседните држави, фондот не покрива ништо

    овие ми текнаа во моментот, дополнете за останатите проблеми

    И кажете ми дали некој направи група на ФБ ако не еве јас ќе направам.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека најголем недостато во битката за добивање дете е што нема бесплатна психолошка помош-подготовка. И не пишувам за нешто ради реда,зборувам за соодветна стручна психолошка/психијатриска нега. Сета таа хормонална терапија и тие емоции,надеж,исчекувања и разочарувања но и успеси се тешки без подршка од искусно здравствено лице.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.