1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со кои се соочуваме при ИВФ процедура

Дискусија во 'Бременост' започната од Ѕвездички, 27 декември 2016.

  1. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.244
    Допаѓања:
    10.348
    Пол:
    Женски
    Se reshivme da ne formirame grupa.Vaka jas site mislenja ke gi soberam vo edna statija i zaedno so meckicka ke gi odneseme na Mence Toci ,pa taa neka napravi ispituvanja neka se rasprasha zatoa e novinar ,ili ako ima nekoj poznat novinar kazete ke objavime vo povece vesnici...
     
    На lalapo, meckicka и stevemila им се допаѓа ова.
  2. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Eve I jas da dopolnam nesto so sto sum se soocila.
    Treba da se ima pogolema kontrola vrz tocnosta na rezultatite vo bolnicite vo drugite gradovi. Konkretno, dva pati dobivam gresni rezultati od hormoni odam vo laboratorijata vo bolnicata da im go kazam toa, mi vikaat deka mozebi ne im bil dobro iscisten aparatot.
    Vtoro, koga mi zema maticniot brisevi vednas mi kazuva da ne gi nosamm vo laboratorija vo bolnicata bidejki na site im davale super rezultati (netocni).
    So toa morav I hormoni I brisevi na privatno da pravam.
     
    На stevemila и Lost angel им се допаѓа ова.
  3. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Треба во државните болници да има апарат за замрзнување на сперма , конкретно за азооспермија.
    Тоа е исто така скапо , а може само приватно да се направи чини скоро 50.000 денари.

    Да се рефундираат пари од фондот за пролутекс инекцијата .

    Да имаме право на повеќе ваучери за прво дете.

    Да се зголемат бројот на инекциите , да не биде 30 туку ете 40 . Јас искорист околу 25 , но на друга жена и треба повеќе од 30 .

    Да може да се донесат апчињата во Македобија за кои докторите ги препишуваат , а мора од соседна држава да ги бараме.

    Да имаме право на подолго боледување , а не само 14 дена после трансверот. Пример од втор ден на циклус кога почнуваме со стимулација . Некој жени имаат проблем со пцос и мораат повеќе да одмараат . Пример јас!
     
    На lalapo, CocaColla, pandelka и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.244
    Допаѓања:
    10.348
    Пол:
    Женски
     
  5. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас мислам да се воведат нови методи што во светот се многу актуелни, како шо е предимплантациска дијагностика на ембриони, ко култра, и скречинг да бидат на товарр на фондот.
    Исто и замрзнување на емброни барем една година да биде на товар на фондот.
    Бидејќи јас останав бремена, но имав мисед аб поради генетски аномалии на плодот.
    Фондот да склучи догвор и за инсеминации во приватни клиники.
    Ова е покрај она што погоре останатите форумџики го имаат наведено.
    За проблемите во процедурите околу машки стерилитет не ми е познато ... кој знае нека пише
    Времето на чекање на резултаи од кариотип да се скрати, чекање и по 2 месеци е навистина многу.
    Исто и за резултатите од институт за имунологија и хумана генетика се чека многу околу 2 месеци.
    Се губи многу време во чекање наместо да се забрза псотапката.
    Некои пишаа дека за отпусно писмо на гак се чека и 2 недели, зошто да не може да се земе истиот ден кога пационтот си оди од болница?
    Во однос на боледување, треба да има поголема флексибилност, во некои случаи навистина е потребно подолго мирување.
    И потполно се согласувам дека треба да се направи психолошко советувалиште за нас...
     
    На NOVAVON, Ano и kukla21 им се допаѓа ова.
  6. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.423
    Пол:
    Женски
    Боледување можеш да отвориш од денот кога ќе влезеш во процес!
    Јас на едно инф отворив боледување на 21ви ден од циклус кога почнав со супрефакт, 15дена од матичен, па го продолжував 2пати комисиски со извештај од специјалист, односно докторот кој ти го прави инф, првин ми продолжија до предвидениот ден на трансвер, па до терминот за тест, никаков проблем не прават, мм одеше инаку..
    Друг пат го отворив кога почнав со фостимон, 15дена од матичен и на комисија, дури броеја денови и допишаа плус 2 за до тестот..
     
    На CocaColla, Ѕвездички и bokace им се допаѓа ова.
  7. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Emka komisiskoto ti go prifakaat od privatnata bolnica taka?
     
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.423
    Пол:
    Женски
    Да :)
     
    На Pacient srna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Дали знаете каде можам да прочитам која боолница во мк, што прави ИВФ има најголем успех?
    Ме интересира конкретно и што бројат во успешно ИВФ?
    Дали е тоа само позитивен тест на бременост? Или е тоа живородено бебе?

    Сега и онака сум во фаза кога размилувам каде да го правам следното ИВФ па вакви информации би ми биле одлични
     
    На Arnisa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Takva statistika nema vo nasava drzavicka. Jas prvo toa bi rekla da napravat da pocnat da vodat statistika od dadeni vauceri kolku se so pozitiven test a kolku so zivorodeno dete i toa po bolnici. Vaka nema da treba ni plata po ucinok za doktorite ni nisto, sekoj ke si gleda statistika i ke si resava kade ke odi na ovf
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    нигде нема официјална статистика. А се сомневам дека бројките кои сами си ги кажуваат клиниките се точни. На пр. јас минатиот пат не им се јавив со резучтатот. Како ме "броеле"?
     
    На Ѕвездички и CocaColla им се допаѓа ова.
  12. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    дадете и линк на жената тогаш од овде и нека биде во те ... фб е подобар бидејќи доста од жените што го имаат овој проблем не се активни овде, фб профил имаат речиси сите. Побрзо е и за меѓусебна комуникација, ако некој постави прашање не мора да чека многу за одговор, секогаш има некој онлајн ќе одговори.
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Е па ете и тоа барам да ни се овозможи од фондот за здравсто, како инаку реално да раудувам за некоја клиника, треба да се мери упехот.
    Навистина е важно да бидеме информирани, вака само претпоставки...ништо конкретно
     
  14. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
     
  15. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Поздрав и од мене. Немам искористено ни еден ваучер ни направено инсеминација.
    По направени анализи откриено ми е дека имам висок FSH-18, и со премногу мали шанси за природно забременување. Плус некорисен лев јајник,бидејќи не е поврзан со тубата. Да не зборувам за висок пролактин и TSH за кои си примам терапија итака ми се нормални. Плус скриен шеќер кој исто го контролирам со терапија.
    Се надевам дека нема да ми бараат инсеминации и дирекно ќе ми одобрат ваучер...
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @ocicka2014 какви ти се наодите од ехо? Имаш и колку антрални фоликули?
     
  17. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    На левиот 1-2, на десниот 2-3
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тогаш не паничи толку. Со добар доктор ова може да излезе добро. Може повеќе стимулација ќе има, ама ќе успееш. Имаше некакво правило за да дозволат еден или два обида (ама не ме држи за збор) ако фсх е над 12. Поднеси си документи и не губи време.
     
  19. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.244
    Допаѓања:
    10.348
    Пол:
    Женски
    Ke m kazhe nekoja kako da gi izbrisham komentarite?
     
  20. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Zasto da gi izbrises