1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со кои се соочуваме при ИВФ процедура

Дискусија во 'Бременост' започната од Ѕвездички, 27 декември 2016.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кои коментари?
     
  2. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.193
    Пол:
    Женски
    Tolku od moeto druzhenja so vas,vo drugatata tema me napadnaa.oti na edna clenka i rekova da ne ni odmaga ako ne ni pomaga ko iskazhav mojot stav,pogreshno me sfatija ne edna stoi i edna mi vratija.Taa bila bremena zatoa mislev deka nema potreba da ni kazhuva demek dovolno e ova shto go pravi drzhavata za nas...Toa e..
     
  3. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Да , но муабетот ми беше за од гиниколог без комисија да се продолжи боледувањето.
    Не знам дадов пример само.

    Јас имав проблем на работа околу боледувањето .
    Па еве и ова да го предложам во темава , газдите да имаат повеќе разбирање и да не прават проблем околу процесот на ивф ^_^:tmi:
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Извини, не сакав да се мешам ама морам да кажам иако не сум дел од оваа тема. Девојката е бремена да, таа е дел од труднички муабети сега. А сум читала колку тешко поминала за да дојде до посакуваното. И ти и сите други ќе дојдете. Ама ако е бремена, што, не треба да даде совет? Малку иритирачки делуваш. Разбирам. И јас сум поминала тешко. Две неуспешни бремености, депресии и слични работи.
     
  5. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Slusajte dajte ne se raspravajte kavgi da nema vaka znaci mene mi dojde na idea i moderatorite da objavat statija na femina so se sto se soocuvame nie nema sto da se raspravame se e jasno dali ke se dade podrska ili ne na nas sto se borime so sterilitetot
     
    На pile30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Srbinkite imaat napraveno poveke takvi grupi na fb i jas sum del od niv i javno pisuvam komentari i nikoj nisto mi nema kazano i pomagam i tamu so moite soveti i ne gledam pricina zasto i nie da napraveme pa moze koja saka od nas da bide del od taa grupa na ovoj nacin oni se borea za da nema ogranicuvanje na vozrasta preku fondot oti na niv na srbinkite fondot im dozvoluva tri obidi do 40 god
     
  7. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.615
    Допаѓања:
    161.142
    Пол:
    Женски
    Da ne bide deka siram dezinformacii,ama i kaj nas posebno dr.petanovski se "borel" posle 40-ta god da se nema pravo na inv preku fond.ako i toa ni go stokmat dogodina LOSO !
     
  8. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Ne nema oti togas imase kavgi za ova nesto moe mislenje licno e oti godinite ne se tolku bitni bas vcera sestra mi mi kaza za edna zenicka sto na 39 god ostanala bremena so inseminacija i rodila pred nekojden
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Za depresivni site sme veruvaj jas imam eden blighted ovum i edna biohemiska bremenost i sega ako ostanam pak bremena nonstop ke sum pod stres da ne se povtore pak istata situacija oti od doktorite sovet mi e da bidam spremna na se i veruvaj mi za ovie 12 god sto se pari izdade za lecenje na neplodnosta ehee i uste ke se dava pari za ispituvanja pari za pat pari za lekovi a od se drugo skratuvanje oti zemam minimalna plata
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас и Лазаревски го имам слушано ва ТВ дека се залага да има старосна граница за ивф, не само за преку фонд.
     
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.615
    Допаѓања:
    161.142
    Пол:
    Женски
    Znam znam. Skoro da polovinata doktori bile da se postavi starosna granica...tolku se plasam vekje aman
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не верувам брзо да биде ова. Нема собрание :) Лично сметам дека годините не се мерило. Влијаат, да, ама не се пресудни.
     
    На Bubce38 и meckicka им се допаѓа ова.
  13. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    se zalagaa oni uste od pocetokot ama zenite togas se sprotivstavija jas oti kako sto kazav veke 12 god sum so taa maka taka da kazam ubavo znam oti taka bese na pocetokot
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кај се спротивставиле?
     
  15. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Zenite sto bea nad 40 god se sprotivstavija imase pritisoci uste koga se donese odlukata za ivf preku fond a doktorite imase i za no poveketo bea protiv
     
  16. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    A i brakot ke puknese za malku gotovi bevme so mm da se razvedeme od sto stedimese skratuvame od se za da ima pari za lekovi za pat za ispituvanja se karavme cesto majka mi me predomisli da ne se razvedam
     
  17. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    I jas sum so prvo neuspeshno,vtoro zavrseno so neuspeeshno i prv obid na privatno ET so zamrznati embrioni zavrsi so biohemiska i vtor odit so zamrznati ET na privatno zavrsiv so spontan abortus vo 6 ta nedela i pokraj celosna terapija...Sega Januari ke pravam skreching i Fevruari zdravje boze ke go koristam tretiot i posleden zlaten vauver.Do sega so terapii i transferi sme dale 2000 € a uste kolku ke dademe samo uspeshno da e a koga ne e frurstrira toa sto em mnogu pari sme em sme bez bebe...Ne sum finansiski spremna stanbeni krediti so edna plata sto iskreno edvaj se krpime...i zatoa togas iskomentirav koga davaat tri obidi za vtoro treto dete zasto nas ne ni gi pokacat bas edno da ni place po doma ne velam ne deka site roditeli mislat na vtorot treto za drustvo i sirenje na familija ne go usporuvam no mene kukjata mi e prazna ne mi placi nikoj i sega so strav trgam sto e mnogu loso vo ivf postapka zasto zasto imam uste eden obid...Mora da se borime...Od nekoj clenki se iznenadiv ne sakam da imrnuvam no mislam deka site imame pravo na zbor i sekoj so svoja maka...Nekoj sto se cekor ponapred od nas samo so lesno vo bremenosta no neka ne ni sudat na tie sto ne sme trudni
     
    На Lost angel и emkaemka им се допаѓа ова.
  18. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Јас сум за - прво дете обид 6 пати. За второ 1 обид бидејќи тие веќе останале бремени и би требало од прва да бидне работата, а ако толку сакаат второ нека си го одврзат кесето. За трето воопшто нека нема.

    Или нека одобруваат според примања. Нека израчунат како јас и сопругот со плата заедно под 40илјади месечно( и не сите на сметка), како би си дозволиле ин-витро од 2000еур. Еве од тие 40.000ден пола да ги тргаме настана со мизерување пак ми требаат 6 месеци за да ги соберам. А и незнам како пола ќе ги заштедам кога 150еур имаме само сметки, ами каде е регистрација на воизло, зимници, купување на дрво за огрев, свадби, родендени и социјализација... За инвестирање нешто по домад ане праваммуабет-научна фантастика!

    Значи не сум воопшто себична, повеќе би рекла дека се себични тие што имаат едно или две а што не осудуваат дека доста ни е и тоа што ни го дава државата, а сами грабаат ваучер за да имаат второ или трето додека некој плачат за едно!
     
    Последна измена: 29 декември 2016
    На Lost angel, pile30, Libra88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Се каам што до сега чекав, трбебаше да си отидам кај посалам доктор по навреме а не да се бафтам по државни институции кои те гледаат како термин и за 10 мин те мафтосуваат. СУм изгубила златни години ама кој да те упати.
    Ме плаши фактот што читав тука некои членки им вадат по 15 јк и на крајот едно е само успешно,па и тоа тешко се фаќа, а кај мене докторот вика дека е супер ако извадиме 5 максимум и тоа со 5-6 инекции стимулации. Ама тоа е останува да се молиме и надеваме, само тоа ми остана и се надеваме дека ќе се извадиме само на моите години (кои се под 30), ако јајниците ми се како на 40 годишна...ужас

    Сепак благодарам ми давате надеж за живот , благодарм ина пораките во инбокс за слични позитивни искуства:hug::hug::hug:

    Туку кажете миима ли некој посебен начин на исхрана што ги подобрува јајце клетките? Лек знам дека нема па ми останува само оваа опција
     
    Последна измена: 29 декември 2016
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    @Lost angel I @meckicka ic ne ste mi jasni. Ke sobirate, ke nosite... Sto ke nosite be zenski, kaj ke nosite, statija ke pisuvate... Ednostavno stom imate kontakt od zenata pratete I go linkot od dvete temi ovde I resen problem. Ajde utre ke probam so grupa na fb dali polesno ke se razberime
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.