1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со столицата кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од besafetested, 24 декември 2015.

 1. besafetested

  besafetested Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2015
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  17
  Малиов веќе една недела имаше запек и повраќаше,сега пак поточно синоќа и утрово има пролив,и не за џабе ја создадов темата со тој наслов "чудна" бидејки утрово столицата му беше светла кремова накај бела па и пролив беше. Пелената полна,бодито полно,панталоните па дури и чорапите полни со измет. Некој со вакво искуство и совет што да правам.
   
 2. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.828
  Допаѓања:
  28.279
  Млеко пие ли? Кај нас од млеко се има случено таква столица!
  И ова сега добронамерно, немојте до толку детално да гледате на небитни работи! Бојата, количината, мирисот... аман те! Успокој се, не верувам дека нешто страшно му се случува на детето!
   
 3. besafetested

  besafetested Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2015
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  17
  Vo momentov vo nasata opstina ima epidemija na sipanica i grip. Zatoa me fati strav da ne faka virus deka povraka sekoja nok dodeka spie i preku den i toa vo golemi mlazovi. Pie on mleku sekoj den po 2 litri ama dosea se nema deseno.
   
 4. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.828
  Допаѓања:
  28.279
  Ако периодов кога бил болен не јадел друго а пиел повеќе млеко од тоа му ,,чудната столица,,
  Инаку ако сеуште сте со повраќање како што велиш секоја ноќ подобро да посетите лекар! Повраќањето и проливот го истоштуваат организмот!
  Со лесно да оздрави малото!
   
  На leona83 и joy1 им се допаѓа ова.
 5. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.211
  Допаѓања:
  37.765
  Пол:
  Женски
  Нели е многу 2 литри млеко? Да не му прави млекото проблем? Прашувам бидејќи не знам ама многу ми дојде некако 2 литри, јас толку да испијам ќе ми е лошо.
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. besafetested

  besafetested Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2015
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  17
  pa vo tekot na 24 casa go pie plus domasno mleko zboram ne mu e problem si saka. Jade se sto jademe i nie posledno proliv fati koa jadese kiselo mleko so spanak mandza(spanak i oriz)
   
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.011
  Допаѓања:
  309.923
  Пол:
  Женски
  Два литри се премногу.
  Пролив и повраќање не се симптом ни на сипаница ни на грип туку на труење со храна или стомачен вирус.Однеси си го детето одма на лекар.
   
  На irenna и ph.orhideja им се допаѓа ова.
 8. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  47.660
  Пол:
  Женски
  Не се секирајте,не е ништо страшно,ќе му помине.
  Многу често се има случувано кај моите деца.Тоа е од што имал пролив.Јас од памет се вадев,се додека педијатарот не ми објасни.
  Бојата на столицата доаѓа од жолчни бои и од добрите бактерии во стомакот.Заради дисбаланс на цревната флора,се јавуваат вакви столици.
  Ништо страшно,давај Пролајф и Ентерофурил,но прво прашај си лекар.
  Штом ќе се постави нормална исхрана,ќе се среди и столицата.
   
 9. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски

  Јас имав таква ситуација и верувај ми само од премногу млеко и премалку друга храна. Повраќањето е знак на презаситеност на организмот од млекото. Ако не ја намалиш количинатс поголем проблем ќе направиш. На толку повраќање во млазови одма на лекар. Кај двајца педијатри бев и истото ми го ксжаа.
   
 10. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.888
  Допаѓања:
  24.319
  Пол:
  Женски
  Κρавјо млеκо или мајчино? Пρашувам зашто сношти синми цицаше еден час можеби и цело вρеме течеше млеκо,и тоа се засρκнуваше,а вечеρаше пρед 2ч. И наеднаш од нигд ниκаде повρати млаз,мене ме напρави лом а и тој беше лом. Се мислам деκа имам пρемногу млеκо,а дојам 17месеци сκоρо.
   
 11. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски

  Напишав за син ми после 2 години пиеше кравјо млеко ама не толку многу колку што ич не јадеше друга храна.

  Инаку мајчино млеко не може да му биде многу. Тоа што повратило бебето може да е од шлајм, вирус....па и дека вечерата била пред два часа значи нема шанси да е од прејадување или прецицување.
   
  На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. besafetested

  besafetested Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2015
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  17
  Kravjo mleko pie 1 ipol godina veke. Ednas ni se sluci istovo koga kravata bila stelna a ne znaevme. Sega isto sea zemav od druga krava I se e vo red
   
 13. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.888
  Допаѓања:
  24.319
  Пол:
  Женски
  Тогаш е појаκо млеκото,и внимавајте со κρавјото домашно,κρавите често фаќаат мастит,и тоа млеκо ме смее да се употρебува.
   
  На besafetested и joy1 им се допаѓа ова.
 14. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  5.587
  Допаѓања:
  128.508
  Пол:
  Женски
  Дечки дајте совет, па нека преместуваат муслење. Многу има мака малово со столицата ама денес ептен. Од вчера вечерта се стега цело сабајле е со плачки никако не може да се олесни. Парафинско масло и дадовме ама ништо. Нешто др бргу што ќе има ефект :(
   
 15. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  4.783
  Пол:
  Женски
  Нас ни помогна мини клизма. Одма се олесни и еве од тогаш до сега си е супер.
   
 16. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Mojata od sliva zavrsuvase rabota, ili vo kraen slucaj cepce. Ili pritisni go na stomaceto, po papoceti I drzi pritisnato 30ina sekundi.
   
 17. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.878
  Пол:
  Женски
  Слива натопена во вода преку ноќ и сабајле водичката да ја испие со се сливата на гладно. Штом е итно натопи сега нека отстови 2-3 часа па нека испие. Па утре сабајле дај му пак.
   
 18. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  5.587
  Допаѓања:
  128.508
  Пол:
  Женски
  Пие скоро секој ден, последниве денови и правам плус од счивата како кашиќка страв и е изгледа и враќа назад. Какви чепчиња има во аптека, како се викаат?
   
 19. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.710
  Допаѓања:
  7.536
  Пол:
  Женски
  Glicerinski cepcinja ke ti pratam slika za kratko da dojadam
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
 20. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.878
  Пол:
  Женски
  Внимавај и на исхрана, нека има течни оброци во денот. Плус многу вода треба да пие. За чепшињата не знам искрено, прашај во аптека ќе ти кажат.
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.