1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со столицата кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од besafetested, 24 декември 2015.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ова го потврдувам и јас. Како мала имав ваков проблем. Ми кажаа дека ако често користам лаксативи, цревата ќе ми станат мрзливи. Се навикнуваат на лекарства.
     
  2. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.479
    Пол:
    Женски
    Бевме на лекар, лаксативот (за деца) го дадов по препорака на лекар за да се ослободи првенствено од стравот од какање, и и давав кога траеше ова подолго време. Во принцип на своја рака не давам лекови. Од исхрана горе доле се е пробано и сега веќњ има денови кога има супер столица ама ете еднаш на 10тина дена и се случува да и се враќа проблемот.
     
    На alana и mariz им се допаѓа ова.
  3. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Denes vo stolicata na kerkami 12+ zabelezav mnogu malo kolku liniicka mala propratena so sluz krv.
    Od sto moxe da e mesto za panika ima li
     
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Cesto da, ama ne i od ednas
     
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.303
    Допаѓања:
    34.240
    Пол:
    Женски
    Се уби од плачење додека не се искака и во каката имаше крв. Што значи крв во кака? Само да не е нешто сериозно.
     
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Значи дека треба на лекар да ја однесеш.
    Може да е и хемороид што не ми се верува, може само да се претпоставува.
     
    На gjoker4e и sofi2107 им се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ако имало малото потврда столица, може да пукнало капиларче од напонот или да се направила раничка. Ова ако е свежа крв, а претпоставувам дека е свежа. Ништо страшно. Ако се повтори неколку пати, носи на лекар, вака нема потреба да малтретираш дете.
     
    На *Лорена* и gjoker4e им се допаѓа ова.
  8. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.303
    Допаѓања:
    34.240
    Пол:
    Женски
    Свежа крв ептен мн се напнуваше вриштеше како никогаш до сега. Можеби дека вчера за прв пат изеде цела банана па предизвикала потврда столица.
    Фала ви
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Бананата во принцип не предизвикува тврда столица, туку ја регулира, со тоа што позелена дава тврда, позрела дава мека столица. Давај му банани со црни точки на лушпите, немој зелени. Ќе помине, не се секирај, Не е ова така ретко кај мали деца, само да не се повторува. Ако се повторува, обично постои фисура (како раничка) што пука на секое какање, ама и тоа се средува.
     
    Последна измена од модератор: 8 јуни 2018
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.665
    Пол:
    Женски
    Ако е свежа крв, не би требало да е страшно нешто (обично свежата крв е од хемороид или ете од ептен тврдата столица што напукнало). Ако е потемна крв со слузови е од погоре од цревата. Но ако се повтори обавезно на лекар. Прво на Хирургија за да проверат позади кај газето, малку неубав преглед е и за дете и за сите што се со детето. Си се изнатрчав јас по лекари за таа крв, а и уште трчам, но кај нас друг е проблемот, не е свежа крв.
     
    На gjoker4e и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки синоќа син ми во изметот имаше нешто чудно, како конец од слуз. Уствари, не ни имаше измет оти пред тоа два пати убаво се искака, само овие како конци беа. Не знам како да објаснам, како лигава слуз проѕирна, низ неа малку кафено од самиот измет. Денеска ќе го носам кај матичната и плус земав чашка да провериме оти ме исплаши, искрено. Имал некој вакво искуство?
     
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Прати ситуација, ама ако е само еднаш, не е сериозно. Секако направи копро за ти да си мирна.
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Бев кај матичната и рече дека е слуз од секрет, оти беше болен пред недела-две. Градите му се чисти, ама од зголемен секрет можно е да е. Ќе му дадам пробиотик и ќе следам деновиве, па ако има потреба рече и она ќе направиме копрокултура.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.665
    Пол:
    Женски
    Може да е и од некоја храна што потешко се сварила (мене ми се случувало.. но предходно сум имала мака и на стомакот, надуван) Се жалел нешто на меше? , а може и да е тоа и ако имал шлајмови, па низ каки ги исфрлил...

    Него ние почнавме со феррум лек сируп за железото и каките црно сиви му се, мислам дека е нормално..? 10мл пие на два пати.
     
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не се пожали на ништо. Нормално си оди во вц, тој ден дури и повеќе, ама повеќе јадеа со сестра му, па и повеќе пати какаа.
    Јас ич не помислив на шлајм оти ич не ми личеше на тоа. Беа баш како конци. Ама штом докторката ми спомна така, а и ми има најмногу логика оти пред две недели беше со темперарура и секрет, тоа ќе да е. Еве следам секој ден, најнормално е сега се.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Можно ли е лубеница да прави течна столица/пролив?
    Годинава прв пат јаде, откога почна кака повеќе а од вчера течно ептен
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Да, да, лубеницата содржи доста ликопен и знае да предизвика течна столица и дијареа. Не давај по многу и не секој ден.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mama100

    mama100 Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, што значи бела столица кај дете од годинка и седум месеци? Бела столица помешано со малку жолто, прв пат гледам вакво нешто кај неа, се јавив на матичен пратив слика дека сабота не работат кај нас и ми кажа дека не е убаво што е бела боја затоа да пратам како ќе кака до понеделник, мене не ме држи место до понеделник да чекам читам страшни работи на нет, ве молам за мислење или искуство некакво, ви благодарам.
     
  19. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @mama100 син ми неколку пати имал бела столица,ама на пр.бил болен не јадел ништо,па бил само на млечни производи млеко,јогурт,к.млеко.
    Ама за ден два се регулирало.
     
  20. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Izbelena kaka na dete 19 meseci sto znaci?
    Dosega nikogas ne sum zabelezala da mu e takva kakata kako bela