1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со столицата кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од besafetested, 24 декември 2015.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Беше болно детето скоро? Од тоа може да е, пошто послабо јадат кога се болни, повеќе на млеко знаат да бидат.
    Исто и кај здрави кога доминира млеко, знае посветла да биде. Следи ситуација да видиш дали ќе се менува.
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    1.453
    Пол:
    Женски
    Ne mi jade ovie dva dena voopsto nesto, bolna ne e, poveke cicase vcera ne mi kakase a deneska kakata I bese bledo kremasta.
     
  3. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Кога му менував пелена приметив кај анусот ситни мали бели брунки наоколу. Не приметив дека го боли бидејќи му ставив крема не изреагира. Од што може да се тие? Дали можеби некоја алергија или нешто друго. Секако ќе одиме на лекар.
     
  4. simka212

    simka212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Мајки едно прашање имаме 2 месеци, бев позитивна и за бебе ни дадоа пико ц и плус јас пиев вит ц после една недела свежа крв имаше во столицата ја однесов на лекар црп 1 крвна слика одлична, копрокултура негативна само има во носе стафилокока. Ми рекоа да исфрлам некое време млечни производи и да го тргнам пико ц се намали само по една точка, и еве денес кога сака да се икака премногу напиња деновиве и имаше повеќе конци свежа крв, можно ли е и од нешто црвено, што друго да и проверам не знам загрижена сум. Ми рекоа не било страшно сигурно било нешто локално што сум внела .Некоја со слично искуство...
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ако напнува кога кака и има тврда столица, тогаш е пукнат капилар. Давај нешто за омекнување на столицата, компот од суви сливи, ленено семе со јогурт, киви, повеќе течности.
     
  6. simka212

    simka212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Единствено јас да јадам сливи, она е малечка 2 месеци има зар е можно запек кај толку малечко на доење е само оффф
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ти јади тогаш, преку млекото да омекне и нејзината столица. Исфрли млеко и млечни производи, тие знаат да прават запек. Повеќе манџи, супи, течности, суви сливи, компот и така да ги јадеш, ако имаш сок од кајсии домашен, тој е ептен добар.
     
  8. simka212

    simka212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот баш ке пробам да видам дали ќе има промена некоја
     
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.456
    Допаѓања:
    27.165
    Пол:
    Женски
    Моето имаше запек на околу 3 месеци (го провоциравме да се искака со стпче за уши ако ти се верува и со масирање на анална регија). Често се јавува запек кај многу мали бебиња. Уште им се регулира цревната флора и тоа е причината.
    Види ако даваш капки/чаеви/сирупи за грчеви да не има некоја состојка што може да иритира. Пример ако ти рекле исфрли млечни производи може во моментов даваша препарат (најчесто пробиотик) кој е на база на млеко па тоа да прави проблем.
    Сепак најдобро консултирај се со лекар.
     
  10. Ena81

    Ena81 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo, mozebi prasanjevo ne e bas za ovoj topik,ama ne mozam da najdam kade bi prasala. Dali ima nekoj sovet za 5 godisno devojce sto seuste kaka vo gaki. Znaci ona se kontrolira ama ednostavno ne saka ni vo noksir ni na solja. Sakam da kazam ne e deka nesvesno go pravi toa.
     
  11. @#skorpija@#

    @#skorpija@# Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki.Devojceto mi e 10 godini.vcera vo izmetot mi kaza deka imala krf duri i koga se izbrisala na a toaletnata hartija imalo.Pred malku pak bese i me vikna da vidam,da imase vo solja krv svetlo crvena.Sto da pravam,da ja nosam utre na lekar,dali ima mesto za panika.Ubav den
     
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Ако е светла крв, би требало да е нешто надворешно. Може некоја повреда или хемороиди. Ама за секој случај одете на доктор.
     
  13. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Малата ми е година и пол, последните два три дена столицата и е жолта и течна како на бебе. Еднаш има столица со покашеста структура во жолта боја, другите се буквално жолти и течни. Давам пробиотик, денес и вчера давав и смекта. Не сум сменила ништо во исхраната, нема температура, ама кашла и мислам дека голта шлајмови. Не знам дали имам простор за паника, ако некој може да ме посоветува.
     
  14. Mari-Li

    Mari-Li Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    2.617
    Кај дете од 6 години забележано е крв во изметот, со потечна столица е и слуз во неа. Ќе се прават испитувања, но чисто да не има некој вакво искуство?
     
  15. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    Искуство со тврда столица кај дете? Веќе месец дена константно тврда столица има, од што може да е?
     
  16. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    703
    Пол:
    Женски
    И кај нас почесто се случува. Малку течности, малку ензими и резултат е тврда столица.
    Форсирај повеќе течности и овошје. Мојот освен банани и јаболко друго не сака.
    Има еден сируп му го давам јас и му помага, ја омекнува столицата. Пробај го, вкусен е.
    https://www.biovitalis.hr/en/products/food-supplements/biolaks-syrup-200ml.html
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.718
    Полипи на дебело црево се покажа кај моја пријателка 3 години и е детето. Со колоноскопија го отстранија и еве сега е се во ред, нема веќе крв.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    И овој е исто добар, на природна база е со суви сливи, билки и сл...
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.