1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со цимери

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WarriorAngel, 20 февруари 2016.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.588
    ТИ не можеш мене да ми пишеш „не зборувај многу“. ТИ бараше мислење, си пишав мислење. Не даде податоци дека те крадела.

    За киријата за рутерот уште не објасни. Како и да е, еве не бараш мислење за крадењето, ама ке си пишам, па лути се. Глупа си што не си ја избркала досега или не си си отишла кога те испокрала. Ко жените што се тепани од мажите. И смета, ама седи со него. И ти така, те ограбила и пак седиш со неа.

    Мене да ме ограбела цимерка, со полиција среде ноќ ќе летала. Ама ти си одбрала да живееш со крадец, не знам зошто очекуваш мирна глава.
     
    На kjukli, stetoskop, Glasna и 9 други им се допаѓа ова.
  2. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Ако си ги прочитала сите мои мислења во темава ќе си видела дека ќе ја бркаме, само ја чекаме парите да си ги добиеме и ќе лета. Значи да беше некоја мала сметка немаше да се мислиме ама се работи за 3000 и кусур денари што немам намера јас да ги давам.
    Да, можам да ти кажам да не зборуваш или барем да ги бираш зборовите за тоа што не го знаеш во целост. Немав намера на темава да расправам и како остава нечисти гаќи и чорапи по станов, како не чисти и како краде. Напишав конкретен проблем, вие ја направивте голема.
    Нема кирија за рутер. Сметката е таа и се дели на еднакви делови, а должи пари и за таа сметка.
     
    Последна измена: 21 февруари 2016
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Не ти се тебе толку голем проблем тие 1000ден туку сакаш инатот да си го истераш до крај.
    Инаку на дело ја фативте дека краде?
     
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Проблемот ми е што не сакам 1000 денара да дадам за да и помогнам на ваква личност. И не сакам бидејќи немам трошено струја во тој период, не може да очекува од мене и од другата цимерка сите да дадеме еднаков дел кога јас и другата не сме биле месец ипол во станов, а тие цело време биле тука.

    Прво кога ми снема пари мислев дека е цимерката што е во соба со мене, но цимерката од другата соба се пожали дека и на неа и фалат пари и после таа ја фати како пробува да краде кога оваа демек отиде да се бања. Се на се, вкупно има украдено околу 3000 денари од сите цимерки заедно.
     
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Проблемот е ова, проблемот е она, ви краде пари, не ви дава дел за сметки...па ШТО ЈА ЧУВАТЕ УШТЕ????? Таа планира така цело време да си седи без да плати. Си седи тука убаво си и е, а нема пари (facepalm) Абе, кога си нашла цимерки ко вас, убаво си ви прави.
    Фино лепо речете и од 1ви март нека си бара друго сместување.
    Ете толку е едноставно.
     
  6. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    И кажавме да си оди бре луѓе стопати напишав дека само ја гонам пари да ни даде ама не ми успева. Утре ќе дојдат и другите две па може ќе се среди се.
     
  7. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Pa moze znae so ja ceka ako plati,pa zatoa ne vi plaka.Nema ni da vi plati.Platete ja smetkata tie sto vo idnina ke sedite vo stanot,nejze otkazete i go zivealisteto uste vecerva!!!
     
  8. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    Колку ќе ја гониш??? Тебе убаво ти е оваа глупа ситуација да трае? Абре девојче, убаво кажа една форумџика погоре дека тебе ти е инаетот да си го истераш! Ако не е така, јас на твое место би ги измизерувала тие пари што треба да ги платам за тој месец, ќе ги платам и нема да ја ГОНАМ за да ми даде пари, па те спиела, па те излезена била, туку автоматски ќе и биде соопштено да го напушти станот без никакви обврски за плаќање. Мир за сите! Ти нема да се осиромашиш, таа нема да се збогати, а работата ќе се реши едноставно. А не, ај ќе се гониме... Како ви се прави тоа не знам... Едноставно сфати дека не со секој можеш да исправаш криви дрини и полесно ќе ти биде. Освен веќе ако и на тебе не ти е интересно така повуци - потегни со месеци...
     
  9. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Ја чекам бидејќи не се малце пари. 3000 од оваа сметка, 1500 од таа што треба да дојде воопшто не се малку пари. Ако си отиде а не даде пари на нас трите ќе останат 6000 и кусур и плус парите од наредната сметка што ќе дојдат, тоа се над 3000 по човек.
    Не е баш лесно да се купи мир.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cvekence@

    Cvekence@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    12

    А штo aкo тие 10000ден е рaмнење нa предхoдни сметки и ненaвременo прoчитaн струјoмер. ? Кoгa живееш сo цимерки не мoжеш тaкa дa делиш. Акo е тaкa зoштo јa плaќaш киријaтa нa стaнoт? Нели не си седелa.
    Oвa се дoгoвaрa сo време.
     
  11. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Јас на твое место би стегнала срце, би платила, но после да ја избркате од станот... Не е исто да се дружиш со некого и да живееш со некого... значи би платила, таа под итно да замине и после мирна глава... вака само си создаваш себеси нервози, нејзе очигледно мува не ја лази.
     
  12. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    И што дека? Мене ми се случило како студентка да платам зимно време за сметки за еден месец над 3000ден., па еве жива сум уште, не пропаднавме финансиски од еден таков месец. Запомни - два остри камења брашно не мелат! Таа може намерно сега уште повеќе инает ви тера кога ве гледа такви збеснати, па си ја прави интересна. А вие сте се фатиле на мамецот , гризете ли гризете...
     
  13. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Сметка не иде од не трошење на струја ....Можеш да делиш така зошто сигурно и таа не би плакала јас да се лигавам да трошам струја за некој друг да ми ја плака ...Ако нема никој во станот еднотавно си плакаш основната сума што иде од 100 или 200 ден незнам што не ти е јасно...Јас ке си направам сметка од 200 евра и да додјеш да ми ја палтиш во ред ли...
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Напротив, многу е лесно да се купи малку мир со едно покруто р'жење, ама очигледно не ви се брза и си одолговлекувате со „на ти го-дај ми го“.

    Мене не ми е јасно, како може да живеете така со неподмирени сметки и со проблеми толку долго време.
    За овие работи се зборува отворено, ако треба и со повишен тон.
    Колку е, толку е, еден месец ќе преживеете со помал џепарлак, не е болка за умирање - ни се случило на сите.
    Барем ќе имате чисти сметки и мирна совест, вака на ништо не сте.

    A вие пак што викате дека основна сума како надоместок за сметка за струја е 100-200 денари, ви се чудам на муабетот и на умот.
    Сигурно не сте виделе никогаш во животот сметка за струја ама тоа е друго дваесет, ајде, нема врска.
     
    На macovska, crimson и Cka им се допаѓа ова.
  15. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Струјата е читана за периодот од 25 декември до 25 јануари и сметката за тој период е 6 700. Јас не бев тука од 23 - ти декември до 12 - ти февруари. Ако не ја плати оваа сметка нема да ја плати и наредната а таа цел месец си троши и од наредната.
     
  16. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Хм, мене и на другарка ми ни се имаше случено, третата цимерка да не сака да даде пари затоа што во јуни седела само една недела... Нашиот договор беше до 31 jуни, па и се обративме на газдарицата фино-лепо, си го плативме нашиот дел а тие што правеа, правеа. Друг пат не имаше украдено, и дадовме пари да плати сметка , не ја платила, ја скинала и ја пикнала како платена во пликото... Кога разбравме и кажавме на газдарицата, исто девојчето си отишло си ја платило сметката од свој џеб и нас ич не ни чуеше.
    Ти кога си чиста и исправна, никој ништо не ти може...

    Од друга страна знаеш каде си се заглавила? Таму кај што бараш некој трет да ги ти плаќа сметките... Ако не си седела јануари, требало уште во декември да пробаш да се договориш за да не плаќаш (иако ова според мене не е во ред ,али ок). А сега вие сте на исто, ти неќеш да плаќаш -она неќе да плаќа.:|

    Ти како што имаш "оправдание" зошто не сакаш да плаќаш за јануари, и таа може ќе си најде причинка зошто да не плаќа. Може си вика, јас најмалку се врткам во станот, ај пола ќирија ќе му платам :D

    Триста ума, триста чуда сте. Ништо не прајте вака
     
    На Waka-waka, MilaP, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Значи кажав дека нема да седам и уште тогаш и кажав дека ќе и дадам за таксите, интернет, вода и кабловска. Струја и кажавме - колку да си потроши толку да си плати бидејќи не бев само јас отсутна, две цимерки бевме.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cvekence@

    Cvekence@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    12

    Ненaвременoтo читaње нa струјoмерoт е истo тaкa пoтрoшенa струјa нo oд предхoните месеци. Вo случaј дa не е јaснo
     
    На V.odolija и Cka им се допаѓа ова.
  19. Cvekence@

    Cvekence@ Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    12

    Тoгaш рaзгoвaрaјте oтвoренo, бидејќи ќе дoјдaт нoви сметки и прoблемoт ќе се прoдлaбoчи
     
  20. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Таа ако се прави будала, тогаш и вие правете се уште побудали. Нека си замине обавезно ама прво задолжително нека ви ги врати на сите цимерки парите што ги должи.
    Седнете сите 4 и убаво зборувајте. Објаснете и убаво што мислите, и да си бара друг стан.
    Ако не сака ништо да ви врати, тогаш јавете се кај нејзините: Добар ден, ние сме цимерките на ќерка ви, сакаме да ви кажеме дека ни должи околу 150 евра. Би сакале да ни ги вратите парите преку сметка или на рака, не е битно, туку битно е дека и нас не ни растат на дрво и ни се потребни. Фала, чао.
    Глупо е, ама како што реков, таа ако е будала тогаш вие бидете бетер од неа.
    Не и ги оставајте така парите...колку и да се.
     
    На kjukli, eloves, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.