1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со цимери

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WarriorAngel, 20 февруари 2016.

  1. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Sigurno nema da stigne tolku a i da stigne 800 den ne e stolku strasna na kraj kraeva ama da stigne 8000 bogami i razlika e so ogled na toa deka e imalo luge vo stanot taka da toa e...
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.329
    Пол:
    Женски
    Абе јас не знам како може да размислувате така јас не седев не плајкам сметки овој месец:x

    Тоа се кажува уште на почеток ако планираш некое време да бидеш отсутен се кажува на поочетокот ако се согласат цимерките во ред ако не ке си бараш некој што ке се согласи на такво нешто.

    Не може кога ми текне мене јас не сум тука два месеца не плајкам сметки вие снајдете се :?:
     
    На Mishela, Victorian, Priroden и 5 други им се допаѓа ова.
  3. JonyBravo

    JonyBravo Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    2.141
    Пол:
    Машки
    хах нз шо да кажам.. нормално е за 800ки да нема проблем а за 8000 да има.. али тоа е ептен незрело :D
     
  4. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Pa neli ja procitavte pogore deka se imat soglaseno deka periodot sto nema da bidat vo stanot nema da plakaat struja..zborime za potrosena struja ne za kirijata..
     
    На rose60, WarriorAngel и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Ajde dojdi ke bideme cimeri i ke te nema tebe eden mesec i jas ke pravam so ke pravam ama ke ti ancukam smetka 10 000 ilajdi ke ja delime smetkata po 5000 a?
     
    На rose60 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Работата е шо за тој еден месец што ќе го нема, ти не можеш да најдеш друг цимер затоа што тој ти го држи станот зафатен. Затоа треба да си плати. :)
     
    На Annath, Victorian, Sanjichka007 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. JonyBravo

    JonyBravo Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    2.141
    Пол:
    Машки
    Девојче, од таа причина јас нема да бидам цимер со тебе. По твојата логика, и јас можам истото да ти го направам тебе, односно да ти го зачукам !!!!
    Значи да се разбереме, цимерството не е некого да заебеш и да му го начукаш, туку начин живот, вистински реален живот со сите предности и недостатоци во него и најсолидна основа за градење на карактер.
    Ситуацијава што ја расправаме е секојдневна, и (на жалост) многу распространета, има што да се научи али вакво постапување не дава мн светла иднина :)
     
    На Victorian, LivingGlam, V.odolija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Читајте малку повнимателно за да забележите дека Ангел и уште една цимерка си заминале уште пред нова година, а останале таа што не сака да плати и другата цимерка. Уште тогаш се договориле тие две што ќе останат да си ги подмират трошоците и тие прифатиле. Ама кога стигнала големата сметка едната дала пари за се ама оваа другата се инаети и не сака да даде ич, а предходно кажала дека ќе подмири се што ќе потроши. Така да не се фаќајте за ситници.
    И не не сум ничиј адвокат, само дообјаснувам оти гледам некои членови читале не дочитале па дискутираат за работи што не се предмет на дискусија.
     
    На kim.k, rose60, MilaP и 4 други им се допаѓа ова.
  9. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Vidi so ke ti kazam znaci ne pravime muabet za cuvanje na stanot si platila devojka..i sam da zivees vo toj stan ke si platas kirijata i normalno osnovnata suma za za struja od 200 den...razbiras li sto sakam da ti kazam...sum bila i jas cimerka so nekoj pa sme se razbirale deka nema potreba da plakat struja tie sto ne se prisutni vo stanot na podolg vremenski period ...neznam sto ne e jasno ...ke delis smetki t.e smetka za struja koga i ti ke trosis ..
     
    На rose60, WarriorAngel и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. JonyBravo

    JonyBravo Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    2.141
    Пол:
    Машки
    Девојче се те реазбирам, ако примети првиот пост ми е генерално напишан општо за цимерлакот и како стварите би требало да се одвиваат.
     
  11. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Vo red gospodine kako ke kazes taka neka bide hh
     
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Исто така ако сега ја избркаат без да плати ништо, во ред ќе ја платат сметката за јануари ама денес сме 23 фебруари што значи следниот месец ќе треба да даваат пак пари за неа и за овој месец, што воопшто не е во ред, ниту се пак малку пари.
    Никој не рече дека не треба да се бања или да учи на свеќа ама секој треба да си биде одговорен и на време да си мисли за плаќање, нема тука сакам или не сакам, си трошел ќе си платиш. Смешно е јас да направам сметка од 6000 па да тапкам во место или да се кријам и да чекам други да ми ја плаќаат.
     
    На kim.k, WarriorAngel, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  13. JonyBravo

    JonyBravo Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    2.141
    Пол:
    Машки
    Абе луѓе се е тоа во ред, али од друга страна, нормално ли е да се прави сметка од 6000 или 8000 или 10 000 денари а притоа да си сам или двајца од четири цимери/ки?
     
  14. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    A zosto da ne e normalno januari studen mesec grealki pusteni,strui,gotvenje na sporet,banjane so ima cudno toa da ti dojde januari visoka smetka za struja...
     
    На do-re-mi, WarriorAngel, JonyBravo и 2 други им се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Ја читам темава откако се отвори, и мое мислење е дека овие работи не се кажуваат сега, туку од пред воопшто да почниш да живееш со некој: „кога не сум тука, ќе ги плаќам само сметките кои се секогаш исти, а не варираат. На тие кои варираат плаќам од основната сума“ - зошто сепак нели, сметките ќе стигнаат и воопшто да не трошите. Така да - кирија, парно, вода - се претежно исти, а струјата варира. Вистина е дека некоја, ако не е човек шо се вика, ќе остава болјер приклучен на скапа струја цел ден, ќе грее плус печка денски (во случај ако нема потреба зборувам) и слично и ќе дојди огромна сума, а пример само еден човек трошеше. Вистина е дека сите сметки се плаќаат подеднакво ама ова за струјата мислам дека нема смисла ако некој нема воопшто престојувано, а некој се удостои да троши повеќе неможи да очекува дека сите ќе платат. Особено читам дека цимерката месец порано се согласила на тоа се додека не ѝ стигнала огромна сметка. Значи се договорила.
    Јас да бев на твое место, само за да си го купам мирот ќе жртвувам два месеци да платам повеќе само да имам мир. Не мешам страни фактори.
    Лично јас, не знам како би функционирала со цимерки зошто сите во моето опкружување се очигледно малку принципиелни и не би можеле да се снајдиме ни за основните сметки од типот - „Јас бев тука викендот, ти не беше - нема смисла.“ па можам да речам едино ради таа работа мило ми е шо останав дома.
     
    На kim.k, Victorian, WarriorAngel и 6 други им се допаѓа ова.
  16. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Никој не рече дека е нормално ама ако бојлерот и греалката работат постојано можно е и не 6 туку и 15 илјади сметка да и дојде.
     
    На WarriorAngel, JonyBravo и theowndemon им се допаѓа ова.
  17. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Вие уште малку и на суд ќе ja пратите девоjката.
    За 1000 ден.воjна отворивте.
    Ете вие трите платите ги уште тие 1000 ден. и дури е типката на работа спакуваjте и ги куферите и оставете и ги пред врата па каj сака нека оди.
    Ама ja тупите.
     
    Последна измена: 23 февруари 2016
    На kim.k, oblace1, YoungandBeautiful и 2 други им се допаѓа ова.
  18. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Ајде сега @WarriorAngel , ќе ни кажеш што се случува?
     
  19. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Јас како личност кој издава стан никогаш не сум се замарала со проблемите на станарите. Битно ми било на 1ви сметките и киријта платени да ми бидат. Сум имала проблеми со гнсни студенти кои ми имаат киднато со неплатена сметка, па исто вака расправии -Ама цимерот вака така, и од тогаш си се научив бап договор на нотар за закуп па нека не ми плаќаат ради нивните глупости ако смеат одма ке си ги тужам.
    Искрено смешно ми е јас како закуподавач да им ги решавам нивните несогласувања , мое е да им дадам стан нивно е според договорот да ми ги плакаат сметките и кирјата секој месец, а кој како и зашто ке плаќа е нивни проблем. Имам видено многу проблеми со студенти и реков ако треба ќе скапува станов ама не го изадвам на студенти баш ради такви работи .

    Се дешавала ваква ситуација каде ми било кажано као нема да седиме месец -два да не даваат кирија или да им ја намалам, луѓе што се тиче мене ич не ми е гајле колку ке седите ако е договорот на една година ке си плакате кирија (и сметки) за цела година без разлика дали седите или не.

    Во врска со депозитот јас си зимам пред да се вселат една кирија унапред која кога ке заминат доколку нема проблеми или оштетувања им ја вракам во целост. Депозитот ми е гаранција дека нема да ми киднат без платена кирија или без платени сметки или ете ке ми оштетат нешто внатре па да ги снема. Не можат да бараат газдарицата да го наплати долгот од депозитот на другарката што ке си замине бидејки тие на крајот или се компензират со последниот месец или се вракаат кога се ке биде подмирено.

    Во врска со струјата ја да сум жива среќна ке бидам во јануари да ми дојде 6,000 денари, пошто нас тој месец испод 11.000 не ни била не памтиме од кога .Летно време коа сме на одмор по месец дена паушалот ни е по 2.000-3.000 денари така да 6000 ми е сума снова за струја зимно време.
    Јас не знам како би и ги земале тие пари по мирен пат освен ако додека не е дома не и задржите во залог некој вреден предмет и да и се заканите дека нема да и го вратите дека не постигнете споразум за сметките.
     
    На Priroden, Victorian, SexiLy и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    ^
    Aко де, јас си кажувам мое искуство . Сум сменила неколку места на живеење( со тоа и сопственици) па кога имало некаков проблем, сличен на овој, газдата никогаш не ни рекол "Дечки мене не ме интересира што третата неќе да даде пари , сите соберете ги како знаете! ".
    Нормално, ни го бараше нашиот дел, затоа што ниту ние ниту газдата не сме криви што еден (сосема трет)го квари просекот.
    Не знам зошто ме цитираш, што има врска ако ти како газдарица не правиш договор? Сакаш да кажеш дека ти е сеедно сметките во твојот стан дали ќе бидат подмирени или ? Пошто јас сакав да кажам дека ако не може да се реши, газдата треба да реагира и нема газда на кој не му е гајле за нешто во врска со неговото. Е сеа ти како сфати или ако ти е сеедно, тоа си е друга работа :)
    Изгледа ми се погодувале многу загрижени сопственици :rofl:
     
    Последна измена: 23 февруари 2016