1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблем кај децата со помочкувањето

Дискусија во 'Дете' започната од pepa33, 1 декември 2012.

 1. pepa33

  pepa33 Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  zdravo,,,,jas sum majka na 7 godisno devojce,i ve zamoluvam ,,koj sto znai ,da mi dadi bilo kakov sovet okolu pomockuvanjeto,,,ili nekoja terapija koja ste ja koristele za vase dete,,inaku moeto devojce ima problem i so zadocnetiot razvoj,,pa cesto se slucuva da ne kazi koga i se mocka,,,i se stiska so nozete,,,ne kazuva navreme,i koga i vikam da se izmocka,,ne me registrira unesena e vo igra .....ve molam za sovet..pls
   
 2. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  problem kaj deca sto se pomockuvaat .....

  мојот е 9 години и од летото наваму се помочува ептен ретко а до летото секоја вечер редовно се испитавме и нема проблем инаку само навечер е мокрењето али сеа ептен редко инаку најчесто е наследно и маж ми мочал до голем хахах
   
 3. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  problem kaj deca sto se pomockuvaat .....

  Имам братучетка, која што е 12 години и го има истиов проблем.
  Нема вечер што не и се случи. Јадеше или и го правеа чај, некакво растение(сега не ми текнува како се вика), но нема резултати.
  За на лекар да ја однесат, таа се срамува бидејќи е голема а тоа го прави.
  Помош? :?:
   
 4. pepa33

  pepa33 Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  problem kaj deca sto se pomockuvaat .....

  kaj mene devojceto ne se pomockuva nikako navecer,,togas i teknuva i i pomagam samo daja odnesam do vece,,,nokta,,,kaj nea poveke mockanjeto e preku den doma i vo skoo,,,i toa na periodi se poftoruva,,,edna godina veke se pomockuva na momenti bese porano,,,primer ednas nedelno ili dvapati,,pa posle nekoe vreme go iskorena toj problem i sega eve pak se poftoruva od koga trgna vo skolo,,,,navistina neprijatno e za nea dodeka e vo skolo koga ke se pomoca,,i drugarcinjata i se smejat,,...i jas doma stalno i zboruvam da kazuva za mockanje,,,,no djabe ,,nisto od toa,,,,i bajacki ne pomagat:)
   
 5. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  8.647
  Помочкувањето кај повозрасни деца е одбрамбен механизам,тоа е регресивна состојба во која детето се враќа во некоја претходна фаза од својот развој. Се случува поради претпрен стрес на детето ,најчесто поради раѓање на братче/сестриче. Тогаш детето ги активира ваквите потсвесни механизми за да привлече внимание. Решение е носење кај стручно лице,каде што се одвива терапија во која активно е вклучен и родителот. Терапиите се низ игра и забава за детето и стекнување поблизок однос и со терапевтот и со родителот.

  Во никој случај не го казнувајте детето кога му се случуваат овие работи,со казни или удирање детето ќе развие срам од себе и од своите способности и можности. Таквата личност подоцна нема да има самодоверба и стекната автономност. Оваа фаза/период од животот мора да се преброди успешно во овој период затоа што во спротивно ќе се провлекува и во наредните и ќе оневозможи детето да се изгради во зрела индивидуа со доверба во другите и во себе.
   
 6. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  362
  Пол:
  Женски
  Викендов доаѓа братучетка ми и јас треба да ја чувам додека нејзините не се во градот. Има 4 години, но таа мокри во кревет. Ја носеа по доктори , ама ништо не и` е. Велат дека од инает правела така. Ако може да ми дадете совет за како да поминам "суво" за викендов?
   
 7. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.753
  Мокрење во кревет

  мислам дека ти неможеш ништо да направиш, кога нејзините не успеале да направат ништо не верувам дека ти ке успееш ...да разговараш со неа и да ја советуваш нема ништо да свати бидејки таа е мала има само 4 години, не е возрасна па да направиш со нејзе некој муабет со кој ке свати и ке престане да го прави тоа, не е нормална работа но има деца кои што таа навика касно ја променуваат така да со тек на време ке се смени тоа, единствено што можеш да направиш за да се спасиш таа вечер е памперс .
   
 8. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  Мокрење во кревет

  Moжеби ќе има малку срам од тебе, па затоа нема да се намокри.
  За секој случај стави најлон или слично под ќебето да не ти го оштети креветот или пак памперс. :)
   
 9. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  225
  Мој совет- пред да легне нека не пие течности, а и пред спиење да оди во вц и да мочка. И обавезно кажи и дека ако и се примочка ноќе дека може да те разбуди за да одите заедно во вц.
   
 10. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  362
  Пол:
  Женски
  Фала многу за советите девојки! Зборував со неа и рече ќе внимавала. Ставив и ќеса на душекот за секој случај. :bow:
   
 11. Hortenzija

  Hortenzija Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2019
  Пораки:
  1.514
  Допаѓања:
  13.630
  Пол:
  Женски
  Kazete care za sin mi detence od 8 god mocka samo navece vo gaki ?nekoe care...