1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблем кај децата со помочкувањето

Дискусија во 'Дете' започната од pepa33, 1 декември 2012.

  1. pepa33

    pepa33 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    zdravo,,,,jas sum majka na 7 godisno devojce,i ve zamoluvam ,,koj sto znai ,da mi dadi bilo kakov sovet okolu pomockuvanjeto,,,ili nekoja terapija koja ste ja koristele za vase dete,,inaku moeto devojce ima problem i so zadocnetiot razvoj,,pa cesto se slucuva da ne kazi koga i se mocka,,,i se stiska so nozete,,,ne kazuva navreme,i koga i vikam da se izmocka,,ne me registrira unesena e vo igra .....ve molam za sovet..pls
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    problem kaj deca sto se pomockuvaat .....

    мојот е 9 години и од летото наваму се помочува ептен ретко а до летото секоја вечер редовно се испитавме и нема проблем инаку само навечер е мокрењето али сеа ептен редко инаку најчесто е наследно и маж ми мочал до голем хахах
     
  3. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    problem kaj deca sto se pomockuvaat .....

    Имам братучетка, која што е 12 години и го има истиов проблем.
    Нема вечер што не и се случи. Јадеше или и го правеа чај, некакво растение(сега не ми текнува како се вика), но нема резултати.
    За на лекар да ја однесат, таа се срамува бидејќи е голема а тоа го прави.
    Помош? :?:
     
  4. pepa33

    pepa33 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    problem kaj deca sto se pomockuvaat .....

    kaj mene devojceto ne se pomockuva nikako navecer,,togas i teknuva i i pomagam samo daja odnesam do vece,,,nokta,,,kaj nea poveke mockanjeto e preku den doma i vo skoo,,,i toa na periodi se poftoruva,,,edna godina veke se pomockuva na momenti bese porano,,,primer ednas nedelno ili dvapati,,pa posle nekoe vreme go iskorena toj problem i sega eve pak se poftoruva od koga trgna vo skolo,,,,navistina neprijatno e za nea dodeka e vo skolo koga ke se pomoca,,i drugarcinjata i se smejat,,...i jas doma stalno i zboruvam da kazuva za mockanje,,,,no djabe ,,nisto od toa,,,,i bajacki ne pomagat:)
     
  5. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Помочкувањето кај повозрасни деца е одбрамбен механизам,тоа е регресивна состојба во која детето се враќа во некоја претходна фаза од својот развој. Се случува поради претпрен стрес на детето ,најчесто поради раѓање на братче/сестриче. Тогаш детето ги активира ваквите потсвесни механизми за да привлече внимание. Решение е носење кај стручно лице,каде што се одвива терапија во која активно е вклучен и родителот. Терапиите се низ игра и забава за детето и стекнување поблизок однос и со терапевтот и со родителот.

    Во никој случај не го казнувајте детето кога му се случуваат овие работи,со казни или удирање детето ќе развие срам од себе и од своите способности и можности. Таквата личност подоцна нема да има самодоверба и стекната автономност. Оваа фаза/период од животот мора да се преброди успешно во овој период затоа што во спротивно ќе се провлекува и во наредните и ќе оневозможи детето да се изгради во зрела индивидуа со доверба во другите и во себе.
     
  6. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Викендов доаѓа братучетка ми и јас треба да ја чувам додека нејзините не се во градот. Има 4 години, но таа мокри во кревет. Ја носеа по доктори , ама ништо не и` е. Велат дека од инает правела така. Ако може да ми дадете совет за како да поминам "суво" за викендов?
     
  7. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Мокрење во кревет

    мислам дека ти неможеш ништо да направиш, кога нејзините не успеале да направат ништо не верувам дека ти ке успееш ...да разговараш со неа и да ја советуваш нема ништо да свати бидејки таа е мала има само 4 години, не е возрасна па да направиш со нејзе некој муабет со кој ке свати и ке престане да го прави тоа, не е нормална работа но има деца кои што таа навика касно ја променуваат така да со тек на време ке се смени тоа, единствено што можеш да направиш за да се спасиш таа вечер е памперс .
     
  8. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Мокрење во кревет

    Moжеби ќе има малку срам од тебе, па затоа нема да се намокри.
    За секој случај стави најлон или слично под ќебето да не ти го оштети креветот или пак памперс. :)
     
  9. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Мој совет- пред да легне нека не пие течности, а и пред спиење да оди во вц и да мочка. И обавезно кажи и дека ако и се примочка ноќе дека може да те разбуди за да одите заедно во вц.
     
  10. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Фала многу за советите девојки! Зборував со неа и рече ќе внимавала. Ставив и ќеса на душекот за секој случај. :bow:
     
  11. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.506
    Допаѓања:
    13.581
    Пол:
    Женски
    Kazete care za sin mi detence od 8 god mocka samo navece vo gaki ?nekoe care...