1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблем на училиште

Дискусија во 'Образование' започната од lowely, 14 декември 2009.

 1. lowely

  lowely Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  имам голем проблем знам дека јас сум крива ама ...
  Татко ми ке дојдит нашкола да прашат како сум со отценките.тоа е ок ама имам многу неоправдани (17) немам избегано од ниеден час.а ги имам од тоа што имаме одмор 10 мин голем и секогаш измеѓу 2 и 3 час закасвам и 4 и 5.и сите неоправдани ми се од еден професор(графичко цртање)можеби во право е човекот шо бркат не само мене и на сите други кои ке закасниме (пола клас)и му кажвиме шо е причината за доцнењето ама џабе.а јас шо имам една професорка за класна ептен е стара (60 години)измислува дури и пострашни работи на првата родителска му рекла на сите родители дека имало девојче во класот шо одит со најголемиот наркоман во цело школо(а во класот само јас имав дечко шо нмаше никаква врска со дрога,ниту пак пушит нити пиет)..но да се вратам на темата.татко ми ако одит нашкола и класнана ако ми кажит за неоправданите ке ме убијет ми рекоја дури и се колнеја во све живо.незнам шо да прам ептен е закашкана работава среда ке дојдит татко ми нашкола.до тогаш имам нешто да измислам инаку готова сум ;( ;( ;( помош ;(
   
 2. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Abe malecko od problem vo problem se stavas ,pa koga vece ja znaes situacijata doma probaj i sama na sebe da si pomognes ,mislam neznam navistina kako bi mozela da gi skries tie neopravdani koi i spored mene ne se premnogu , da se alarmantni ama ne do tolku za da go pretepuvam moeto dete,znaes celo vreme gi citam statiite od tebe i sepak mislam deka nekogas samata si pravis problem mislam nemoj da me svatis pogresno ama koga vece gi znaes posledicite potrudi se baram malku da bide se kako treba ,pak se unistuvas samata ,a za izostanocite neznam probaj da razgovaras otvoreno so klasnata ili pak direktorot kakva e situacijata eve kako sto na nas ni kazuvas i pobaraj pomos od niv da se skrijat pred tatko ti tie neopravdani mada ne e toa resenie ama potrudi se da se smenis malku ti,site sme pominale preku tie godini i znaeme sto e primamlivo i interesno vo sredno skolo ,no neli ne sekoj moze da si dozvoli se ,te molam znam deka si sega vo tie god sto letate ama zastani malku ,pocni da razmisluvas nisto nema da ti e loso ako nekoj te pofali kako dobra devojka ,znaes nekogas i nie samite vlijaeme na sekoja nasa sudbina ,za tvoe dobro ti zboruvam ,neznam dali ti pomognav nesto ama navistina mi e krivo da edna mlada devojka kako tebe ,propadne .....neznam kade.Pozdrav i se nadevam deka ke se sredi situacijata
   
 3. lowely

  lowely Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  бев кај службата дали можам нешто таму да напрам.ама ми викат морат татко ти да дознајт јас и кажвам што е работата ама нема ми викат и писмо ке пратиме домати таква е процедурата.а класнана моја веке немозам да ја поднесам сеа сум имала 18 неоправдани ни она незнајт шо кажвит.незнам шо да прам ;( ;( ;( ;(
   
 4. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Navistina neznam dusicke kako da ti pomognam ,navistina mi e zal za se nis sto proagjas se nadevam deka svati od moeto predhodno obracanje do tebe sto sakav da ti kazam i deka ke probas taka ,sepak izgleda ke mora da se pomine niz ova so izostancite probaj i objasni ja situacijata na tatkoti kako sto rece deka bilo navisti i obecaj deka nema da se povtori,ti posakuvam mnogu sreca i da bides pametna devojka
   
 5. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  lowley kako profesor ce ti ja objasnam procedurata za izostanoci nadvor od ramkite prvo se vika roditel po telefon a ako ne dojde togas se pisuva pismo, vnimavaj posle 20 neopravdani se dobiva pred optstranuvanje, a na 25 odstranuvanje od uciliste
  razmisli za izostanocite sto si gi napravila na mosne glupav nacin, i obavezno razgovaraj so roditelot, podobro da doznae od tebe
  pozzz
   
 6. Teaty

  Teaty Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Imam problem so decata od skolo imam edna najdobra drugarka za koja mozam da kazam se najdobro i mislam deka stavrno ako dosega sum ja barala definitvno sum ja pronasla so nejze postojano se druzam si kazuvame za bilo kakvi problemi i da imame kompletno no imam golema odbivnost za ostanatite deca od skolo i navistina mozam da kazam eaka koga ke otidam vo sredno za nekolku meseci voopsto nema da mi nedosatsuvaat znam deka vo sekoj klas sekade ima edna grupa na deca koja sto sekogas e inn i se dignati i edna grupa na deca koja sto ne se ama i ne se tolku opusteni i navistina e glupav i razgovoort so niv.Jas i drugarkami koga ke gi sretneme vo grad tie kojsto se dignati imame navika cestopati da se izbegame i da ne se pozdravime diskretno da ne ne vidat deka begmae od niv no mnogu pati ne imaat fateno deka begame i tokmu sega si sozdadovme ogromen problem bidejki navistina se nalutija ipocnaa na facebook da pisuvaat glupavi i sl iak e edna slika.navistina ne mi se odi vo skolo samo zaradi vakvite deca kojsto mislat dekaq se inn ako pusat i odat po kafici se pijancat i se kacuvaat na stikli a neznaat ni da odat. postojano probuvame da gi ignorirame za da ne se zanimaavaat so nas i nekako kako da kazam da ne se interesiraat tolku za nas bidejki postojano ne ogovaraat.
   
 7. Tammie

  Tammie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  Да и јас имам сличен проблем има една група на деца што се ин и деца што се аут..значи ..сите можат било кога да почнат со било каков трач за нас ''утепаните'' и после сите те гледаат како да си последно ѓубре..Ги мразам таквите..ии поради нив воопшто не ми се иде во школо...ги чекам овие 5 месеци со душа да поминат и да ги избришам од мојата глава тие фаци..
   
  На LittlePinky и Iza.bella777 им се допаѓа ова.
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Море ич нека не ти е гајле за таквите! Секогаш ги имало и ќе ги има, и тоа насекаде! Така да живејте си го животот и немојте да бегате од нив. Едноставно игнорирајте ги. Чим ве оговараат очигледно немаат попаметна работа, и нивните животи не им се доволно занимливи па се занимаваат со туѓи. Девојки ВРЕДИТЕ чим сте им го привлекле вниманието :lol: :lol: :lol:
   
  На Iza.bella777 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Seto ova e normalno i prolazno vo tekot na vasiot zivot,narocito sega vo ovie god ,ne si gi trosite nervite bezpotrebno ,pa ova i neka ne vie bas nekoj problem ,mi se dopagja sto razmisluvate pametno ,ne begajte ,krenete glava i bidete gordi na toa sto ste ,ne e se vo toa da se bide los i zabelezan vo vasi godini ,toa nekogas odi i na loso ,se ke pomine kako ,svatete go kako faza vo vasiot skolski del od zivotot....golem pozdrav
   
 10. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  Interesno,decki da vi kazam nesto ic nemojte da se zamarate so takvi raboti.In ili out site sme isti barem jas negledam nekoja razlika,da vi kazam jas ucev vo klas kade sto na site deca roditelite im bea na nekoja funkcija taka da se izrazam znaci imotni
  imaa pari se nosea vo skapa obleka,aj da nerecam deka i jas bev edna od tie,imase i deca koi ne bea parajlii i da vi kazam mene licno mi se dopagaa i se druzev so niv ,a ovie sto segogas se pravea eve sto sum si bea posebni i stalno mi vikaa so se druzis so ovie luzeri.Licno mene ne mi znaci mnogu toa koj ima a koj nema kako se oblaka ili slicno za mene tie oni sto gi vikaa luzeriii se luge koi znaat da pocituvaat i da go vrednuvaat toa malku sto go imaat a ne nie deca sto imame se pasme azdisale i site raboti gi gledame od materijalna strana.Pa luge sekoj si ima svoja licnost i neznaci deka ne e dobar .Ima edna pogovorka i veli RUBA KRASI RUBA GNASI zanaci ne e se vo parite i vo oblekata za da bides IN tuku ubavinata e vo toa sto go nosis vo sebe vo dusata.Pozz
   
 11. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  I uste nesto kazete im na tie sto mislat deka se IN da ne gledaat premnogu filmovi od tipot na Srednoskolski mjuzikl zasto toa sto se slucuva tamu ne e mozno da bide i tuka mozat samo da sonuvaat :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 12. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  87
  Леле..абе и јас го имав тој проблем :)
  и јас идам од еден проблем во друг!
  Само шо јас и не идам во школо, а моите не знаат !
  На прв час или каснам или ме нема, на последен ме нема :)
  и сега имам околу 20 неоправдани, ама ајде крај е !!!
  Иначе пренеси дома, подобро од тебе да дознаат, одколку од други!!
  подобро ќе си поминеш ;)
  И сега не дека сум некоја фраерка што не идам на часови, ама има некои денови кога сакам да избегам од се !! :worried: и тоа е тоа.
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  ахх,како ќе седите на уште подосадни предавања на факултет зашто ќе ви требаат потписи и поени..
   
 14. Maktub

  Maktub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  ne deka sega neshto sakam da ti solam pamet kako i sto da pravish vo zivotot ama smetam deka toa beganje od casovi voopshto nema da ti koristi.I pokraj toa sto ke ispushtish materijal i ke treba doma sama da go ucish,sto e poteshko,tuku si steknuvash i losha navika za vo zivotot da gi pravish samo rabotite shto ti odgovaraat a da begash od onije koi ne ti se po keif,a zivoto ne e sostaven samo od dobri raboti koi se rabotat od zadovolstvo,za zal :worried: Ova da si znaesh za narednata god.da ne begash, a sega, koga vekje bidnalo,gledaj da go ublazish padot i kaznata koja te ceka od doma so toa sto ke im kazesh sama na tvoite, toa ti e moi iskren sovet i pishi sto si napraila:D
  Srekjnoo:*

  [mod-kirilica:2efsdszp][/mod-kirilica:2efsdszp]
   
 15. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Кога веќе знаеш дека професорот те запишува, а класната не те оправдува и знаеш со колку изостаноци можеш да леташ од школо, зошто упорно и упорно доцниш?
  Проблемот нема да го решиш ако го премолчиш пред родителите.
  Подобро е пред да оди родителот во школо да биде информиран за се, макар и во последен момент, да не се брука во школо, или во полош случај да не му даваат вода со шеќер. :)
   
 16. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Lowely со тој број на изостаноци веќе си требала да добиеш писмена опомена на која треба да се потпише родител. Но, да го оставиме тоа на страна! Ти си свесна за изостаноците, знаеш дека класната не оправдува, имаш проблем со професорот, па зошто доцниш?? Ако одморот од 10мин. ви се смета за голем претрчај, купи храна и јади во училница!! Барем така ќе си присутна кога професорот ќе влезе!
  А татко ти ќе дознае секако! Добро знам како е да се справуваш со стара професорка + незгоден карактер(фала богу сега имам млади професори :D ), но потруди се, тоа зависи од тебе! Ако ти доцниш, сепак таа не смее да ти оправдува!
   
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  WhiteAngel татко и секако знае затоа што јас и ти палиме година и половина подоцна со совет. :D
   
 18. Hotty125

  Hotty125 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  25
  ХЕЛП!

  Во последно време се чувтвувам бедно.Значи прва сум,се запишав во Корчагин и сеа све ,све океј од прва и коа се ближи тромесечиево се чувтвувам како единичарка.Во основно секогаш сум имала петки ,без никакви проблеми а сеа..пфф!Едноставно мислам дека ќе цркнам.

  Учам ,учам за петка и пак после добивам 4или3!Ова веќе не се издржува.Моите дома не сваќаат колку е тешко.Викаат ако се учи ,се ќе ти биде лесно.А јас како да не учам.Мајка ми сваќа барем нешто ,а татко ми се навикнал дека сум одлична и сеа кога ќе донесам на тромесечие дома 3 ,стварно ќе речат дека ништо не учам ,бла,бла.


  Кога во петок сите излагаат јас немам сила за ништо,после школо.Дури не ми се излага.Учам,учам и пак лоши резултати.Дали ова е живот или јас дојдов во пеколот?Постојано ме боли глава.НЕЗНАМ ВЕЌЕ ШТО ДА ПРАВАМ.ПОМОШ!

  ЕДМА МОЈА ДРУГАРКА БАРА ПОМОШ:)
  ЌЕ И ПОМОГНЕТЕ?
   
 19. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Пробај со разбирање да ги учиш лекциите без разлика по кој и предмет да се. Додека учиш биди поконцентрирана.
  Ти можеби исто така учиш како што си учела до осмо, ама сега веќе имаш нови соученици, конкуренцијата е посилна, треба да се докажеш пред новите професори.
   
 20. Smileeee

  Smileeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  75
  Имам и јас еден проблем со кој не би требало да се замарам ама јас неможам и се полнам со нервози :@
  Со еден школски минатата недела се спречкавме.
  И од тогаш па натаму само безобразни работи ширел низ школото за мене.
  Се плашам луѓето да не почнат да ме избегнуваат заради неговите безсмислени муабети.
  Јас ќе пробам да ги игнорирам сите тие негови измислени муабети и да не се замарам.
  Совет од вас феминки ?! :?: