Проблем на училиште

Дискусија во 'Образование' започната од lowely, 14 декември 2009.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.422
  Допаѓања:
  3.542
  Пол:
  Женски
  Не можам повеке

  И јас имав слаби оцени во средно , мајками се чудеше како ќе терам на факултет. Па еве ме апсолвент со просек 8 -ца на државен сум , и здравје за некој месец ќе спремам дипломска . Не можеш туку така да се откажуваш , секој почеток е тежок , ќе стекнеш навика за учење , ќе се организираш и ќе тргне на подобро !
   
 2. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  660
  Не можам повеке

  Луна, сите горе доле сме имале вакво размислување како тебе во средно. За разлика од тебе, мене кризата и нервозата ме фати во втора средно. Но помина и тоа. Верувај дека не на сите секогаш им се учи и не сите секогаш се учат со љубов. Неможе сте предмети да ги сакаш, ама неможе ни еден да не те интересира. И јас неќев да одам у школо и да седам таму седум часа. Неќев ни нешто многу многу да учам. Учев за да ми бидат сите петки. Вистина е дека у средно јас не учев за знаење. Како така, ќе научев, со сила ли, напамет ли, на рака ли нешто ке напишам ама учев некако и добивав петки. Сум имала денови кога ама баш ич не ми се учело и сум вадела послаби оцени, ама на крај пак мораш да си седнеш и да прочиташ. За разлика од тебе, јас ни еднаш не реков моите се криви, ме тераат со сила, или јас ова неможам. Можиш. Се можиш. Дали од мрза, дали од одбивност спрема предметот факт е дека ти не сакаш. Јас ги мразев математика и физика најмногу на цел свет на пример, ама тоа не значи дека немав петки по тие предмети. Како се снаоѓав се снаоѓав. Некогаш препишував од другарка на која и идеше математика, некогаш седнував со друга професорка и вежбав. Ама девојче бре, така да пуштам да ми иде времето и оцените не.
  Никој не ти рекол цело време да седиш над книга и само да учиш. Доволно е само еднаш или два пати да ја прочиташ лекцијата. Ова ти се најубавите години, учи, дружи се, излегувај.
  Во однос на тоа што викаш дека никогаш нема да се запишиш на факултет, знаеш дека еден ден ќе ти биде мноу криво за овие зборови? Што ќе правиш од кога ќе завршиш средно ајде кажи ми. Ќе работиш во кафиќ, во некоја конфекција, чистачка во некоја институција? Или пак ништо. Жал ми е, ама денес како што гледаш нема работа за тие со диплома од факултет, а не па за другите. Без факултет некој и да сака неможе да ти понуди добро работно место. :!: Освен ако твоите немаат некој семеен бизнис па да те приберат и тебе. За тоа девојче, седни учи си, за да можиш на кој сакаш факултет да се запишиш и да ти биде мирна главата. И јас кога бев средно моите многу, ама многу пати ме карале да седнам да учам, ама од кога се запишав на факултет сфатив дека се што ми збореле било за мое добо, не за нив. Они си го средиле животот како така, ама истите тие луѓе не се должни тебе да ти издржуваат на стари години. Сакаш да бидиш личност која нема да има никакво знаење? Или сакаш да бидиш човек што ќе може да седне на маса и да дебатира на многу теми?
  Загреј си го тоа столчето, и земи учи, оти леб утре никој нема да ти даде без знаење и способност. Жал ми е ама реалноста таква. Некогаш на сите ни е преку глава ама тие што се откажуваат остануваат без ништо. Така да, земи учи си, наместо да се жалиш за банални работи по форуми :^)
   
 3. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  7.500
  Пол:
  Женски
  Девојки многу ми се потребни вашите совети, односно на мојата најверна и најдобра другарка.
  Прво да објаснам наставнико по етика е многу добар човек дури им подарува оценки на децата а сите паралелки го зафркаваат освен нашата и ја злоупотребуваат неговата добрина. Да продолжам ние си одевме по горниот ходник од училиштето. Одевме да ја прашаме наставничката по географија нешто за тестот (последен час физичко и не пушти порано) и поминуваме до училницата каде што имаат етика. Од внатре излегоа тројца машки еден ме влечеше мене двајца на другарка ми и ја однесоа во училницата, а јас не знам колку пати го удрив тој што ме влечеше мене и се ослободив. наставникот ги оттгрна од другарка ми, а таа плачешеи мислеше дека им го прекинала часот. Откако ѕвона ние ја прашавме наставничката и тогаш поминуваше наставникот по етика. Другарка ми Ангела не знам по кој пат му се извинуваше а тој велеше дека ние не сме криви и ги запишал тие безобразни. Таа сега не сака да го погледне во лице ниту пак да оди на неговиот час и многу плачеше и мислеше дека му го прекинала часот. Што ако не влезе на часот? и не можам да ја утешам.
  Искрено ми е многу жал и не знам како да и помогнам.
  Ако може некој слободно нека даде совет ва молам затоа што се работи за мојата најверна другарка.
  поздравче и ако може очекувам совети како да ја утешам.;(
  (се извинувам за предолгиот пост)
   
 4. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  122
  незнам колку години имате,али мислам дека сте многу мали....Како прво објасни и да сфати дека не го прекинала она часот ... а како второ и да го прекинала што е толкава фрка и да го прекинала,не го убила професорот.Девојчето веројатно поминува низ некоја фаза штом за ова плаче али не мое да судам.Затоа повторувај и дека НЕ Е ОНА КРИВА :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  7.500
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, извинете што сум досадна но денеска се случи нешто чудо на училиште...Јас со другарка ми ја чекавме сестра ми да заврши со часовите...Притоа другарка ми се смири со наставникот но тие тројца глупаци пак ја зафркаваат но тоа не може да го поднесе тоа...Денеска кога ја чекавме сестра ми, другарка гледаше дали ќе помине наставникот...Таа го забележа него сакаше да оди кај него да го поздрави но јас ја спречив бидејки врнеше...Кога поминуваше наставникот таа му викна ДОБАР ДЕН НАСТАВНИК и му мафна но тој ја гледаше многу чудно..Откако си замина дома и таа дојде кај мене и многу плачеше не знаев како да ја утешам. се надевам дека ќе ми дадете добри совети како другарка ми да не плаче и да има добри односи со наставникот ви благодарам однапред :l: ;(
   
 6. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Да не е заљубена другарка ти во наставникот?
  Нејзиното однесување е многу чудно.
   
 7. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  7.500
  Пол:
  Женски
  Да да Daleron во право си јас ја убедувам да не плаче таа пак. Не знам зошто така се однесува, многу ми е жал се отепа од плачење се отепа..... Така исто прави и пред наставникот по музичко, му кажа што се случи и јас и велам нормална си не ти е ниту мајка ниту татко. Двата наставници ја откачија, а пак сега не сака да се појави и на двата часа. кога некој од наставниците ќе помине таа вика лелелелеле ДОБАР ДЕН НАСТАВНИК И НЕКОГАШ ТРЧА ОД УЧИЛНИЦАТА ЗА ДА ГИ ПОЗДРАВИ. Да во право си чудна е ама што да се прави кога си е таква :| :fubar:
   
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.886
  Допаѓања:
  97.334
  Пол:
  Женски
  Може им се пика, нели рече дека некој наставник им подарува оцени на децата. Ништо чудно.
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Ај батали ја не можеш да и помогнеш, девојчето изгледа бара внимание од машките наставници кои што се поопуштени во предметит како музичко, филичко, етика.
  Што не прави така со наставниците кои предаваат потешки премети?
  Со самото тоа што трча по нив изгледа како да им се улизува или удвара, па нормално дека ни еден нормален човек нема да и посвети внимание и ќе ја игнорира, никој не сака да си ја навлече бељата со недозреани деца.
   
  На Dream-Girl, Bubii25, Glasna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.886
  Допаѓања:
  97.334
  Пол:
  Женски
  Ќе си помислат дека има афера со нив.
   
 11. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  7.500
  Пол:
  Женски
 12. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  7.500
  Пол:
  Женски
  Па таа е член на форумов :wasntme:
   
 13. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Епа нека чита дека тоа што го прави не е добро.Недај Боже родителите да бидат повикани на разговор за нејзиното недолично однесување, во топ ќе ја стават.
  Извини кое одделение сте?
   
 14. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  7.500
  Пол:
  Женски
  Да ама не знае да го активира профилот и не чита Фемина :envy:
  Инаку ние сме 7мо одделение
  И викам да не прави ништо но таа пак со тоа, тоа е што да се прави
   
 15. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.388
  Пол:
  Женски
  Кажи ја дома.Деца, деца ќе му направите некому беља ни крив ни должен. Таа ако е вљубена може дури и да измисли приказна дека тие и се пуштаат како што неретко се случува. Зборни со мајка и ако сакаш, нека ја праша кој и е проблемот што така се однесува.
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.336
  Допаѓања:
  114.839
  Пол:
  Женски
  Помали сте од мене 1-2 години и искрено стварно глупаво постапува, што плаче бре, ја кога ќе видам наставник/наставничка што се вика бегам, не ни сакам да ги поздравувам, што ми е смачено да ги гледам по цел по школото. :wasntme: (facepalm)
  Незгодно е, татко ми е професор во средно школо и баш ваквите ги избегнува, ми кажува секој ден случки, имало некои го викале и по име. Премногу е нападно и личи како да му се „пушташ“ на наставникот, иако не знам дали и е таа целта...Just sayin' :)
  И у случај да и се допаѓа наставникот |( дај кажи и нека си бара врсници, на наша возраст, а не возрасни мажи кои може и имаат ќерка на ваша возраст. ;)
   
 17. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  7.500
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам многу Daleron во право си но некако не ми е да ја издадам ќе си имам проблеми со неа и мајка и мама ми вели ако некој се кара тепа ти не се мешај ти ќе настрадш. Инаку ви благодарам советот ви беше супер :)
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  7.500
  Пол:
  Женски
  Во право си Dream girl таа сака друго момче врсник, но... Не знам зошто така прави, мене ми е непријатно кога сум со неа и зборува со наставник јас се срамам..... ама тоа е :!:
   
 19. Deadhalf

  Deadhalf Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  значи физикава е смрт,а и мојата професорка у пакет
  денес правевме тест и јас не отидов зашо не научив и ја чекам да и се извинам,и викам извинете професорке.. без да ме послуша почна хистерично да ми се дере да ми вика ти на полагање ке идеш бла бла и си отиде без да ме сослуша(иначе сум мн добара ученичка) и сеа што да правам да разговарам со класната?Толку ме навреди со тоа што не ми дае да и објаснам.Мене дома не ми се дереле толку она ке ми се дере без осет жена,проблемите од дома ми ги исфрли на мене, зашо баш на мене..
   
 20. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.563
  Пол:
  Женски
  Најдобро би било да се обратиш кај твојата класна и да и ја објасниш ситуацијата, што како било. Па, ако може таа нека разговара со професорката по физика. И навистина не ми е јасно зошто ти рекла дека ќе одиш на полагање, ако не си дошла на еден тест. Ех, какви професори има.

  А, ти која причина ја кажа за не одење на училиште?