Проблем со веѓите

Дискусија во 'Лице' започната од Goticarka, 12 октомври 2015.

1. Goticarka

Goticarka Истакнат член

Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    137
    Вака сега,има многу теми за веѓи но,ваква не најдов.
    Жени,имам проблем со веѓите, порано ми беа густи и долги, све до момент кога не почнав да ги тенчам. Сега сакам да си ги имам старите веѓи,да ми се подебели и убави...Но,едвај ми растат и тоа мнооогу бавно и ретки.Вее молам кажете има ли нешто, како да ми порастат? Ова не се трпи моите се бели веѓи и сега морам и ги оцртувам...

2. jok

jok Истакнат член

Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    848
    Пробај со рицинус да ги мачкаш.
    http://ricinusovoulje.blogspot.mk/2014/09/ricinusovo-ulje-za-obrve-i-trepavice.html

3. Papillon.Papi

Papillon.Papi Популарен член

Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    9.688
    Кокосовото масло помага. Пред спиење мачкај ги веѓите.

4. pupi.girl

pupi.girl Популарен член

Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.463
    Допаѓања:
    7.819
    Пробај мачкај ги со рицинусово масло. Ова масло го поттикнува влакното на раст. Ако имаш и тенка коса можеш да си земеш некои капсули со тоа и косата и веѓите ќе ти се згуснат, но ако не сакаш да пиеш ништо рицинусово масло мачкај се колку што можеш повеќе пати. :)
    Кога се миеш лице со вода пробај да го масираш делот кај веѓите и миј се лице барем 3 пати дневно. Остави ја пинцетата и немој да ги сечеш со ножица.

5. girl.09

girl.09 Истакнат член

Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    52
    Кога прв пат отидов кај мојата сега сакана козметичарка:inlove: имав многу лоши веги домашно исчупани ми беа како крембананки изгричкани од секоја страна од глувче и океј ми рече за побрзо да ти растатат еден час пред спиење стави си кастор оил (уствари кога го купив сфатив дека е рицинусово масло) и стварно побрзо ми растеа, исто и за косата си го мачкаш и масираш скалпот и после еден час ја миеш, и не само што ти расте побрзо туку и ти е и поздрава :*

6. macka91

macka91 Форумски идол

Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.170
    Допаѓања:
    57.615
    Мачкај ги со лук пред спиење помага.

7. Goticarka

Goticarka Истакнат член

Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    137
    Ќе пробам до рицинусовото масло,и ќе видам што ќе покаже,ќе ве известам,и многу ви благодарам за советите.

8. MayDiamonds

MayDiamonds Популарен член

Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.479
    Допаѓања:
    1.760
    Откажи се од кубењето дефинитивно, особено напред помеѓу носот.
    Куби ги под опашката на лакот само тие што штрчат премногу. И јас имав ист проблем како тебе, имав природно густи убави веѓи и убава форма ама нели во средно училиште беше шема и беше срамота ако не ти се кубени веѓите па и колку да ти беа убави природно и јас како и сите си го фатив патот под нозе и право на козметичар, ми ги унакажаја за на век.
    Од тогаш 3 години веќе немам одено по козметичари, си ги средувам сама колку што можам минимално и до сега сите ми ги имаат пофалено ама сеуште мислам дека не успеаа да се опорават после многуте измачувања. Мој совет ти е тој, остави ги да растат самите, од време на време на некој месец чешлај ги нагоре и тие влакненца што стрчат подсекувај ги со ножичка ама малце само врвовите, и додека да ти се врати формата користи молив за веѓи и пополнувај ги празнините.
    Исто пробај со рицинусово масло, јас не сум знаела дека тоа помага па ќе го пробам и ќе пишам резултати. :)

На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emy867

Emy867 Форумски идол

Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    2.934
    Допаѓања:
    76.376
    Најдобро за поттикнување на растот на веѓите и згуснување на трепките е чичковото масло. Со чепкалка за уши премачкувај ги тие делови, би требало да покаже видливи резултати за брзо време.