1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблем со веѓите

Дискусија во 'Лице' започната од Goticarka, 12 октомври 2015.

  1. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Вака сега,има многу теми за веѓи но,ваква не најдов.
    Жени,имам проблем со веѓите, порано ми беа густи и долги, све до момент кога не почнав да ги тенчам. Сега сакам да си ги имам старите веѓи,да ми се подебели и убави...Но,едвај ми растат и тоа мнооогу бавно и ретки.Вее молам кажете има ли нешто, како да ми порастат? Ова не се трпи моите се бели веѓи и сега морам и ги оцртувам...
     
  2. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Пробај со рицинус да ги мачкаш.
    http://ricinusovoulje.blogspot.mk/2014/09/ricinusovo-ulje-za-obrve-i-trepavice.html
     
  3. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Кокосовото масло помага. Пред спиење мачкај ги веѓите.
     
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Пробај мачкај ги со рицинусово масло. Ова масло го поттикнува влакното на раст. Ако имаш и тенка коса можеш да си земеш некои капсули со тоа и косата и веѓите ќе ти се згуснат, но ако не сакаш да пиеш ништо рицинусово масло мачкај се колку што можеш повеќе пати. :)
    Кога се миеш лице со вода пробај да го масираш делот кај веѓите и миј се лице барем 3 пати дневно. Остави ја пинцетата и немој да ги сечеш со ножица.
     
  5. girl.09

    girl.09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    54
    Кога прв пат отидов кај мојата сега сакана козметичарка:inlove: имав многу лоши веги домашно исчупани ми беа како крембананки изгричкани од секоја страна од глувче и океј ми рече за побрзо да ти растатат еден час пред спиење стави си кастор оил (уствари кога го купив сфатив дека е рицинусово масло) и стварно побрзо ми растеа, исто и за косата си го мачкаш и масираш скалпот и после еден час ја миеш, и не само што ти расте побрзо туку и ти е и поздрава :*
     
  6. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.726
    Пол:
    Женски
    Мачкај ги со лук пред спиење помага.
     
  7. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам до рицинусовото масло,и ќе видам што ќе покаже,ќе ве известам,и многу ви благодарам за советите.
     
  8. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Откажи се од кубењето дефинитивно, особено напред помеѓу носот.
    Куби ги под опашката на лакот само тие што штрчат премногу. И јас имав ист проблем како тебе, имав природно густи убави веѓи и убава форма ама нели во средно училиште беше шема и беше срамота ако не ти се кубени веѓите па и колку да ти беа убави природно и јас како и сите си го фатив патот под нозе и право на козметичар, ми ги унакажаја за на век.
    Од тогаш 3 години веќе немам одено по козметичари, си ги средувам сама колку што можам минимално и до сега сите ми ги имаат пофалено ама сеуште мислам дека не успеаа да се опорават после многуте измачувања. Мој совет ти е тој, остави ги да растат самите, од време на време на некој месец чешлај ги нагоре и тие влакненца што стрчат подсекувај ги со ножичка ама малце само врвовите, и додека да ти се врати формата користи молив за веѓи и пополнувај ги празнините.
    Исто пробај со рицинусово масло, јас не сум знаела дека тоа помага па ќе го пробам и ќе пишам резултати. :)
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.793
    Најдобро за поттикнување на растот на веѓите и згуснување на трепките е чичковото масло. Со чепкалка за уши премачкувај ги тие делови, би требало да покаже видливи резултати за брзо време.