Проблем со веѓите

Дискусија во 'Лице' започната од Goticarka, 12 октомври 2015.

 1. Goticarka

  Goticarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Женски
  Вака сега,има многу теми за веѓи но,ваква не најдов.
  Жени,имам проблем со веѓите, порано ми беа густи и долги, све до момент кога не почнав да ги тенчам. Сега сакам да си ги имам старите веѓи,да ми се подебели и убави...Но,едвај ми растат и тоа мнооогу бавно и ретки.Вее молам кажете има ли нешто, како да ми порастат? Ова не се трпи моите се бели веѓи и сега морам и ги оцртувам...
   
 2. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  848
  Пробај со рицинус да ги мачкаш.
  http://ricinusovoulje.blogspot.mk/2014/09/ricinusovo-ulje-za-obrve-i-trepavice.html
   
 3. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.688
  Пол:
  Женски
  Кокосовото масло помага. Пред спиење мачкај ги веѓите.
   
 4. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Пробај мачкај ги со рицинусово масло. Ова масло го поттикнува влакното на раст. Ако имаш и тенка коса можеш да си земеш некои капсули со тоа и косата и веѓите ќе ти се згуснат, но ако не сакаш да пиеш ништо рицинусово масло мачкај се колку што можеш повеќе пати. :)
  Кога се миеш лице со вода пробај да го масираш делот кај веѓите и миј се лице барем 3 пати дневно. Остави ја пинцетата и немој да ги сечеш со ножица.
   
 5. girl.09

  girl.09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  52
  Кога прв пат отидов кај мојата сега сакана козметичарка:inlove: имав многу лоши веги домашно исчупани ми беа како крембананки изгричкани од секоја страна од глувче и океј ми рече за побрзо да ти растатат еден час пред спиење стави си кастор оил (уствари кога го купив сфатив дека е рицинусово масло) и стварно побрзо ми растеа, исто и за косата си го мачкаш и масираш скалпот и после еден час ја миеш, и не само што ти расте побрзо туку и ти е и поздрава :*
   
 6. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.170
  Допаѓања:
  57.615
  Пол:
  Женски
  Мачкај ги со лук пред спиење помага.
   
 7. Goticarka

  Goticarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Женски
  Ќе пробам до рицинусовото масло,и ќе видам што ќе покаже,ќе ве известам,и многу ви благодарам за советите.
   
 8. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.479
  Допаѓања:
  1.760
  Откажи се од кубењето дефинитивно, особено напред помеѓу носот.
  Куби ги под опашката на лакот само тие што штрчат премногу. И јас имав ист проблем како тебе, имав природно густи убави веѓи и убава форма ама нели во средно училиште беше шема и беше срамота ако не ти се кубени веѓите па и колку да ти беа убави природно и јас како и сите си го фатив патот под нозе и право на козметичар, ми ги унакажаја за на век.
  Од тогаш 3 години веќе немам одено по козметичари, си ги средувам сама колку што можам минимално и до сега сите ми ги имаат пофалено ама сеуште мислам дека не успеаа да се опорават после многуте измачувања. Мој совет ти е тој, остави ги да растат самите, од време на време на некој месец чешлај ги нагоре и тие влакненца што стрчат подсекувај ги со ножичка ама малце само врвовите, и додека да ти се врати формата користи молив за веѓи и пополнувај ги празнините.
  Исто пробај со рицинусово масло, јас не сум знаела дека тоа помага па ќе го пробам и ќе пишам резултати. :)
   
  На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  2.934
  Допаѓања:
  76.376
  Најдобро за поттикнување на растот на веѓите и згуснување на трепките е чичковото масло. Со чепкалка за уши премачкувај ги тие делови, би требало да покаже видливи резултати за брзо време.