1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проверка на крвта во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce77, 25 февруари 2012.

 1. Sonce77

  Sonce77 Активен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  9
  Здраво,
  Во седмата недела бев на преглед во систина и не ми порверија ни крв ни мокрача, само ми потврдија дека сум бремена. Кога се проверува крвата и мокрачата, правилно ,и е секој месец или?
   
 2. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.636
  Допаѓања:
  22.085
  Пол:
  Женски
  Па мене секој преглед ми земаат и крв и урина за проверка. ЗнаЧи секој месец :D :D
   
 3. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  117
  мене ми правеа проверка крв и мокрача прв пат во 4 месец,па фала богу се беше ок е сега не ми кажаа дали и наредниот преглед пак :?: пс мразам игли :sweat: :tmi:
   
 4. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.978
  Секој месец се прави проверка на крв и мокрача, сакала нејќела, тоа е ;)
   
  На PepaV му/ѝ се допаѓа ова.
 5. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.171
  И јас мразев ама после третиот пат веќе сеедно ми е. Си седнувам на столче и засукувам ракав, бројам до 10 и готово.
   
 6. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  293
  Уф а јас што да кажам со димериве, што во цела бременост едно 20 пати бев на боцкање и проверка. Овие 5-6 месеци проверувам крв како за 30 години наназад што не сум проверувала :D Сите вредности на крвта на памет си ги знам.
  А мокрача сеуште немам проверено, меѓутоа до сега никогаш не сум имала никаква бактерија,ниту проблем, освен на времето пред неколку години што фатив цистит.
   
 7. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.593
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Mene dosega samo ednas mi proverija krv i toa koga bev 3 mesec negde.Ottogas mi nemaat proveruvano,a eve veke vlegov vo 5 mesec.A pritisok i tezina voopsto mi nemaat izmereno,sto mi e dosta cudno?!
   
 8. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  117
  и мене само еднаш ми имат измерено притисок и тоа беше на првиот преглед а тежина воопшто минемт измерено :?:
   
 9. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  Ми е чудно малку зошто да не ти мерат притисок и тежина, битни се и едното и другото :?: барај си зошто нели ако нагло се покачи тежината односно кг не само кај бебето туку и кај тебе има индикации за скриен шекер , а вака редовно ако те мерат нели запишуваат во матична книшка и ке си имаш прегледност,исто и за притисокот, битно е дали варира дали се покачува :(
   
 10. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Ни тежина, ни притисок, ништо :rofl: . И да ви кажам мирна глава 8) . Два пати ми вадеа крв, утре ке одам трет пат ради железото. Првиот пат супер, вториот пат од памет ме извадија со железото.

  Се чувствувам супер и вадење од памет со притисоци, шеќери и слични работи ќе чекам само ако прeпорача доктор Филиповски, многу е срцка и мислам дека смиреноста му ја должам нему.
   
 11. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  Разговарај те отворено со матичните битни се, притисокот посебно па и крвта и тежината што ги кошта да измерат тежина или притисок,јас на секоја контрола и со двете бремености прво на вага ме качуваа до душа ми се вртеше кога ке видов колку сум поправена :sweat: па ме советуваше докторот секој пат :P поздравче :*
   
 12. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  553
  јас крв и мокрача проверувам секој месец, а притисок и тежина не ми мерат на секој преглед, ама јас од време на време си го правам тоа дома ;)
   
 13. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.261
  Допаѓања:
  5.121
  Крв и мокрача и мојава ми бара секој месец. Мене на предходниот ми беше слаб хемоглобинот на овој ке видиме како ке поминам. Пиев хемовит па здравје треба да е подобрена крвта :tmi:
   
 14. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  2.767
  Ме интересира дали некој во бременоста има испитувано CRP во крвта?
   
 15. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Јас денеска бев да проверам и токсоплазмоза, па држете среќа да е се ок
   
 16. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  3.149
  Допаѓања:
  109.983
  Пол:
  Женски
  еј а што ти текна за токсоплазма ?сама побара или гин.те прати?
   
 17. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Сама ми текна, дека имаме мачка и порано за бацував многу ама откако останав бремена не, иако исто ја галам (но, се држам понастрана од песокот). Па ми се уврте глупа мисла во глава и викам чекај да си проверам да сум си мирна.

  Добри се резултатите, немам :) Јееееее :)
   
 18. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  3.149
  Допаѓања:
  109.983
  Пол:
  Женски
  и јас имам маче па затоа и те прашав.додуша не го чувам дома ,на долниот спрат е кај свекрва ми ама си го галам а малечко е и неколку пати ме драсна па и мене одвреме на време ми се вртат глупави мисли.а кај правеше во обична лабораторија?со упат?колку кошта?ама те затрупав со прашанја :lol: позз
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.249
  Допаѓања:
  189.124
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е малку доцна да се испитува дали сте носители на токсоплазма во второ тромесечие. Тоа обично се прави пред планирано забременување, во склоп на TORCH тестирањето. Башка, ако не дај Боже сте имале токсоплазмоза, верувам дека ќе имало последици на плодот. Така што, уживајте си ;)
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  12.386
  Допаѓања:
  107.015
  ^ Tочно.Токсоплазмата предизвикува спонтан,така да сметам дека испитувањето е непотребно ако сте бремени.Ова најверојатно неинформирани доктори(ништо ново).Јас правев заради спонтаните,среќа испадна немам.