1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проверка на крвта во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce77, 25 февруари 2012.

  1. Sonce77

    Sonce77 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    9
    Здраво,
    Во седмата недела бев на преглед во систина и не ми порверија ни крв ни мокрача, само ми потврдија дека сум бремена. Кога се проверува крвата и мокрачата, правилно ,и е секој месец или?
     
  2. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.447
    Допаѓања:
    34.353
    Пол:
    Женски
    Па мене секој преглед ми земаат и крв и урина за проверка. ЗнаЧи секој месец :D :D
     
  3. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    мене ми правеа проверка крв и мокрача прв пат во 4 месец,па фала богу се беше ок е сега не ми кажаа дали и наредниот преглед пак :?: пс мразам игли :sweat: :tmi:
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Секој месец се прави проверка на крв и мокрача, сакала нејќела, тоа е ;)
     
    На PepaV му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    И јас мразев ама после третиот пат веќе сеедно ми е. Си седнувам на столче и засукувам ракав, бројам до 10 и готово.
     
  6. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Уф а јас што да кажам со димериве, што во цела бременост едно 20 пати бев на боцкање и проверка. Овие 5-6 месеци проверувам крв како за 30 години наназад што не сум проверувала :D Сите вредности на крвта на памет си ги знам.
    А мокрача сеуште немам проверено, меѓутоа до сега никогаш не сум имала никаква бактерија,ниту проблем, освен на времето пред неколку години што фатив цистит.
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mene dosega samo ednas mi proverija krv i toa koga bev 3 mesec negde.Ottogas mi nemaat proveruvano,a eve veke vlegov vo 5 mesec.A pritisok i tezina voopsto mi nemaat izmereno,sto mi e dosta cudno?!
     
  8. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    и мене само еднаш ми имат измерено притисок и тоа беше на првиот преглед а тежина воопшто минемт измерено :?:
     
  9. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Ми е чудно малку зошто да не ти мерат притисок и тежина, битни се и едното и другото :?: барај си зошто нели ако нагло се покачи тежината односно кг не само кај бебето туку и кај тебе има индикации за скриен шекер , а вака редовно ако те мерат нели запишуваат во матична книшка и ке си имаш прегледност,исто и за притисокот, битно е дали варира дали се покачува :(
     
  10. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Ни тежина, ни притисок, ништо :rofl: . И да ви кажам мирна глава 8) . Два пати ми вадеа крв, утре ке одам трет пат ради железото. Првиот пат супер, вториот пат од памет ме извадија со железото.

    Се чувствувам супер и вадење од памет со притисоци, шеќери и слични работи ќе чекам само ако прeпорача доктор Филиповски, многу е срцка и мислам дека смиреноста му ја должам нему.
     
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Разговарај те отворено со матичните битни се, притисокот посебно па и крвта и тежината што ги кошта да измерат тежина или притисок,јас на секоја контрола и со двете бремености прво на вага ме качуваа до душа ми се вртеше кога ке видов колку сум поправена :sweat: па ме советуваше докторот секој пат :P поздравче :*
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас крв и мокрача проверувам секој месец, а притисок и тежина не ми мерат на секој преглед, ама јас од време на време си го правам тоа дома ;)
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Крв и мокрача и мојава ми бара секој месец. Мене на предходниот ми беше слаб хемоглобинот на овој ке видиме како ке поминам. Пиев хемовит па здравје треба да е подобрена крвта :tmi:
     
  14. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Ме интересира дали некој во бременоста има испитувано CRP во крвта?
     
  15. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас денеска бев да проверам и токсоплазмоза, па држете среќа да е се ок
     
  16. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.554
    Пол:
    Женски
    еј а што ти текна за токсоплазма ?сама побара или гин.те прати?
     
  17. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Сама ми текна, дека имаме мачка и порано за бацував многу ама откако останав бремена не, иако исто ја галам (но, се држам понастрана од песокот). Па ми се уврте глупа мисла во глава и викам чекај да си проверам да сум си мирна.

    Добри се резултатите, немам :) Јееееее :)
     
  18. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.554
    Пол:
    Женски
    и јас имам маче па затоа и те прашав.додуша не го чувам дома ,на долниот спрат е кај свекрва ми ама си го галам а малечко е и неколку пати ме драсна па и мене одвреме на време ми се вртат глупави мисли.а кај правеше во обична лабораторија?со упат?колку кошта?ама те затрупав со прашанја :lol: позз
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е малку доцна да се испитува дали сте носители на токсоплазма во второ тромесечие. Тоа обично се прави пред планирано забременување, во склоп на TORCH тестирањето. Башка, ако не дај Боже сте имале токсоплазмоза, верувам дека ќе имало последици на плодот. Така што, уживајте си ;)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    ^ Tочно.Токсоплазмата предизвикува спонтан,така да сметам дека испитувањето е непотребно ако сте бремени.Ова најверојатно неинформирани доктори(ништо ново).Јас правев заради спонтаните,среќа испадна немам.