1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проверка на крвта во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce77, 25 февруари 2012.

  1. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Женки денес правев крвна слика па дур не дојде понеделник да одам на матичен знае ли некоја дали е во ред крвнава слика и уринава
     

    Прикачени фајлови:

  2. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Ќе треба за железо да пиеш нешто. И шеќерот ти е покачен ама тоа ептен зависи што си јадела пред крвната слика. Мене со 5.7 шеќер на прва крвна слика, матичната ме испрати на ендокринолог.
    Сеа коа правев втора крвна слика денот пред да ја правам удрив на протеинска исхрана и јадев и овошје и ми искочи 4.9.
     
    На Nightwish11 и Frosty! им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.654
    Допаѓања:
    72.555
    Пол:
    Женски
    Имаш плусче и кај бактерии во мокрача, па убаво би било и една уринокултура да си направиш. Повеќе течности, чајче пиј зашто како малку и да си дехидрирана.
     
    На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    тоа повеќе ко да ме исплаши..утре одма носам, а и кетони имам не знам дали е нормално
     
  5. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.471
    Допаѓања:
    35.187
    Пол:
    Женски
    Да не знаеш кристали во урина зошто се појавуваат и чаре? :?:
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.654
    Допаѓања:
    72.555
    Пол:
    Женски
    Кетоните се дека не пиеш доволно вода, затоа ти е и заматена, а затоа може и кај бактерии имаш +, а може нема бактерија. Направи за мирна глава, ама пиј повеќе течности.

    @0ли за тоа незнам. За кетоните со децава научив, кога биле дехидрирани имале и по 2,3 плусчиња.
     
    На Sexybaby86, Frosty! и 0ли им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.654
    Допаѓања:
    72.555
    Пол:
    Женски
    @Frosty! Сега прочепкав на нет, пишува дека при бременост може да има кетони. Значи само за бактерии провери, ама ако немаш симптоми, сигурно немаш ништо. Која нед си?
     
  8. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    32ра, за два дена веќе 33та, ама дека празници ќе фатат ме фаќа паника малце
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.654
    Допаѓања:
    72.555
    Пол:
    Женски
    Немаш гајле ако немаш симптоми, не се грижи толку. Направи утре уринокултура, во четв ке имаш резз. А меѓувреме чај од брусница, вода, супа, повеќе течности, благо помалку.
     
    На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    фала ти многу за вниманието :inlove:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.946
    Пол:
    Женски
    Појма неам зошо се појавуваат, јас имав во прво тромесечје, ми рекоа да пиам чај од брусница и исклучиво само флаширана вода (газирано никако, густи сокови исто не...) за еден месец повторно направив преглед и се беше во ред.
    Само вода флаширана и чај од брусница ме спаси
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  12. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали сте имале искуство со оставање на втора мокрача при уринокултура?
    Имав болки, 11+4 сум одма ми рекоа урина и крвна слика. Ама пусто заборавив да измокрам во чашката и втора доставив, денес ми стигнаа резултатите чисти се. Имам покачени леукоцити на крвната слика, па се сомневаше др во бактерија а и дека имав болки...И сега јанза ме јаде дека однесов втора мокрача па да не не е точен резултатот... како и да е денес и брисеви ќе ми земат ама... со уринава незнам дали да ја повторувам
     
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Не. Ако имаш бактерија ќе имаш и во првата и во втората и во стотата.
     
    На Martka и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Правев крвна слика и мокрача имав оставено. Имав покачени леукоцити и докторот ми даде таму терапија.
    Е сеа дали да направам целосна проверка од вена пред да одам кај него пак или не? Бидејќи упатот што ми го даде тогаш беше некако чуден. Од прст ми земаа крв, немаше вредности за железо, шеќер и такви некои побитни работи. Хемоглобин ми беше во ред и докторот вели немало потреба.. Јас малку се плашам за холестерол,шеќер да не случајно тие ми се покачени. Пред два месеци имав супер крвна слика. Се си беше како што треба. Сакам да проверам и друго сега.. Не знам дали да отидам на приватно да си проверам па и тие резултати да му ги носам идната недела..
     
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.471
    Допаѓања:
    35.187
    Пол:
    Женски
    Во што имаше покачени леукоцити?
    Холестерол во бременост не проверуваат, како ни седиментација, ензими на црн дроб.
    Еднаш месечно крвна слика, шеќер, железо. И урина.
    Јас би ја повторила, да има и шеќер и железо.
     
    На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Покачени ми беа и во крв и во мокрача..
    Еве слика од крвта.
     

    Прикачени фајлови:

  17. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.471
    Допаѓања:
    35.187
    Пол:
    Женски
    Зависи и колку се покачени.
    Во урина малку ми беа покачени, а истовремено и уринокултура правев, немам бактерии.
    За леукоцити во крв, ми рекле дека до 15 било нормално да се качат во бременост.
    Покачени ми се и мене, а вагинални брисеви чисти, нос и грло чисти, немам во урина бактерија. Пиев Оспен 10 дена и не се спуштија.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Во урина имав два плуса.. Не правев ни уринокултура, ниту брис ми зеде. Ми кажа да ставам полигинакс 6 дена, па 7 дена ништо да не ставам и да повторам анализи и кај него да одам.Ако тој осетел потреба ќе ми земел брис тој ден.
     
  19. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    јас цела бременост имам покачени леукоцити во крвта и на два пати ме тераше матичниот гин. да правам и ЦРП што нормално ќе е покачено во бременост и ми даваше и Cefalexin и Amoxiclav ама не се спуштија и на крај си отидов кај општ матичен и ми објасни дека се е во ред и ко што кажа Оли до 15 леукоцити е нормално во крв во бременост. На последна контрола па во урина ми пишале бактерија и дур не напраив уринокултура ми рекоа ништо да не земам...а, на уринокултурата се беше чисто, така што подобро прво направи си една уринокултура па после ќе ставаш ако треба.
     
    На Fallen.Angel и 0ли им се допаѓа ова.
  20. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот, се надевам дека е така. Ми земаа брисеви и ми рекоа заради предпазливост утре нова урина да оставам за уште една уринокултура:wasntme:
     
    На eta, Butterfly1107 и fana им се допаѓа ова.