1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проверка на крвта во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce77, 25 февруари 2012.

  1. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Цело паковање го испи?
     
  2. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Да 8) Др не ми кажа колку, и си реков штом не ми кажа ваљда цело треба, што знам:wasntme:
     
    Последна измена: 13 март 2020
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Не знам, и јас го имам и продолжив да пијам, изгледа тахикардијата не ми е од него. Ама се плашам ептен да не ми се крене железото. Дека јадам и мед со семе од коприва и спирулина. Сакам и јас да се проверам ама си седам дома :)
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Не би требало нешто мнооогу да се крене. Ги имам пиено пред година дена исто, од 7 на 15 го качив серумското а хемоглонинот во граница ми беше. Е сега не јадев мед и спирулина ни ништо друго само вит ц со капсулата. А сега покрај капсулата и вит ц нели, секое сабајле сок од цвекло морков јаболко и лимон, па ќе видиме. Нека пројде ситуацијава побрзо па ке одам здравје од дома не ми се мрда со коронова :?::headbang: На пола саат мијам раце, дезинфицирам рачки, кваки, тоалет и што џабе маж ми е во движење постојано ..
     
    На Butterfly1107 и eta им се допаѓа ова.
  5. Krisja

    Krisja Нов член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali holesterolot mi e mnogu visok I ima li mesto za panika 6.13 mi e
     
  6. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.684
    Пол:
    Женски
    Нормално е во бременост маснотиите да се малку покачени. Не се грижи, не е страшно, само внимавај на исхрана.
     
    На Krisja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Мене железото ми е 15 со 4 ја стартував бременоста ,а хемоглобонот 115 отсекогаш сум била слабокрвна пиев Фероев капсули, а сега само Фероглобин сабајле и навечер
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    Секогаш сум имала високо железо 30 ..28..дури и се чудев како бремена 7 месец железото 28.
    Еее во 30 недела веќе падна на 20,денес 32 недела железо 12 , а хемоглобинот ми беше 12,1 ,денес 12. Два месеци си го правам семето од коприва со мед и пијам вит ц 1000. Една недела веќе земам по едно зрно какао , ќе земам по 3 од денес, пијам какао , јадам повремено спањак , цвекло, аронија по 10 зрна дневно. Губам надеж дека преку исхрана ќе го качам, беби изгледа 8 и 9 месец највеќе зема од мама :D
    Наредни две недели ќе зголемам внес на железо преку исхрана па пак ќе проверам, и на контрола сум тогаш па ќе видиме како ќе биде:)
    Што земате вие за подобрување на железо?
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zastitnicka

    Zastitnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Женски дс ве прашам дали по качување на железото и хемоглобинот ви ја прекинаа терапијата? Јас сум 34 недела железото ми беше ниско пиев еден месец Сируп Флорадикс и го доведов до 15, исто и хемоглобинот ми е ок. Матичната ми рече да прекинам да пијам, но ми е страв да не ми падни повторно до пораѓај зш имам уште време.
     
  10. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Ќе ве молам ако може да споделите како ви се леукоцитите во трето тромесечие малку се вознемирив... граница е 10 а кај мене се нешто над таа вредност 12 ....дали е нормално...сега добив резултат па неможам да консултирам во моментот лекар.
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Мене ми беа 13/14/15 зависи. Пиев 2 пати антибиотик и паднаа на 10. Нормално е да се покачат во бременост, некои пијат антибиотици, некои не.
     
    На Butterfly1107 и mamaorhidea им се допаѓа ова.
  12. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Дали само врз база на овие вредности ти даваа антибиотик или имаше некој утврден проблем..извини што вака упаѓам ако сакаш да споделиш.
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не сум имала никаков проблем. Не сум била болна или нешто да ме болело. Мислам дека баш ради тоа дека не ја знаеше причината ми даде антибиотик.
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Buca24

    Buca24 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2019
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenskii, sledna nedela treba da idam na pregled da mi potvrdat bremenost i zdravje srcence da vidime pa sakav da otidam i so krvna slika, i rezultat za tiroidnata bidejki pijam terapija pa moram da ja proveram i reguliram. Koj mi dava upat za krvna slila, kade treba da idam, sto da ispitam, i kolku se naplakja ?
     
  15. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Со упат од матичен гиниколог е бесплатно. Матичниот ќе ти напише на упатот што треба да се испита.
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.115
    Пол:
    Женски
    Два месеци немам појма каква ми е крвната слика. Си уживам ( Ради ситуацијата од вирусот а кај нас два случаеви па има можност и да ме пратат во соседното градче кај што нема случаеви ) Па нели е ова срамота веќе. Правите ли вие проверка на крвна слика и каде ?
     
  17. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Да, на 4 недели. Во Ск во Авицена или Синлаб правам.
     
  18. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.115
    Пол:
    Женски
    Епа и јас ќе си се дотерам и трк до Скопје на приватно ене го кај ми е на два саати.
     
  19. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Битно е да си добро заштитена, не е битно кај ќе одиш. Маска, ракавици, коса врзана скроз, после земање крв сите алишта за перење и ти ќе се бањаш. Чевлите, телефонот, новчаник дезинфекција обавезно. Нема зошто да се шеташ до Ск.
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.115
    Пол:
    Женски
    Срцка така ми беше само зборот бидејќи овде во источна Мк кај нас што нема корона не одбиваат за нормални контроли.