Провизија во банка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од flowergarden, 21 јануари 2013.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.265
  Допаѓања:
  407
  Знае ли некој како се движат провизиите што ги наплатуваат банките кога плаќате некоја сметка кај нив? До сега мислев дека пошта е поефтина за плаќање сметки во однос на провизијата, ама најверојатно сум се излажала. Освен тоа слушнав дека провизијата е различна во текот на денот, во стилот дека претпладне е помала провизијата за разлика од тоа ако плаќате попладне. Знае некој нешто повеќе во однос на ова прашање?
   
 2. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Провизија во банка (кога плаќате сметки)

  Хмм, за сметки конкретно не знам, ама обично во пошта за секоја уплатница зимаат 1,5% од сумата, освен овие за факултет што ги плаќаме. ТТК земаат 20 денари провизија без разлика во која банка е сметката на која што плаќаш, Стопанска 15 ама имаат они некои други провизии за другите банки, конкретно за Авон некаде околу 80 денари е провизијата. централна кооперативна 30 денари земаат. Другите не знам.
   
 3. kate89

  kate89 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  1.505
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Некој да не знае во која банка е најевтина провизијата за таксена марка?
   
 4. DjinTonik

  DjinTonik Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  109
  Општи прашања

  Во пошта ваљда.
   
 5. Marchesa

  Marchesa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  965
  Општи прашања

  Во ТТК е најмала провизијата, во Комерцијална највисока ;)
   
 6. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.397
  Општи прашања

  Во пошта ја поскапеа. За таксена марка од 50ден. плаќаш провизија 35ден. :fubar: А, пак во Комерцијална за таксена од 50ден. плаќаш провизија уште 50ден. :^) |(
  Јас за Стопанска знам дека е најевтина - 15ден.
   
 7. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Општи прашања

  Колку е во ТТК?
   
 8. kate89

  kate89 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  1.505
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Пошта поскапена е, ке проверам во стопанска чим е 15ден, фала ви
   
 9. PINAR88

  PINAR88 Нов член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Девојки, Ве молам за помош. Денеска ми пуштија пари преку банка, меѓутоа службеничката што ја правела трансакцијата била нова, и го погрешила бројот на сметка, и наместо во ТТК банка ги префрлила парите во Тутунска банка, на лице со истото име и презиме како моето и од истиот град. Лицето што ми ги пушташе парите отиде во банката од каде што се правеше трансакцијата, и службеничката му кажала дека парите се префрлени на друго лице, дека не може ништо да направи, и советот кој го даде беше барајте го лицето низ град, ако сака да ви ги врати парите.Ќе ве молам доколку некој може даа ми помогне, да ме посоветува што да правам, бидејќи не се работи за малку пари! Ви благодарам однапред
   
 10. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Некој во скоро што има вршено плаќање преку уплатница (за НБРМ), дали знае каде има пониска провизија? Во Комерцијална б. последно ми земаа 35 денари по уплатница.
   
 11. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.532
  Допаѓања:
  4.044
  Пол:
  Женски
  ^^ само во ТТК банка остана провизијата 20 ден , во пошта е 35 , Стопанска 40 , Комерцијална 50 ден
   
 12. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  black-angel ова е за таксени марки или уплатници (уплата на сметка на нбрм)? Јас како што реков пред скоро плаќав во Комерцијална и ми земаа 35 денари за таква уплата за нбрм, а во Тутунска сега ми кажаа дека била 50 денари.
  Ако сум платела од моја сметка во Тутунска ќе ми земеле дупло помалку т.е. 25 денари, а пред една недела од моја сметка од Тутунска уплаќав на сметка на Комерцијална банка (не за нбрм) и 35 денари ми земаа. Можеби попаметно ќе беше тогаш директно да си платам во Комерцијална.
  Конкретно сега ме интересира за провизија кон НБРМ, зошто изгледа се разликува провизијата во зависност од тоа за која банка е наменета уплатата и каде плаќаш.. :?: Не знам веќе како им оди тоа по банкиве и поштиве ама како и да е ме одраа со провизииве..аман :| !
   
 13. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.185
  Стопанска беше 15 сега и таму направиле 35 ден.
   
 14. SleepyBeauty

  SleepyBeauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2014
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  38
  Треба да уплаќам повеќе уплатници, па да ве прашам знаете ли каде има најниска провизија?
  Највисоката сума за уплаќање ми е 1000 денари.
   
 15. Vesna.Spi

  Vesna.Spi Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  моментално во ТТК е најниска провизијата, 29 ден до 5000 ден уплата, и 50 ден над 5000 ден уплата. Сегде е многу поскапо, особен за повисоки суми. Проверено.
   
 16. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае во која банка моментално е најниска провизијата за уплата на административна такса во износ од 100 ден. и 50 ден на сметка на НБРМ?
   
 17. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.256
  0 ден провизија ако плаќаш од мобилен
   
 18. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Јас би си платила и електронски, арно ама административците се бог да чува, може и да не ти ја признае уплатата. Највеќе ми е заради тоа.
   
 19. b.u.tt.e.r.F.L.Y

  b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  На MissDaisy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  2.762
  Пол:
  Машки
  Ај пишете кaј имa нaјнискa прoвизијa
  Нa другaр требa дa му зaверaм семестaр

  Имaм 4 уплaтници, еднa oд 50, еднa oд 300, еднa oд 750 и еднa oд 4920