1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Провинцијалци и Граѓани на метрополата

Дискусија во 'Канта' започната од LivingGlam, 4 октомври 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Исто, исто :) Работам на случајот :wasntme:

    поширок мозочен опсег бе (facepalm)
     
    На YoungandBeautiful, moonlight-girl.55 и Summerlover им се допаѓа ова.
  2. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Ете тука е проблемот,одете кај градоначалникот жалете се,одете кај проектантите жалете се,ние не сме криви.
    Јас пак ќе кажам дека не плукам по луѓето што се дојдени тука ама усул треба за се да има.Јас еве сум приморана да живеам тука.Тука сум се родила,вработила,имам станбен кредит кој ќе го плаќам дур сум жива и сакам бар колку толку да ми е нормален животот.Зборам за воздух,сообраќај,култура.
    Јас сум приморана децата да ги израснам тука и знам како ми е кога ги гледам болни од загаден воздух.Исто и за градинките.Порано групите беа со нормален број на деца а сега оди прашај,ниту една група не е под 30 деца.Епа немам збор.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.131
    Пол:
    Женски
    Работам за Кичевчанец и Бугари,живеев под кирија кај Битолчани, имав претходната работа претпоставена од Пехчево. Вива ла Скопје. :D
    И им се дивам. Навистина не верглаат у место, туку тераат даље. :)
     
    На YoungandBeautiful, Annath, Sesil и 3 други им се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.781
    Допаѓања:
    259.805
    Јас секогаш кога зборувам со некого службено, зборувам (или барем се трудам) да зборувам литературно.
    А во секојдневна комуникација, сакам на сите дијалекти да ми зборуваат. Паѓам од смеење, ама среќа среќните провинцијалци кои јас севишната сум ги одбрала за другари не се лутат на смеењето, взаемно е.
    Како иначе ќе знаев дека на паланечки се вика пеЌУрки, накваца се... дека во Св. Николе за сѐ се користи трето лице еднина - Јас беше кај брат ми, зема кило брашно :rofl: Или дека Битолчани најѕверски зборуваат, па кога се лути - урнебес! Овие моиве југоисточни, може и да не ги разберам некогаш, па и тетовчани со слбице што ми требаше еден час да сфатам дека всушност се скали :)

    Во деловна комуникација навистина треба да се користи литературен јазик, ама во обична комуникација, навистина нема потреба :)
     
    На Annath, theowndemon, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Абе ви реков ставете правила за однесување во Скопје и готово.
    Да не се нервирате.
    Срамота.
     
    На YoungandBeautiful, Annath, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    @manja666 , не мислам дека Скопје е ист град како Осло, Берлин, Лондон... Ама ми засмета што тоа го кажа ти иронично, као„ ххаха, дали, дали го споредувате Скопје со Осло“. Тука живееш, а испаѓа како да се потсмеваш. Еве јас сум Скопјанка, и да отидам да работам и да живеам во Охрид или во друг град, нема така да се потсмевам, сфаќаш?
     
    На cresa-jagoda, An-na и Jason123 им се допаѓа ова.
  7. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Ама го загадувате воздухот.
    Правите гужви и сите се гушат во Скопје заради вас.

    ЧистоСкопјеЗаЧистиСкопјани
    УаПровинцијаУаСељаци
     
    На YoungandBeautiful, fallenangel, macka91 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Не ми е баш најомилен и скопскиот, иако е помало зло од кумановскиот :)
     
  9. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    За потсмевање е оваа споредба, затоа што сме светлосни години далеку. Ќе ни требаат 200 години да стигнеме на рамниште на овој град, па и повеќе.
    Тоа е реалноста.
     
    На JollyGirl и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.781
    Допаѓања:
    259.805
    Еве јас! Дојдете на кафе да се дружиме! :*
     
    На fallenangel и duffi им се допаѓа ова.
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @JollyGirl Стан за секој Тетовчанец, проект 2019 :!:
    @Црна Ружа Зло од дијалект? Не, поглемо зло е да напишеш сВаќа, а да зборуваш дека дијалект било неписменост :D
    Олабавете, еј, големи академци, ги поделија луѓето од каде доаѓаат, јас арно реков, а темата за хомосексуалноста, а оваа, е иста ми е :D
    :d::drunk:
     
    На YoungandBeautiful, fallenangel, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    Ама ти го спореди, во негативна конотација нормално.
    Никој Скопјанец не рече Осло може да ни се фати.
    Споредбата на Скопје и Осло ќе му дојде на исто рамниште како споредбата на Скопје со местата на сите дојденци во Скопје.
     
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Не, најискрено, обожавам дијалекти. За мене тие се културно богатство, и уживам да слушам. Особено вицови на кумановски... или на охридски, на кавадаречки. Прекрасни дијалекти, и феномен, каде на толку мала територија, и толку малку жители, постојат толку многу дијалекти, каде ниту едно селце нема ист дијалект со друго селце. Тоа е реткост во светот, и треба да се цени.

    Точно дека официјално и професионално треба да се користи литературен македонски, ама нема потреба да се мразат дијалектите и да се поистоветуваат со неписменост или како и да е. Еве на пример, на телевизија се користи скопски дијалект од страна на одредени 'водители' (во наводници, оти за мене тоа не се професионалци), и ме чуди како никој од скопјаните не реагира на тоа, а реагираат оти во кафич келнер им се обратил на некој НЕскопски дијалект.

    Инаку, за битолскиот, се сложувам... ххаахахах.
     
    На Annath, Lianna Anna, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.781
    Допаѓања:
    259.805
    Неписмен е тој што не знае дека се пишува „не знам“, а не „незнам“, дека има разлика меѓу кој и кои, дека не е исто сфаќа и сваќа, дека не е „братми“, туку е „брат ми“. Тоа е основен правопис, не навлегуваме подлабоко.
    А дијалектот нема ништо со неписменост, само е некултурно на било кој дијалект на шалтер во банка да ти зборуваат и сл.
     
    На Annath, Lianna Anna, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Па добро, може зло е претежок збор но не можам да најдам соодветен израз во однос на реакцијата на слушниот систем во однос на разни дијалекти и јазици. :party:
    Не е случајно што англискиот растура по светот а немачки ќе си остане во Централна Европа засекогаш пример :)
     
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.131
    Пол:
    Женски
    Јас познавам црнец што тука зема огромна плата (може цело Ск да го купи) за поправка на хеликоптери. Ебате „провинцијалецот“ не му беше убаво во Масачусец па дојде тука пошо нас никој рамен не ни е.
     
    На YoungandBeautiful, fallenangel, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  17. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Да,точно и мене ми пречи на телевизија и радио кога слушам дека зборуваат на скопски дијалект.
    Сепак на официјални места се користи ЛИТЕРАТУРЕН МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК , скопскиот е дијалект исто како куманивски,тетовски,прилепски и.т.н.
     
    На Annath, Mishela, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Се сложувам,.... а дали е културно на национална телевизија да се зборува скопски? Тоа не го расчистивме сеуште.
     
    На manja666 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Значи разликата Скопје -Куманово е еквивалнетна на разликата Осло-Скопје.

    Седи кец.

    Пак ќе ти кажам, поима немаш.
    Оди отвори книга или некој сајт прочитај нешто, или отвори прозорец барем, вдиши воздух.
    Реков уште пред да почнат препукувањата дека на темава ќе ја видиме малограѓанштината и простотилукот на многу членови овде кои што ги сметаме за влијателни.
    Реков ли?

    Инаку Џејсон, немој да ме сфатиш погрешно ама ти не си еден од нив.
     
    На YoungandBeautiful, theowndemon, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Добро, пробав.
    Не си разумен човек, па да преминеме на наредно.
    Ти сакаш сите луѓе да си се отселат од кај што дошле, за ти со твоето право на раѓање, живеење и работење во Ск да можеш комотно да си живееш без загадување, слушање дијалекти итн.
    Е сега да ти кажам нешто. 21 век сме. Ера на глобализација, драга, која кулминацијата од претходен ја достигна во овој век. Изгуглај што е глобализација ако не знаеш. Како што тебе ти иде роба од Кина, така и ти можеш да се преселиш во Кина.
    Ти ако си родена на некое место, по твоето сфаќање, треба веројатно да седиш цел живот таму. Фала Боже што не сите имаат такво мислење инаку светов никогаш немаше да дојде до овој степен на различни култури, професии и миксови од секаков вид.
    Не си ти приморана ништо. Ни јас. Каде сакам, таму можам да одам, ако имам можности. Цел свет работи по оваа логика, раси се мешаат одамна, вие не можете тоа да го сфатите уште.
    Арно ви пишуваа да излезете да прошетате, да видите нешто ново, да не сте само со нервози по цел ден.
    Извини вака, али мене не ми е гајле за твојата желба да се вратиме сите по дома. И нема. Мојот град си го сакам, Ск ми е исто драг зошто чувствувам дека овде ја добив зрелоста, но ниедно место не ми е дотолку драго за да не си барам подобар живот настрана.
    Најди си можност, замини ако можеш. Немој да кенкаш за нешта кои не се твоја надлежност. Пријатно.
     
    На CameliaMiller, fallenangel, LivingGlam и 4 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.