1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Провинцијалци и Граѓани на метрополата

Дискусија во 'Канта' започната од LivingGlam, 4 октомври 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.109
    Пол:
    Женски
    Во оваа наша „ прекрасна метропола “ живеат Кинези, Американци, Англичани, Индијци и сл. Против нив немате бе ништо?
     
    На YoungandBeautiful, realGirl, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски

    Просветлењеееее! :clap::clap:

    :inlove::*:
     
    На YoungandBeautiful, CameliaMiller и Annath им се допаѓа ова.
  3. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Епа ај кажи ми ти како се живее тука во источна Мк? Тука луѓето нели плаќаат сметки, некои нели плаќаат ќирии, нели треба да јадат? Знаеш ли дека тука некој семејства ниту минималец немаат? А и да сакаат да имаат - нема кај да работат, НЕМААТ! И со 10.000 луѓе одржуваат фамилија знаеш ли? Знаеш ли дека крај со крај едвај сврзуваат, ама не јадат по ресторани и секој ден на кафица. Кај нас не е еден сендвич 150 како во Ск, 50-80 денари е ама неможат да си го дозволат иако е толку! А еве тие што завршиле ако неможат да најдат работа оти нели минималец им е малку и потцењавачки им е да работат у бутик и маркет(има исклучоци нормално) зошто не бараат работа во друг град или надвор од Мк еве? Јас лична после факс и Бт, па и во Охрид да најдам работа таму би се отселила, па и каде да било. Нормално дека после школувањето одма нема да најдеш Екстра работа и да зимаш плата од 500€ освен ако немаш партиска книшка, "мама и тато не се нешто" или па ептен среќа да имаш случајно да најдеш соодветна работа. Проблемот е тоа што некои многу се ценат. Мене не ми смета да работам о во бутик и за 10.000. И не, не е потценувачки за мене тоа! Ама некои очигледно немаат осетено што значи ДА НЕМАШ па затоа преку леб погача бараат. А и не и се работи нели оти граѓани од висока нога се.

    Па ако имаат пари ќе си купат, ти да не му кажуваш каде да си купи? Ти ако имаш нема ли да си купиш? Па еве ако толку ти сметаат што си купуваат и дека твоите деца ќе немаат воздух за дишење купи си стан во провинција некаде плус бољи живот е таму и повеќе работа има нели? Ама небива тебе ти е уствари комплексот набиен дека во Ск треба да живееш и твоите деца таму да израснат.

    И да се надоврзам за БОЛНИЦАТА ВО СВЕТИ НИКОЛЕ ШТО ЈА НЕМА, епа ќе ја нема оти само во Ск се гради и споменици се градат наместо болници во провинциите!
     
    На Victorian, CameliaMiller, fallenangel и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Тоа не е богатство, тоа сведочи за тажната изолација на одредени населени места, неможноста за комуникација со светот низ вековите при што секој град и село си развивале свои дијалекти така зачаурени и зачмаени во радиус од 10км, тоа е некако аутистично...
    Но, како што има убави ствари по свет има и ружни, во случајов јазици, акценти и дијалекти, тебе ти е ок охридски, мене ми е гадно и никогаш не би ги навредил своите гласни жици со изговарање на тоа нешто, како што и пример, не пијам ракија пошто е гадна.:devil:
     
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    @Црна Ружа
    Абе Ружо Ружице тебе некоја охриѓанка или тетовчанка те има опасно зафркнато чим толку плукаш по овие дијалекти.
    Туку мене од прееска ми боди очи, пред 2-3 години прв пат си слушнал за Прилеп???
     
    На CameliaMiller, Annath и Црна Ружа им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.729
    Па под било кој дијалект спаѓа и скопскиот дијалект.
    Се подразбира дека не треба да се зборува на било кој медиум на било кој дијалект.
    Ако не го користиме литературниот јазик во официјална комуникација, ќе го заборавиме :)
     
    На Annath и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  7. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    И мене ми е ГРД твојов србизам РУЖНО ама да кенкам сега?
    За сваќа да не почнам. :D
     
    На CameliaMiller, Annath, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Ех таман работа, и словенка ме изневери и холанџанка ми избега со нероденото дете и германка ме напраи вол...ништо од тоа, само ми се грди некои јазици и дијалекти.
    А за Прилеп...па така некако :D
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Епа драги мои,во јавни установи на шалтер се слуша:Вонка,че те сокршам,ќе врне дош,те таму и ред други работи.И се осеќаш како во странство да си.Не ги разбираме сите дијалектите од другите градови.
    А,и се фативте само за дијалектот а не за големите проблеми.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Ти па се фати за тоа ВОНКА, ко слеп за стап!!!! Ете ти кажаа што значи...
     
    На malerozna, Victorian, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    До каде сте, едните ги протеравте другите, или другите ги натеравте првите да ве засакаат?
     
    На Feminka192, YoungandBeautiful, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    5.307
    Пол:
    Женски
    Јас сум горда провинцијалка од истокот.
    Мене искрено исток ми е преубав, мирен, со чист воздух ама нели само од воздух не се живее.
    Платите во овој крај се ненормално ниски во споредба со западот
    Работник во источна Македонија има за 40 отсто пониска плата во споредба со оној во западна Македонија, а за 60 отсто помала за разлика од работник во Скопје. Ова е еден од најлошите диспаритети на платите во Европа
    [​IMG]
    Кога платите од источна Македонија ќе се израмнат со оние во Скопје, тогаш нема да се населуваме во Скопје. Кога јас на исток би земала исто плата како и тој во Скопје, никогаш не би си заминала од овде !

    Не знам како не разбирате дека не заминуваме затоа што сакаме туку затоа што мораме!
    Вие мислите дека ние сакаме да оставиме големи куќи, цело семејство и да дојдеме во Скопје да плаќаме по 200 евра за соба од 50квадрати?!
    Да ги имав истите услови за вработување во мојот град како што ги имам во Скопје никогаш не би седела тука!

    Фала многу :)
     
    На mynameislove, CameliaMiller, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    @ivi1987 Поради кој голем проблем е виновен провинцијалецот?
    :d::drunk:
     
    На YoungandBeautiful, CameliaMiller, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Е пази сега, затвори очи и неколку пати кажи гласно - грд, грд, ГРД, Г-Р-Д...
    И после "ружно" на ист начин.
    Јас ти гарантирам дека после неколку пати ќе се осеќаш глупо при употреба на поимот ГРД, пази после Г доаѓа Р и завршува со Д, самиот збор е никаков и е напор за гласните жици.

    Немам добро мислење на србијанци, четници, усташи, балии но сметам дека Јужнословенскиот јазик, оној кој денес има 4 имиња (хрватски, српски, црногорски, босански) е најубав од сите словенски јазици, најлесен за изговарање и паметење и најдобар за пренесување порака, информација - со минимум напор.
    Еве и новите генерации млади особи слушаат, гледаат, читаат на тој јазик и нема ништо лошо во тоа.

    Македонскиот не баш...бугарски и словенечки се ужас.
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Поради тоа што постои, очигледно. :|
     
    На YoungandBeautiful, CameliaMiller, LivingGlam и 6 други им се допаѓа ова.
  16. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    На толку кенкање дека слушате дијалекти досега ќе ги научевте. :doh:
    Ко србите и хрватите сте ми. Раул селекторот научи македонски, они не не разбираат никогаш. :D
     
    На CameliaMiller, Annath, IronLady и 6 други им се допаѓа ова.
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.109
    Пол:
    Женски
    Абе и да цветаат платите кој кому бре има право да му каже кај да живее?
     
    На CameliaMiller, fallenangel, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    @Црна Ружа Еми обаче момиче, зашто така са говориш за блгарскиа јазик? :rofl:
    :d::drunk:
     
    На CameliaMiller, fallenangel, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Нешто на француски ако може, па и шпански :inlove:
    Не е јазик ами Език :Dсо акцент на И (facepalm)
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  20. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Абе битно српски и хрватски разбираат, плус па и Причат, а македонските дијалекти им бодат во уши и Не ги разбираат. :D
     
    На sino.o.oka, GirlLove, YoungandBeautiful и 9 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.