1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Провинцијалци и Граѓани на метрополата

Дискусија во 'Канта' започната од LivingGlam, 4 октомври 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    @Victorian Многу убаво напишано, знам дека е така, и да сум на твое место сигурно и јас исто би се чувствувала и однесувала.

    Али не разбирате дека на Скопјани не им сметате, нити јас се осеќам загрозена по прашање дечко работа и сл. Тоа ми е смешно.
    Никаде не пишав на ниедна неСкопјанка дека е глупа, затуцана, заостаната сељанка и сл. , а богами мене како Скопјанка ме изетикетираа убаво.
    Само не е убаво кога веќе си дошол во градов и ги користиш неговите поволности да се вртат муабети од `мое село лепше од Париза` , `сто пати ми е подобро во родниот крај,` `ебате метрополата какви градови има` ...
    Тоа е тоа што боде очи, сами себе се побивате. Доаѓате тука зашто е подобро од таму од каде што доаѓате.
    Нормално дека Осло, Париз, Рим и тако даље се милион пати боље од Скопје. Нема потреба да се споредува тоа. Јас не реков Скопје мое најбољи на цел свет. Али во однос на Македонијава е сигурно најдобро, и искрено не би сакала да бев родена во било кое друго место во МК.
    А и тие да можат да бираат сигурно повеќето би одбрале да се родат тука, заради олеснетиот начин на живот и пристапноста до се како главни причини.
     
    На wannaBeMomma, pravnicka_2604 и An-na им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Единствено Охрид е подобар од Скопје. Добро е снабден со речиси сета потрошувачка роба, имаш плажи, а цел град пеш го вртиш за 40 мин.
     
    На sino.o.oka и elimkd им се допаѓа ова.
  3. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Jason123 Ако рекле дека е поубаво од Скопје, најверојатно мислеле на мирот, природната средина и почистиот воздух, на убавината на градовите и помалите гратчиња. Во Скопје се од егзистенцијални причини. И ти првично седиш во Скопје ради олеснетиот живот и пристапноста. Да го намаше тоа, немаше да седиш. Дали сега разбираш?
    :d::drunk:
     
    На galapce, CameliaMiller, LivingGlam и 4 други им се допаѓа ова.
  4. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Абе седете и угушете се у Скопјево.И не се вреѓајте ако некој ве нарече Провинцијалец или ред други работи.Кој со вас може да се докаже само незнам.
    Не ја гледате реалноста,жално.
    Ај пријатно,јас се одјавувам од темава...
     
    На cresa-jagoda и LBC им се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    ^ Фала Богу :handshake:
    Со што ја заслуживме таа чест да се одјавиш и да престанеш да вреѓаш граѓани на други градови?
    Почестени сме.
     
    На theowndemon, malerozna, YoungandBeautiful и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @ivi1987 Ти не ми одговори, кој е тој поголем проблем за кој провинцијалецот е крив? Не се одјавувај де, сега вака кога академски си правиме муабет :D Зошто толкава омраза и потреба некој да го етикетираш така со цел да го потцениш?
    :d::drunk:
     
    На theowndemon, Мариаа., Momichka и 6 други им се допаѓа ова.
  7. LBC

    LBC Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    4.312
    Пол:
    Женски
    Ако си имала среќа да се родиш во скопје не ти дава право да ја вреѓаш членката која воопшто не се приметува дека не е од Скопје. Не дека е битно дали е или не е по потекло, туку се гледа дека е културна, си кажа како успеала да се снајде.
    Не си ги прљајте устите во празно.
    Излегувам од темава, ова не води никаде.
     
    На theowndemon, CameliaMiller, fallenangel и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Абе ти не напиша дека ние сме глупи и затуцани ама имаше членки што велеа дека ние се курваме (pardon my french) за работно место, дека им ги земаме дечковците, дека продаваме ниви за да одиме на приватен и тако даље и тако ближе...
    А исто така читав по портали (да, портали) дека главна цел ни било да се омажиме у Скопје дека нели тоа е the goal у нашиот живот. Скопјанец за маж.
    А јас во мојот пост никаде не ги навредив ниту скопјани ниту Скопје :!:
    @Summerlover ти го даде одговорот зошто повеќето велиме дека кај нас е поубаво :rofl:
     
    На theowndemon, CameliaMiller и Annath им се допаѓа ова.
  9. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    Абе сеа, секој со својот памет.
    Еве јас овој премиер што ми е од Струмица многу повеќе го сакам од претходниот чистокрвен Скопски. :D
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Пих, сега пак ќе се жали дека ја бркате.

    @Црна Ружа, знаеш дека литературниот јазик е создаден врз основа на дијалекти, така? Не се дијалектите изведени од него, туку тие се автентични, а литературниот јазик е склопен по договор.

    Инаку, се согласувам дека за официјална употреба мора да се користи литературен јазик. И мене ми пречи по институции и на телевизија. Тука најмногу имаме проблем со скопскиот дијалект, за жал.
    Еве ги дечињата од Охрид, веќе почнаа да велат "ми го зема точакот" а таа литературно неправилна форма воопшто не е дел од овој дијалект. Си имаме огромен проблем затоа што не се поставува граница каде може дијалект а каде не му е местото. Ама тоа е друга тема.

    Во Скопје, не очекувате ваљда да ви зборуваат на скопски дијалект. :D За литературен јазик во институции, претпоставувам го употребуваат во иста мера со Скопјаните - скоро ич.
     
    Последна измена: 16 јуни 2017
    На theowndemon, Lella, YoungandBeautiful и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Леле бе луѓе, што напраивте со темава :drunk: :D
    За дијалектите - апсурдно ми е она размислување дека дијалект е неписменост, одраз на заостанатост, помал престиж или не знам што... Откако сум на факултет знам по нешто од повеќе дијалекти од луѓе од скоро сите делови на државава што ги има, а не само од тие од кајшто имам роднини. И баш е забавно и интересно за слушање :D
    Инаку, за во официјална и службена употреба мислам дека треба да се користи литературен македонски јазик, тука исклучувајќи го и скопскиот исто како и дијалектите од останатите краеви.

    А за посериозните поделби и очи вадење, што да кажам (facepalm)
    Па не само за работа, туку уште за факултет помалите места нудат помал или никаков избор, и нормално е дека секоја амбициозна личност ќе дојде во Скопје за да го продолжи образованието и да си најде потоа и работа по таа струка за која учела. Стварно нема простор тука за генерализации и нетрпеливост.
     
    На theowndemon, Lella, YoungandBeautiful и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.586
    Пол:
    Женски
    Уау многу "провинцијалски" речник од страна на скопјани. Oh the irony.

    Во Скопје не доаѓаме само поради работа. Тргнувам од себе. Не се само универзитетите во прашање. Би работела во Скопје и за помала плата, само поради сите други погодности што градот ги нуди. Сакам базен со тренер, овде нема. Сакам гимнастика, овде нема. Сакам курс по јапански, овде нема. Сакам кофи ту гоу, овде нема, сакам кафанче со староградска, овде биртии со старосељачка ака турбофолк, сакам убави лонџ барови, овде нема. Сакам велосипедска патека, овде нема. Сакам курсеви по танци, овде нема. И можам вака до бесконечност.
    Милион пати сум кажала дека никогаш нема ни да родам, ако останам овде. На дете овде нема што да му се пружи. Нема кај да открива и развива таленти. Ништо нема. Кога секој град би нудел разно разни можности и активности мислите дека некој би си заминал од дома? Па кој нејќе да е меѓу своите? Дома е секогаш најбоље!

    Сум поминала доста време во Скопје, сум запознала секакви, среќа па тоа не влијаело на моето мислење. Тоа што го сакам како мој град не може да го смени ниедна навреда кон мене како провинцијалка.

    Скопје е главен град и престолнина на целата земја. Скопје е на сите нас. Наш, заеднички. Ваков или онаков.. на сите нас е.
    Апсурдно е да се разговара за ова.
     
    На Platysma, theowndemon, boo3 и 11 други им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Смеа ле од са натам сите мислења на малешевски да ги пишам, за да се нервираа скопјаните?
     
    На Platysma, Jane.Birkin, galapce и 14 други им се допаѓа ова.
  14. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Па да, врз основа на дијалекти, но знаеш кои се тие врз чија основа се градел литературниот? :)
    Хинт - не е кумановски :D
    А има и многу позајмени и изведени зборови од странски кои ги немало по дијалекти, пример технологиите, авион е француски, шрафцигер - немачки итн.
     
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Немој нусе да се заебаваш со нас, како тоа кој проблем?
    Ами СЕКОЈ проблем е ради провинција!
    Се знае Скопје дека е на Скопјани, веќе се освестивме, нема мажење од љубов, а-а, сега брат бараш семејно дрво и ако видиш некој роден надвор од скопски граници, одма раскинуваш.
    Да се продолжи лозата! Да живеат Скопјани! :muscle:
    :beer::drunk:

    добра дрога ставет во пивово, овај муабетов:drunk:
    Ти се молам, дај малце да се посмееме!
    Јас како издајник на родот скопски, ќе ме криете таму по шталите, никад нема да ме најдат!(mooning)
     
    На theowndemon, pravnicka_2604, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.741
    Ќе те разберат и вака, не се секирај.
    Навистина би сакала да излезе некој со извештај колку има од страна луѓе во Ск. Мислам дека добри 65-70 проценти сме, што значи работава излегува скопјани да се малцинство. :yawn:
     
    На Victorian, realGirl и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ги исчитав сите мислења и имам само да кажам мизерија.
     
    На Platysma, Tukituki, galapce и 6 други им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Изгледа само мене ми се смешни неписмениве што мрчат муда за дијалекти :)
    Смеј се, иначе ќе оглупавеш од темава :)
     
    На theowndemon, elimkd, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.