1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Провинцијалци и Граѓани на метрополата

Дискусија во 'Канта' започната од LivingGlam, 4 октомври 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.741
    Многу е просто тогаш, не мора да работат. Светот се врти и се менува, ако си флексибилен ќе се приспособиш, ако не, кенкај.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Машки
    Ако охрид..струмица...битола..куманово како општини се провинции..сепак една општина една провинција се секоја за себе....според логикава на македонските експерти овде.
    А Ск е склоп од повеќе општини
    помали од една Струга..па кога ќе го собериш просекот Скопје е најголема провинција самата по себе а не по математиките за доселување од други градови.

    Значи не напаѓам никој ама така испаѓа според македонскиот логички просек за се што постои.
     
    На YoungandBeautiful, theowndemon и Summerlover им се допаѓа ова.
  3. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Поделби имало и ќе има и во другите градови се прават.
    во Тетово да речеме,пред 6/7 години многу се правеше поделба град село,стари тетовчани и доселени. Во селата пак,"подгор" ги потценуваат "посељчани" демек биле прости, староседелците ги понижуваат поречаните итн..... Секаде е присутна поделбата за жал...
     
  4. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    Абе дискриминации имало одсекогаш и ќе има. И Скопјаните се `дискриминирани` дека зимаат пари од дома за кафе, а тие што студираат и седат под кирија од друг град сами да не си ја плаќаат?
    Иако од другите градови во некоја рака и сами се виновни за тоа. Ете се погоди едно лето работев надвор од МК и имаше и од Ск и од други градови. Тие од други градови кога ќе ги прашаа странциве од кај се викаа Скопје. Јас кога ќе ги прашам зашто, се вадат па кај ќе знаат за Виница, Пехчево и сл. Значи сами себе се понижуваат, па после други кога го прават истото им е криво.
    После знам една девојка, баш од Куманово е, патува секое сабајле на работа во Скопје со автобус, битно на Фб има пишано дека живее во Скопје, сите слики и се од Скопје, душа дава да се дружи со Скопјани идоли и се, и сл. Значи она сама себе се угнетува пробувајќи да прикаже нешто што не е. Комплекси се страшна работа.
    Не дека јас сум кој знае колку среќна што сум родена тука, сигурно повеќе сакам да бев родена во Париз, али бар не се срамам од кај сум и што сум, а не кога ќе ме прашаат од кај сум со наведната глава да кажувам или да избегнувам да одговорам. Мене тоа ми е смешно.
     
    На Alisa22, ivi1987, kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Провинција е населба подалеку од центарот на БИЛО КОЈ град....А провинција не е ДРУГ ГРАД што е подалеку од Скопје.

    Ѓорче, Драчево, Усје- се провинции во Скопје.
    (Некои рандом имиња од населби)- се провинции во Прилеп.
    (Некои рандом имиња од населби)- се провинции во Пробиштип.

    Значи постои Скопјанка, Кумановка, Битолчанка, Охриѓанка, Прилепчанка....А не постои Скопјанка и провинцијалки.

    Некоја е родена и растена во центарот на Прилеп, ама работи во Скопје...Таа е Прилепчанка, а не провинцијалка.

    И стварно е глупа темава.
    Ко во Америка да живееме па ќе кажуваме што е провинција |(
     
    На jacqueline.s, Chanell*, Rama и 14 други им се допаѓа ова.
  6. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Комплексите верувам им се пола набиени баш од граѓаните на метрополата :D, не треба, ама ете, несигурноста си го прави своето со послабите карактери.
    Кога тука на форум еднаш беше напишано дека дијалект било неписменост, па за во реалниот ли свет да зборуваме, за оваа глупа пластична поделба што некој си ја умислил и ја спроведува? (facepalm)
    Ова некако ми е како од оние автоматските теми, каде се по автоматизам оди, хетеросексуалец- автоматски извира со добрина, а хомосексуалец- автоматски злобен човек :D
    Пипл, спуштете се на земја и гледајте луѓе да бидете :smoke:
    :d::drunk:
     
    На Rama, Yipman2, YoungandBeautiful и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    Сите знаеме што е провинција по дефиниција, и знаме што значи кога ќе се каже за некоја од пример Охрид дека е од провинција.
    Тоа е исто како плавуша да се вреѓа зашто ја викаат плавуша, пошто нејзе косата не и е плава туку и е руса, и правилно е да ја викаат русокоса, али сите викаме плавуша, и глупосмешно е да се лути некој за такво нешто. Тоа ми е муабетот, кој сфати сфати. :)
     
  8. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Дечко, појма немаш и споредбите ти се глупи.
    Ај чао.
     
    На christinnn, Gea, YoungandBeautiful и 6 други им се допаѓа ова.
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па знаеме што значи, тоа е глуп муабет од прости луѓе излезен.
    Демек некои се стари Скопјани, па ајде другите може водат да ни носат...Од провинција сељаци дошле.

    Нормално ќе се вреѓа некој растен, образован, културен од Битола, му се пружило шанса да работи во Скопје и го нарекуваат провинцијалец и сељак.

    Не да е глуп муабетов, туку ај...
     
    На Rama, christinnn, bella.s и 3 други им се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    провинција [​IMG] [​IMG]
    мн. провинции
    Вид збор: Именка, женски род
    1. Територија освоена и управувана од Римјаните.
    Англиски: province Албански: provincë, peshkopat
    Употреба: Историја

    2. Административно-територијална единица во некои држави.
    Англиски: province Албански: provincë, krahinë
    Употреба: Административен термин

    3. Внатрешноста на една земја наспроти главниот град.
    Англиски: province Албански: provincë
    Употреба: Разговорно Примери:
    Деца од провинција.

    4. Во потценувачка смисла - културна заостанатост.
    Англиски: hinterland Албански: humbëtirë, provincial
    Употреба: Пејоратив , Преносно значење

    :D :D
     
    На cresa-jagoda и LivingGlam им се допаѓа ова.
  11. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    Провинција е се што не е главниот град, сите градови и села кои не се Скопје во овој случај.
    Населбите подалеку од центар се периферија а не провинција.
     
    На kukla21, alisijad, wanderlust и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    Добро, и мене кога одам во Грција ми викаат дека сум од Скопје а не од Македонија. И според муабетов јас треба да се вреѓам? Или да се нервирам и да се објаснувам и исправам криви дрини кои постоеле векови пред мене и секогаш ќе постојат. И сега јас се најдов паметна нешто да докажувам... Па ваљда сама си знам која сум што сум како сум и зашто сум.
    Тоа ми е поентата. Ти ако си свесен за себе и своите вредности, нема да допре до тебе како друг те нарекувал и што мислел.
    Треба да си глуп Прилепчанец пример ако јас како Скопјанка те нарачам провинцијалец и ти се најдеш увреден за тоа. Твоја грешка, не моја.
     
  13. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Jason123 Точно, негова грешка, ама твоја мизерност.
    :d::drunk:
     
    На Platysma, jacqueline.s, Rama и 11 други им се допаѓа ова.
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Jason123 според тебе доколку некој тебе те нарече грд или глуп, ти не треба да се навредиш, јер тоа не треба да допре до тебе?
    Океј, до мене нема да допре доколку ти ми речеш "дебела" или "грда", ама тоа кажува многу за твојата (не)култура и перцепцијата на личностите околу тебе.
     
    На Platysma, Rama, YoungandBeautiful и 2 други им се допаѓа ова.
  15. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да се објаснува зборот провинција,сите знаеме што значи. Јас на пример живеам во Ск толку години,а не кршам јазик да зборам "Скопски" си зборам тетовски,ако им чини добро,ако не пак добро.
    Не се срамам од моето потекло,нити пак некогаш сум се правела скопјанка,нити некогаш ќе бидам,јас сум само Тетовчанка која живее во Скопје. Прво тука се деградираме,зошто ако живееме во Ск глумиме скопјани? Мене лично тоа ми смета.
    Второ , јас сум таа што сум и немам намера пред никој да се понижувам или потценувам нити бранам неееее јас не сум провимцијалка.
    Не се бранам зошто тоа ме допира до мене,зошто ако не сум родена тука не значи дека некој е попаметен,покултутен и пообразован од мене.
    И во Париз да отидам јас пак ќе бидам Тетовчанка и нема да речам дека сум Французинка,како многу исселеници што наеднаш стануваат Германци,Французи,Швеѓани,Американци.
     
    На Rama, Feminka192 и Jason123 им се допаѓа ова.
  16. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    Не збориме за субјективни работи како ружна-убава, туку за фактички податоци. :)
    Јас ако сум висока пример 150, и некој ми каже дека сум ниска, не можам да се лутам за тоа, кога тоа е вистината, иако мене може да не ми се свиѓа.



    :clap:

    Апсолутно мојата поента цело време, само од другата страна. :)
     
    Последна измена: 15 јуни 2017
    На ilyan му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Бидејќи провинција сепак означува внатрешност на земјата, не сум сигурна дали баш се што е надвор од главниот град се нарекува така. Веројатно се однесува на помалку развиени места. Ама во мкд сите населени места се недоволно развиени, вклучително и Скопје, па... Релативно е.
     
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Jason123 каква субјективност, не е факт дека некој е дебел или грд?

    Да бидеш свесен за себе и свои вреднсоти е повторно субјективност, и фактите немаат никаква врска со тоа.

    Која е потребата некого да наречеш провинцијалец? Зошто мислиш дека си посебна снегулка јер си Скопјанка?
     
    На jacqueline.s, Rama, YoungandBeautiful и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Jason123 А чекај, зошто да делиш Скопјанец и провинцијалец? Не може едноставно да речеш Скопјанец и Прилепчанец? Или така поубаво ти е на егото свилено кога надмено ќе го наречеш провинцијалец?
    Арно упати погоре @sjdgo, оти тоа само остана да се користи ако потценуваш некој, што во тој случај во обидот некој да го потцениш, уствари се претставуваш каков човек си ти :D
    :d::drunk:
     
    На Rama, bella.s, Gea и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    @Rebecca_R @Summerlover Никаде не кажав дека јас лично така се однесувам, али тоа сега не е ни битно.
    Најсмешно е што лажно се подсмеваат на Скопје како `пфф тоа ли е град , тоа ли е метропола , жити градот`, па како сакаат јас да им се обраќам и за што да го сметам нивното 100 пати помало развиено населено место ?
     
    На ivi1987, celineparis, wanderlust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.