Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

 1. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  537
  Кај мајка ми на работа, една жена се жалела на мн јака главоболка. Ја пуштиле дома, дури ја снимала и главата. И кажале ок е се. Останала дома в среда мислам. Во саботата ноќта или неделата не знам точно, качила температура и и се јавил осип во главата. Замислете во болница е, а уште нема резултати од крвта!
  Е сега, мајка ми ваљда не е вакцинирана, а беше во контакт со моето бебе, пред да дознаеме за ова. Дали е можна зараза? Душа немам веќе ;(
   
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.349
  Допаѓања:
  62.975
  Сестрите и докторите, имаат обврска сами да си проверат дали се имуни на морбили, 200 денари да платат, и ако се, не ги вакцинираат, а ако не се ќе ги вакцинираат.
   
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.136
  Допаѓања:
  95.482
  А знаеш дека се потпишуваат на списоци тие што одбиваат да се вакцинираат?
   
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.862
  Пол:
  Женски
  И оние постари од 60г не ги боцкаат. Мајка ми е постара и и рекле нема потреба она.
   
 5. Bubce38

  Bubce38 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4.994
  Допаѓања:
  93.253
  Пол:
  Женски
  Кај нас втора недела како нема вакцини.
  Трудници,доилки, оние кои планираат бременост не се вакцинираат.
  И постари од 60 г се ослободени
   
 6. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  934
  Допаѓања:
  5.757
  Пол:
  Женски
  Не се плаши. Бебето твое небило со жената туку со мајка ти така? Сега избегавајте контакт со мјка ти штом таа била си женава. Штом Не е вакцинирана и ако нема прележано.
   
 7. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  537
  Да, да, со мајка ми не со жената. Неа веднаш ја пратив да испита антитела. Утре чекаме резултати, во Авицена демек се детектира уште во акутна фаза. После тоа веднаш на вакцина, ако дај Боже се е в ред.
   
 8. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  957
  А зошто овие над 60 не се боцкаат? Или имат прележано некоја епидемија?
   
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.349
  Допаѓања:
  62.975
  Имаше порано епидемии, и пред 8 години имаше, па таму кај што највеќе имаше болни, се смета дека тие што биле у контакт и не се заразиле дека се имуни.
   
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.349
  Допаѓања:
  62.975
  Избришав мислење, прашав мајка ми. Ми кажа дека е список што не се вакцинираат и список што се вакцинираат. Тие имаат имунитет и не ги боцкаат, оти ги преверуваат имунитет сите.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.880
  Допаѓања:
  12.861
  Пол:
  Женски
  Ни дојде патронажна. Лути биле зашто им проверувале титар, па тие што немаат антитела ако сакаат да се вакцинираст. Боже мој кај бебиња одите и викам, нема сакам не сакам, па уште лути, јас и викам до сега 100 пати требало да се вакцинирате. Ама ете, не сакаат госпоѓите
   
  На drugarka, kukla21, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.862
  Пол:
  Женски
  Да знаеа тие колку што се прават паметни ќе беше подобро. Мене од патронажната ми дехидрира детето, од што беше недоучена и проста.
   
 13. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.136
  Допаѓања:
  95.482
  Е па јас кога ви реков пред некое време дека одбиваат, вие ми рњковте тука дека списоците биле за тие со антитела.
  Не сакаат да се вакцинираат.
   
 14. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.282
  Допаѓања:
  229.450
  А оти не сакаат?
  Што кажуваат
   
 15. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.136
  Допаѓања:
  95.482
  Не знам. Јас чекав во ходник и само бев сведок на ситуацијата.
   
 16. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.256
  Допаѓања:
  28.093
  не сакаат оди се медицински лица и свени шо содрже вакцината па не му се ризикува
  ако е се ок зошто да не се вакцинират?
  еве и сама се мислам шо г спречува да се вакцинират?
   
 17. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.299
  Допаѓања:
  21.013
  Пол:
  Женски
  О боже свашта!!! Уште со параноичниве изјави? :^)

  За медицинскиве лица.... ги обвинувам нив првенствено затоа што не се одговорни пред се, ама уште повеќе државава која никако не може да пронајде механизми и да ги присили да се вакцинираат. Нема сакам, нејќам, мора. Ако не, отказ! И просветните работници/воспитувачките во градинка исто така!
   
  На Sofi.ja, Sesil, drugarka и 4 други им се допаѓа ова.
 18. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.256
  Допаѓања:
  28.093
  Добро у право си
  Параноична сум
  Се уште се прашуваж зошто одбиват вакцина
   
 19. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  5.299
  Дел затоа што очекуваат дека на лице место на работа треба да им дојдат и нејќат инаку да се деранжираат, дел затоа што се прават паметни и нема нив да ги фати, други сметаат дека и да ги фати ќе прележат, воглавно она -на друг му се случува. Како што @kukla21 често кажува - вон форумов паника и нема.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  18.106
  Пол:
  Женски
  Во Битола се вакцинираа во диспанзер сите што немаа антитела. И тие се медицински лица.