Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

 1. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.944
  Допаѓања:
  13.096
  Пол:
  Женски
  Па ако се намали скроз бројот, ќе нема кој да шири...нема да се зголемат. Мислете малку позитивно. ;)
   
  На marchi-cool и kukla21 им се допаѓа ова.
 2. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  6.955
  Пол:
  Женски
  Ajde ke vidime, daj Boze da nema :)
   
 3. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.278
  Допаѓања:
  10.615
  Пол:
  Женски
  На вести пред некој ден слушнав дека и покрај тоа што е намален бројот на заболени и ако веќе ја нема епидемијата сепак децата кои треба да заодат на школо или во градинка мора да се вакцинираат.
   
  На Coco31, happygirl, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Pcelka1315

  Pcelka1315 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  Јас го запишав прваче првото синче и не ми направија никаков проблем што сеуште ја нема примено втората доза на МРП дури ни во екот на епидемијата кога беше,а што е нај чудното кога бев да земам картонче нели од кај што примал вакцини таа докторката воопшто не погледна ни вакцина лен картон, не ме ни праша дали и колку има примено, ни во компјутер не провери воопшто ништо ни книшка на детето, само праша име и презиме напиша на потврдата и година на раѓање и оздола дека е редовно вакцинирано и толку, удри печат и потпис чао пријатно.
  Тоа највеќе ми падна чудно.
   
 5. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.278
  Допаѓања:
  10.615
  Пол:
  Женски
  па и јас го запишав,бевме на тестирање сите документи ги однесов освен картонот за вакцини кој ми рекоа до крајот на август да го однесам. Кај нас запишуваат која вакцина кога е примена
   
 6. Pcelka1315

  Pcelka1315 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  Оваа во Јане Сандански ни погледна ни праша само име и презиме и година, а на тестирање во школо кога прашаа кажаа дека не им било толку битно тоа си било право на родител они немале да прават проблем ни да форсираат за да се вакцинира со втора доза на МРП ни било која друга вакцина.
  Ептен ме зачудија дека на вести едно се збори по диспанзериве и школите сосема друго.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 7. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  963
  Допаѓања:
  5.874
  Пол:
  Женски
  Па право на родител е да. А зар по сета епидемија уште има родители кои нема да вакцинираат деца(освен оние кои не смеат секако).Зар за уши треба да не носат на вакцина? Никому не може да му е повеќе грижа за нашето дете освен на самите нас.
   
  На marchi-cool, fana, Pcelka1315 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Pcelka1315

  Pcelka1315 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  Точно така во право си, и јас сум од оние кои не смеам да ги вакцинирам двете деца и не сум против вакцинирање.
  Ама ете и вакво време си дојде кога и од вакцинирање е нормално да се плашиш по лоши реакции кај деца.
  А за родители кои свесно одбиваат вакцинирање не судам оти никоја и ништо сум да се дрзнам за такви нешто, тоа е нивно право и сигорно си имаат свои причини.
   
  На verba му/ѝ се допаѓа ова.
 9. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  963
  Допаѓања:
  5.874
  Пол:
  Женски
  Твоите и други деца како нив би биле изложени на помала опасност од зарази доколку се вакцинира на време кај здрави деца.
   
  На M&M, Pcelka1315 и Gaga.sk им се допаѓа ова.
 10. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.278
  Допаѓања:
  10.615
  Пол:
  Женски
  женска ќе те прашам тука па ако сакаш одговори тука ако не во порака. Како ќе знаеш дали децата смееш да ги вакцинираш или не?
   
  На Pcelka1315 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Pcelka1315

  Pcelka1315 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  Имам извештај за двете деца од имунологија дека вакцинација е стопирана и чекаме да пројде скроз епидемијата за да земеме и од комисија документ што е потребен за да може и на училиште да ги запишеме здравје кога ќе дојде време.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.944
  Допаѓања:
  13.096
  Пол:
  Женски
  Втората доза се прима во прво одделение или грешка сум? Можеби затоа не ви бараат дали е примена.
   
  Последна измена: 26 јули 2019
  На slobodka, azelea, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Pcelka1315

  Pcelka1315 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  Втората доза се прима на полни 7 год. порано беше на полни 4 год. ама преправија.
   
  На fana и LiliBoz им се допаѓа ова.
 14. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.428
  Допаѓања:
  136.518
  Пол:
  Женски
  Втората доза во школо ќе ја прими. Затоа нема фрка за упис
   
  На kikin, fana и Pcelka1315 им се допаѓа ова.
 15. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.378
  Допаѓања:
  26.082
  Пол:
  Женски
  Втората доза се прима со 6 полни. Внуката наполни 6 во мај, од септември тргнува прваче, а им стигна покана сега летово и ја вакцинираа. Ова во Кочани, кажале дека нема повеќе да вакцинираат по школите туку секој посебно за во диспанзер ќе му стига покана.
   
 16. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  963
  Допаѓања:
  5.874
  Пол:
  Женски
  На 6 точно се прима. Кога беше прво син ми како полнеа 6,така ни стигаа покани, дури мислам и на школо им дадоа. Децата кои претходно имаа 6 си имаа примено. Ревакцината на ДТП ја преправија од 4 на 7. Оти знам дека и во прво и во второ беввме на ревакцина.
   
  На Pcelka1315 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.278
  Допаѓања:
  10.615
  Пол:
  Женски
  И кај нас исто. Стигна покана во март ама не се вакцинравме појдов со триста извештаи брисеви крвни слики да им најавам дека не сме во тој момент во можност за вакцина. И паметно така да си одиме да си вакцинираме во диспанзер. Прво се знае во какви услови се вакцинира. Не е тоа за во школо. Второ ние најубаво знаеме кога детето е здраво и може да прими вакцина а на школо ко ќе појдат не те прашуваат,па може детето пие антибиотик за грло?
  сега се прима пред да се почне на училиште.
   
  На Pcelka1315 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Pcelka1315

  Pcelka1315 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  Синчето ми има 5 год. и 8 месеци па може и затоа не ми кажале ништо во школо, ама и не баш ги интересира тука кај нас, а во Јане Сандански кога ги прашав (пред епидемијата да почне) кога се прима МРП втора доза ми кажаа на 7 полни, а зошто ете не знам.
  А ДТП исто знаев дека е на 7 год.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.527
  Пол:
  Женски
  Не вакцинираат во школо, туку во диспанзер за здраво дете, таму одат од школо. Ги прегледуваат и прашуваат дали некое пиело антибиотик претходно, барем 10 дена претходно. Не вакцинираат ако детето има црвено грло, кашла, или пак било болно со стомачен вирус, настинка или бактерија до 10 дена пред вакцината.
   
  На slobodka, LiliBoz, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.771
  Допаѓања:
  19.035
  Пол:
  Женски
  Зошто мислев дека веќе нема заразени со морбили?
  Од каде сега ова дека пет лица се заразени изминатава недела во Скопје и Куманово? На страната на Сител прочитав.