Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

 1. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  10.651
  Пол:
  Женски
  јас па одамна немам слушнато дека е седиште во тек епидемијата,се си мислев стишено е
   
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.019
  Допаѓања:
  27.607
  Пол:
  Женски
  Според ијз не е така.
  http://www.iph.mk/и-н-ф-о-р-м-а-ц-и-ј-а-за-состојбата-со-мали-с-12/
   
 3. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.820
  Допаѓања:
  19.236
  Пол:
  Женски
  Ја се водев според темава дека немаше мислење од 26ти јули, сега видов на страната дека имало известувања.
   
 4. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.217
  Пол:
  Женски
  Секогаш има спорадични случаи.
  Доколку се јават на едно место тие 5 или повеќе тогаш се прогласува епидемија :)
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. katte82

  katte82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
  Ако има зголемен број случави споредено од минатата година со сега.ама на некој му одговара епидемијава да сее страв и тетра бизнис па затоа.
   
  На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.217
  Пол:
  Женски
  Абе седи молим те, се за нас теории на заговор прават...:rofl:
   
 7. katte82

  katte82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
  Во закон и во правилник си пишува.земи прочитај па после смеј се.
   
  На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  845
  @katte82 sekogas e polesno sopstvenoto zatvaranje na oci da go prenasocime vo potsmevanje za zal. Zatoa sme tuka kade sto sme, isto taka za zal.
   
 9. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.955
  Пол:
  Женски
  А ти каде живееш? Знаеш дека епидемијата е сеуште актуелна? Знаеш кога престанува? Кога последователно три недели нема да има нови заболени. Од почетокот на епиемија до сега постојано има нови случаи, така да...
  Или... воопшто немаше епидемија :^) халуцинации, заговори :?:
   
  На mal.ecka, tamche995 и happygirl им се допаѓа ова.
 10. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.217
  Пол:
  Женски
  Да златна затоа сме тука каде што сме во 21 век, 2019та.. со над илјада заболени и 4-5 мртви дечиња.
  А вие продолжете да верувате во теории на заговор, решете ја мистеријата па јавете се:mp:
   
 11. katte82

  katte82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
  Закон за јавно здравје
  Поими
  член 3 Епидемија на заразна болест" е пораст на заболувања од одредена заразна болест кој по време и место го надминува вообичаениот број на случаи во претходниот период, како и невообичаено зголемување на бројот на заболените со компликации или смртен исход
   
 12. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.579
  Допаѓања:
  67.578
  Ајдееее се надевам не си правник оти ако ова за тебе е дефиниција за престанок на епидемија, онда жал ми е.
   
 13. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.880
  Ова е дефиниција за почеток на епидемија, и така беше и прогласена. Не е дефиниција за прогласување престанок.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MammiMia

  MammiMia Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2019
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Само еден краток денешен осврт на темава...од моја гледна точка за денес.
  Ненаведувајќи ставови за или против вакцинација итн... сметам дека панично се пристапува на целава тема денешно време. Сите сме примиле вакцини како деца...."сите" и сме прележале морбили варичела,мислам на поголемиот процент од нас, но никој во тоа време на реагирал хаотично стресно и урнебесно. Денешната случка начисто ме запрепасти, каде е медицината ( притоа,јас сум голем подржувач на белиот мантил,нивните знаења и професионалност), НО неможе (не несмее) да се стави дежурен тим вп недела од млади специјализанти на Клиника за педијатрија,кои како доктори пред се треба да го заборават зборот ПАНИКА, а не уште и да го искажат пред пациентите. Да не должам,после три дневна лабораторија со крвна слика која покљжува вирусна инфекција,утрово се појави осип карактеристичен по пад на температура. Но,бидејќи имаше малото и бели налепи во уста,отидовме до клиника,притоа сомневајќи се за стрептокока. Кога почнав да раскажувам како се почна и штом го слушнаа зборпт осип,двете докторки во паника... едната др ја фрли шпатулата,другата стана од компјутерр вика одма на инфективно за хоспитализација има сипаници. Како хоспитализација? Како дијагноза поставија? Го видоа ли осипот? Видоа каде е? Колку е? Направија ли испитувања? Толку смирено изреагирав зошто нивната несигурност во дијагноза и начинот на соопштување беа трагични за цела медицина во државава. Оттука се упативме на инфективно,каде по лаб наоди и стреп тестови (кои на педијатрија не ни помислија да ги прават од цела таа панична реакција,а секако соопштија дијагноза), ни соопштија дека е тридневна треска со осип од висока температура. Зошто толку унербесни паники и кај младите доктпри,знаат ли што лекуваат , или и нив им се маскира целата дијагноза од општата паника за сипаници? Притоа детето уредно вакцинирано! Незнам каде апел,но секој има желба за професија,но немора да значи дека му прилега на знаењата! Специјалист без искуство како општ дпктор не бидува... искуството од општ доктор те прави доктор,а не книгата и една панично дежурство.
   
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
 15. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  10.651
  Пол:
  Женски
  исти проблем имавме и ние. Само кај нас чудно беше што докторката што не прегледа е со искуство учена постара особа. Изгледа 90 % од лекарите немаат видено како изгледаат морбилите. Следна ден одкако ја добивме таа од ракав истресена дијагноза бев кај матичниот. Абе ми вика вие толку сте се испаничиле абе морбили да фати дете од кревет една недела нема да може да стане што ви е. А вас осипот за еден ден ви поминал. Искрено јас не верував дека имаше епидемија,се ми изгледат како еден вид на теорија на заговор
   
  На katte82 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.718
  Допаѓања:
  48.128
  Пол:
  Женски
  Да му кажеш и на твојот матичен дека не е во право, колешката до мене со морбили во инкубација идеше и на работа и шетале и детето исто, весело, расположено. Да, можеби се исклучок ама постојат и такви ситуации, ни тт ни ништо.
   
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  10.651
  Пол:
  Женски
  ауу... Таа сигурно немала морбили. Морбилите се најтешката форма на сипаници, мои другарки кои фатиле морбили во помала возраст полесно поминале за разлика од тие кои во поодминати години заболеле од морбили.
  Секој со свое искуство не велам дека може не си во право
   
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.718
  Допаѓања:
  48.128
  Пол:
  Женски
  Ако лаже Клиника и крвната анализа онда нема прележано.
   
 19. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  845
  Imunitietot e presuden!!!!! nema dvajca sto ke prelezat morbili na ist nacin. I da, eden kup prelezuvaat na noze i bez temp, so karakteristicen osip, a potoa i so laboratoriska potvrda.Toa se tie slucai sto vo ekot na t.n. epidemija kazuvaa deka se ambulantski pregledani i pusteni na domasno lekuvanje zatoa sto bile so blagi simptomi.
   
  На MammiMia му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MammiMia

  MammiMia Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2019
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам,секој индивидуално реагира к8н причинителот,односно со различен интензитет ја прележува болеста.НО,осипот за морбили е идентичен во сите книги,така се диференцира болеста од другите осипи,е тоа МОРА да го распознае секој доктор! Не е секој осип денес морбили! Морбилите не се паника.Морбилите се болест што поминува и лекува.
   
  На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.