Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

 1. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  845
  Tokmu taka, toa i sakav da go kazam. Nasite babi bez problem i bez lekar razlikuvale morbili i varicela (kako mali i ovci sipanici) i bez nikakva medicinska formalna naobrazba zasto videle na nivnite 5-6-7 deca, decata na komsijata, na rodninite i sl zasto do sedumdesetite, pa i pokasno bea cesta bolest na koja ne se obrnuvalo osobeno vnimanie, tipicna detska bolest koja se lekuva i pominuva.
   
 2. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.955
  Пол:
  Женски
  Кажи им го ова на мајките кои ги изгубија дечињата :x
   
  На Lianna Anna, Spidy, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  845
  Kazete im vie na majkite koi izgubija deca so vakcini. Sega ke sledat bla bla komentari deka nema takvi, ama ima, tolku mnogu osakateni decinja ima isto taka, zatvarajte slobodno oci i plasete se od morbili. Poednostavno e taka, znam.
   
 4. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.579
  Допаѓања:
  67.578
  У Македонија од 1000 заболени 4 умреа. Од стотици илјади вакцинирани, никој не умре од вакцината
   
  На Lianna Anna, Spidy, Цвет88 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  15.107
  Пол:
  Женски
  И сеа ти сакаш нас да не просветлиш дека од морбили не се умира, ама од вакцини да???
  И доста бе, каков ви е тој збор осакатени????
  Зар ако имаш детенце до некоја болест ќе го викаш, ааа сакато ми е детето...
  Ај бе малце едуцирајте се, научете ги болестите кои викате дека се добиваат од вакцина и ви го "осакатуваат" детото, со акцент на аутизмот. Пошо он ви е најзастапен во убедувањата.
  Место толку многу да плукате по вакцините, малце поише проучете за аутизмот.
  Кога ќе го разберете, нема да викате дека тие дечиња се осакатени.
  "Осакатени" се оние родители што ги закопаа децата... пошо, не, НЕ ЗНАЕТЕ дека полошо од смрт нема!!!
  Ај ќе кажев сеа глупост, се напнав!!!
   
  На Lianna Anna, Spidy, Lady*Bug и 8 други им се допаѓа ова.
 6. katte82

  katte82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
 7. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.893
  Допаѓања:
  97.769
 8. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  3.155
  Пол:
  Женски
  На kukla21, slobodka, ocicka2014 и 6 други им се допаѓа ова.
 9. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.945
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  На marchi-cool и Leo_29 им се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.550
  Допаѓања:
  132.601
  Пол:
  Женски
  Кликам на линкот, ова ми го вади
  Screenshot_20191210-211637.png
   
 11. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  3.155
  Пол:
  Женски
 12. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  1.836
  Пол:
  Машки
  Некој не ја платил WHMCS сметката кон МКхост за cPanel хостинг акаунтот...
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. katte82

  katte82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
  Едно прашање дали некој невакцинирано од ммр ,после завршување на епидемијава да ондесе во градинка?
   
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.320
  Пол:
  Женски
  Не сфаќам што прашуваш. Не примаат без ммр во градинка.
   
 15. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  5.916
  Пол:
  Женски
  А зошто би носеле невакцинирано дете ? Освен ако не смее да прима секако. Епидемијата заврши, ама треба да ни служи за памет на сите.Не е за вас ова да не ме сфатите поггрешно, општо за сите.
   
  На jule84, Lianna Anna, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.945
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Примале сега ми кажаа пријатели. И ајде да не ја тупиме зошто би носеле... Би носеле зашто не сакаат да вакцинираат. Не мора да паметуваме. Има служби, има родители...си ја тераат работата. Паметот секој смета дека го служи според неговиот избор.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.955
  Пол:
  Женски
  Од каде ти е информацијава? Нели донесоа закон дека и по епидемијата без целосен вакцинален картон нема да примаат?
  И со право :!: Видовме до каде не доведе паметувањето дека сме најпаметни и знаеме најдобро за нашите деца :^)
  Да не се повторувам, претходно е зборувано за ова.
   
  Последна измена: 10 јануари 2020
  На happygirl, JoyJoy, Spidy и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.338
  Допаѓања:
  7.580
  Не сакаат да вакцинираат? Абе не им доаѓа памет на луѓево. (facepalm)
   
 19. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.945
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Баш дека е зборувано не мора да тупиме и оваа година. А информацијата ми е од пријателка на која и примиле дете да оди.
   
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.320
  Пол:
  Женски
  Мајка низ групиве со 3,4м бебе баш пиша дека сакала да поднесе со време за да може да има време да и го примат детето и и барале примена ммр, па затоа не доставила документи. Незнам која мајка беше од тука...
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.