Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

 1. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.837
  Допаѓања:
  12.463
  Пол:
  Женски
  @Мариаа.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 2. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  5.964
  Пол:
  Женски
  После се што се случи,и родители кои бараат врски, и градинки кои кршат закони, срам да им е! Ај не им е гајле за другите деца , ама за своето зарем не мислат? Ја тупиме можда, ама со ваков менталитет многу брзо и други епидемии може да се направат. Ама ај секој со совеста.
   
  На Цвет88 и fana им се допаѓа ова.
 3. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.999
  Допаѓања:
  13.784
  Пол:
  Женски
  Барам врски зошто идам да аплицирам за бебе кое има 4 месеци и веќе примено сите вакцини што се до сега во календар, пред да појде во градинка ќе виде примена и мрп, а тие ми викаат без мрп нема аплицирање.
  Треба срам да ми е или? :wasntme:
   
  На drugarka, Minnie-e, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.244
  Допаѓања:
  44.589
  Пол:
  Женски
  Мислам не беше за тебе тоа напишано.
  Јас запишав бебе од 4 месеци тогаш, па не ми побараа ништо. Само име презиме, мат. Број и тел за контакт.
  Во 3 градинки ја запишував, нигде не ми бараа вакцини дур не тргна, кога тргна, првиот ден однесов картон за вакцини.
   
  На Spidy, karak и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 5. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.999
  Допаѓања:
  13.784
  Пол:
  Женски
  Еве мене пред некој ден така ми рекоа. Лични карти од родители, извод, барање, фотокопија од вакцинален картон и на крај потврда за мрп вакцина. Пишував и за која градинка се работи. Кога прашав како да вакцинирам бебе од 4месеци со мрп само ми дигнаа раменици.
   
 6. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.243
  Допаѓања:
  22.960
  Пол:
  Женски
  (facepalm)
  Трескаат зелени па кога ќе сфатат што рекле ќе креваат раменици, најлесно е.
  Проста маса мајко мила:|
   
  На Sexybaby86, Coco31 и Мариаа. им се допаѓа ова.
 7. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  5.964
  Пол:
  Женски
  Не, не треба да ти е воопшто срам тебе. Затоа што реално е така како што си рекла, ти ќе си го вакцинираш.Воопшто не сакам да се изразувам како погоре,ама ме нервира стварно, како не им иде ум? На оние што намерно не сакаат да вакцинираат на време без никави причини.Во градинка одат и бебиња под година што автоматски не можат да примаат ммр.Значи заради таквите сега многу мајки треба да чекаат година за да ги запишат во градинка. Така излегува спрема ова што ти го кажале. А породилно е девет мес. И сега кој што нема друг начин зар треба отказ да.даде.Донекаде и ги оправдувам градинкиве зашто веројатно така прават за свеста да се крене. Извини ако се најде навредена од нешто, воопшто не ни помислив на твојот коментар.
   
  На Spidy, Мариаа. и fana им се допаѓа ова.
 8. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.744
  Допаѓања:
  4.376
  Пол:
  Женски
  Мајчички, имам едно прашање, сте го праќале ли поголемото дете во градинка, а да имате дома новороденче ? Со второ сум бремена, па ме интересира како постапувате ? Оно ако се плашам знам полошо ќе биде, и си велам и Ромине среде зимо се со бебиња наваму натаму, ама сакам да прочитам ваши мислења и совети :*
   
 9. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.395
  Допаѓања:
  71.318
  Пол:
  Женски
  Првите 2-3 месеци дома седеше, после ја пратив. Ама она и така се погоди и претходно да седи дома затоа што беше претходно болна, па јас бев на одмор, така што не ѝ направив прекин поради малото.
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.596
  Допаѓања:
  132.919
  Пол:
  Женски
  Го пуштав големиот во градинка цело време, од раѓање на малото, пауза направив само во декември, малото имаше три месеци, седевме кај моите месец дена. Не сме имале проблеми.
   
 11. Dikinzi

  Dikinzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  1.744
  Допаѓања:
  4.376
  Пол:
  Женски
  Фала ви :* :hug:
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.