1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

  1. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Напишав дека најчесто поминуваат без последици, апсолутно не дека е тоа секогаш. Веќе во следната реченица напишав дека една од последиците може да биде и смрт.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Е да од ДТПР реално има повеќе реакции отколку од ММР,ова и мене ми го кажа докторката на вакцина рече незнам зошто сите се плашат од ммр кога таа најмалку реакции во пракса давала.Мојава уште како бебе кога се вакцинираше само од дтпр ми крена благо покачена тт и беше кенкава од неа,со другите вакцини не осетивме ништо посебно.
     
    На M&M и LiliBoz им се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ти мислам носеше во Букурешт или грешам?
     
  4. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Исто и ние од таа вакцина само бебе помина со температура , а со супер крвна слика и здрав беше , ама имаше благо покачена температура некој ден.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.465
    Допаѓања:
    82.105
    Пол:
    Женски
    Па нема логика да биде аргумент,ама на тоа се повикуваат пропагаторите на невакцинирање.
     
  6. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Таму ја носев кога беше бебе,сега се префрливме во Јане Сандански
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.295
    Најдов официјален податок и за морбили.
    https://www.rki.de/SharedDocs/FAQ/Impfen/MMR/FAQ-Liste_Masern_Impfen.html
    Bildschirmfoto 2019-01-30 um 12.26.11.png

    ПРва доза, заштитата е околу 94-95 проценти, втора доза до 99%. Прилично високо. За ретките случаеви каде дошло до заболување и покрај вакцината треба дополнително, лабораторски, да се утврди причина.
    Во наредното стои дека ефекикасноста е сепак 93-99%.

    Bildschirmfoto 2019-01-30 um 12.33.40.png
     
    На JuLleE, Kitten, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
  8. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Ма мене ми е без везе воопшто поделбата антиваксер или проваксер категоризацијата,како во некаква секта да сме.Ниту ме интересира кој што е на форумов, и мислам дека форумот е споделување на мислења и искуства на луѓе кои се дел од форумов, и на ним блиски луѓе. Не го доживувам местово како борба кој кого ќе надмудри или ќе му плесне во лице научна теза на темата. Детето за кое зборам кое после ММР беше во кома три дена, е на моја другарка - и тоа не треба да се каже - чувано дома, со квалитетна исхрана, без настинки или проблеми здравствени пред вакцината.
    Моите дома сите до еден, мајка, татко, брат, сестра сите прележаа морбили, на времето се третираше како варичела, те испраќаа кај другарче да префатиш и прележиш. Кога ќе ни воведат вакцина за варичела веројатно и тогаш ќе прогласиме епидемија со паника во гласот.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    навистина ја претераа со сипанициве. Јас ги имам прележано како мала и тогаш многу повеќе дечиња беа заболени па никогаш никој не измисли дека е сезона на епидемија нити рекоа дека треба вонредно да се вакцинираме. и никој немаше последици никој не умре. Ова е навистина претерано. Значи човек ќе фати сипаници ќе седи 10тина дена дома под терапија и ќе му помине што тука филозофии. и јас сум ги имала и мое дете некогаш ќе ги има и никому ништо.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    За морбили се работи, не за варичела. Не мешај ги. Десетина дена се малце седење дома за морбили.

    Иначе стојам на ставот дека тотално ја утнаа работава и вината за ширењето лежи само во минстерството за здравство.
     
    На forumce, kukla21, gjoker4e и 6 други им се допаѓа ова.
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.482
    Пол:
    Женски
    Може дека има 1 и пол месечно бебе болно од морбили и плус тие дечињата на клиника болни од рак. Ама штом вие сте супер, ич да не ти гајле за другите. Ако воопшто сте прележале морбили, пошто голема е веројатноста за варичела да се работи.
     
    На CameliaMiller, M&M, JuLleE и 6 други им се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    значи за паника е 1ипол месечно бебе или дечиња болни од рак но деца на училиште фатиле варичела и ќе ги видиш за 10 дена ја прележале болеста па здрави прави се вратиле а ние ги вбројуваме во ризични и прогласуваме епидемија... Јасно ми е дека се јавуваат и компликации но тие се ептен ретки случаи што не се доволно за да се прогласи епидемија.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Смешното у целава ситуација ми е дека министерот глумел дека ја вакцинира внуката. Прво кажа дека ја вакцинира и селфи од истото, па после не ја вакцинирал ама сакал да му покаже на народот како се вакцинирало ама внука му била мала за тоа, тоа за поголемки деца важело. Е бравоС министре, им покажа, антиреклама им направи, и тие што планирале да се подзамислат после твојот идиотизам.
    Па после со вакцините, прво немаа рок, па имаа рок, па сега се уништувале...:?:

    Нашиве ги вакциниравме лани, ама периодов не ги ни мешам со други деца, ниту ги водам на јавни места, трговски, игротеки и сл.

    За време на епидемија се преземаат здравствени мерки кои законски мора да се почитуваат. Ако се нареди вакцинирање, мора да се вакцинира. Вака само џабе се крева прашина, едни вака прават, други онака, не се ни знае точна бројка ниту до кога би траело. "Распашана команда"
     
    На mal.ecka, forumce, SexiLy и 4 други им се допаѓа ова.
  14. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Не е прогласена епидемија на варичела. Прогласена е епидемија на морбили. МНООГУ различно.
     
    На M&M, Mishela, Sexybaby86 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.482
    Пол:
    Женски
    Има епидемија на морбили. Си ја утнала темата. Никој не паничи за варичела.
     
    На Dalia93, joy1 и Annath им се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ме збунија некои коментари што ги читав низ страниве и што ме цитирале.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.482
    Пол:
    Женски
    Имаш наслов на темата. Сите што те цитиравме ти кажавме дека се морбили во прашање.
     
  18. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Со сигурност знам дека многу од родителите кои лежеа на клиника со децата што им беа со морбили, ги прележаа (многу полесно и со лесна клиничка слика) и покрај тоа што се вакцинирани со две дози. Организам и организам. Или ти се ствараат антитела, или не. Еве јас бев се испитав, и покрај примени две дози - немам антитела, разбудени. Значи спијат. Затоа можам да фатам морбило ама тогаш овие заспаниве ќе се разбудат и затоа би имала блага клиничка слика. Ова ви е просто опишано зошто и вакцинирани фаќаат.
     
    На SummerGirl, ♡BuBaLe♡, forumce и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.402
    Едно од децата на клиника има осип и во очите. Крвави белките.
    Сигурно подобро да се прележат отколку да се вакцинираат.
     
    На TeddyGrey и DAngel им се допаѓа ова.
  20. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Од кои деца,моментално што се таму?