Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

 1. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  4.889
  Напишав дека најчесто поминуваат без последици, апсолутно не дека е тоа секогаш. Веќе во следната реченица напишав дека една од последиците може да биде и смрт.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.926
  Допаѓања:
  9.258
  Е да од ДТПР реално има повеќе реакции отколку од ММР,ова и мене ми го кажа докторката на вакцина рече незнам зошто сите се плашат од ммр кога таа најмалку реакции во пракса давала.Мојава уште како бебе кога се вакцинираше само од дтпр ми крена благо покачена тт и беше кенкава од неа,со другите вакцини не осетивме ништо посебно.
   
  На M&M и LiliBoz им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.604
  Допаѓања:
  114.493
  Пол:
  Женски
  Ти мислам носеше во Букурешт или грешам?
   
 4. Aneta92

  Aneta92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2016
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  2.778
  Пол:
  Женски
  Исто и ние од таа вакцина само бебе помина со температура , а со супер крвна слика и здрав беше , ама имаше благо покачена температура некој ден.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  1.920
  Допаѓања:
  29.616
  Пол:
  Женски
  Па нема логика да биде аргумент,ама на тоа се повикуваат пропагаторите на невакцинирање.
   
 6. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.926
  Допаѓања:
  9.258
  Таму ја носев кога беше бебе,сега се префрливме во Јане Сандански
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 7. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.159
  Допаѓања:
  228.264
  Најдов официјален податок и за морбили.
  https://www.rki.de/SharedDocs/FAQ/Impfen/MMR/FAQ-Liste_Masern_Impfen.html
  Bildschirmfoto 2019-01-30 um 12.26.11.png

  ПРва доза, заштитата е околу 94-95 проценти, втора доза до 99%. Прилично високо. За ретките случаеви каде дошло до заболување и покрај вакцината треба дополнително, лабораторски, да се утврди причина.
  Во наредното стои дека ефекикасноста е сепак 93-99%.

  Bildschirmfoto 2019-01-30 um 12.33.40.png
   
  На JuLleE, Kitten, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 8. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  413
  Ма мене ми е без везе воопшто поделбата антиваксер или проваксер категоризацијата,како во некаква секта да сме.Ниту ме интересира кој што е на форумов, и мислам дека форумот е споделување на мислења и искуства на луѓе кои се дел од форумов, и на ним блиски луѓе. Не го доживувам местово како борба кој кого ќе надмудри или ќе му плесне во лице научна теза на темата. Детето за кое зборам кое после ММР беше во кома три дена, е на моја другарка - и тоа не треба да се каже - чувано дома, со квалитетна исхрана, без настинки или проблеми здравствени пред вакцината.
  Моите дома сите до еден, мајка, татко, брат, сестра сите прележаа морбили, на времето се третираше како варичела, те испраќаа кај другарче да префатиш и прележиш. Кога ќе ни воведат вакцина за варичела веројатно и тогаш ќе прогласиме епидемија со паника во гласот.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.764
  Допаѓања:
  9.344
  Пол:
  Женски
  навистина ја претераа со сипанициве. Јас ги имам прележано како мала и тогаш многу повеќе дечиња беа заболени па никогаш никој не измисли дека е сезона на епидемија нити рекоа дека треба вонредно да се вакцинираме. и никој немаше последици никој не умре. Ова е навистина претерано. Значи човек ќе фати сипаници ќе седи 10тина дена дома под терапија и ќе му помине што тука филозофии. и јас сум ги имала и мое дете некогаш ќе ги има и никому ништо.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.917
  Допаѓања:
  118.403
  Пол:
  Женски
  За морбили се работи, не за варичела. Не мешај ги. Десетина дена се малце седење дома за морбили.

  Иначе стојам на ставот дека тотално ја утнаа работава и вината за ширењето лежи само во минстерството за здравство.
   
  На forumce, kukla21, gjoker4e и 6 други им се допаѓа ова.
 11. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.054
  Допаѓања:
  51.520
  Пол:
  Женски
  Може дека има 1 и пол месечно бебе болно од морбили и плус тие дечињата на клиника болни од рак. Ама штом вие сте супер, ич да не ти гајле за другите. Ако воопшто сте прележале морбили, пошто голема е веројатноста за варичела да се работи.
   
  На CameliaMiller, M&M, JuLleE и 6 други им се допаѓа ова.
 12. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.764
  Допаѓања:
  9.344
  Пол:
  Женски
  значи за паника е 1ипол месечно бебе или дечиња болни од рак но деца на училиште фатиле варичела и ќе ги видиш за 10 дена ја прележале болеста па здрави прави се вратиле а ние ги вбројуваме во ризични и прогласуваме епидемија... Јасно ми е дека се јавуваат и компликации но тие се ептен ретки случаи што не се доволно за да се прогласи епидемија.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.136
  Допаѓања:
  16.479
  Пол:
  Женски
  Смешното у целава ситуација ми е дека министерот глумел дека ја вакцинира внуката. Прво кажа дека ја вакцинира и селфи од истото, па после не ја вакцинирал ама сакал да му покаже на народот како се вакцинирало ама внука му била мала за тоа, тоа за поголемки деца важело. Е бравоС министре, им покажа, антиреклама им направи, и тие што планирале да се подзамислат после твојот идиотизам.
  Па после со вакцините, прво немаа рок, па имаа рок, па сега се уништувале...:?:

  Нашиве ги вакциниравме лани, ама периодов не ги ни мешам со други деца, ниту ги водам на јавни места, трговски, игротеки и сл.

  За време на епидемија се преземаат здравствени мерки кои законски мора да се почитуваат. Ако се нареди вакцинирање, мора да се вакцинира. Вака само џабе се крева прашина, едни вака прават, други онака, не се ни знае точна бројка ниту до кога би траело. "Распашана команда"
   
  На mal.ecka, forumce, SexiLy и 4 други им се допаѓа ова.
 14. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  4.889
  Не е прогласена епидемија на варичела. Прогласена е епидемија на морбили. МНООГУ различно.
   
  На M&M, Mishela, Sexybaby86 и 7 други им се допаѓа ова.
 15. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.054
  Допаѓања:
  51.520
  Пол:
  Женски
  Има епидемија на морбили. Си ја утнала темата. Никој не паничи за варичела.
   
  На Dalia93, joy1 и Annath им се допаѓа ова.
 16. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.764
  Допаѓања:
  9.344
  Пол:
  Женски
  ме збунија некои коментари што ги читав низ страниве и што ме цитирале.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.054
  Допаѓања:
  51.520
  Пол:
  Женски
  Имаш наслов на темата. Сите што те цитиравме ти кажавме дека се морбили во прашање.
   
 18. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.845
  Допаѓања:
  12.769
  Пол:
  Женски
  Со сигурност знам дека многу од родителите кои лежеа на клиника со децата што им беа со морбили, ги прележаа (многу полесно и со лесна клиничка слика) и покрај тоа што се вакцинирани со две дози. Организам и организам. Или ти се ствараат антитела, или не. Еве јас бев се испитав, и покрај примени две дози - немам антитела, разбудени. Значи спијат. Затоа можам да фатам морбило ама тогаш овие заспаниве ќе се разбудат и затоа би имала блага клиничка слика. Ова ви е просто опишано зошто и вакцинирани фаќаат.
   
  На SummerGirl, ♡BuBaLe♡, forumce и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  61.777
  Едно од децата на клиника има осип и во очите. Крвави белките.
  Сигурно подобро да се прележат отколку да се вакцинираат.
   
  На TeddyGrey и DAngel им се допаѓа ова.
 20. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.845
  Допаѓања:
  12.769
  Пол:
  Женски
  Од кои деца,моментално што се таму?