1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

  1. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    82.137
    Пол:
    Женски
    А од друга страна родителите на невакцинираните си фаќаат врски да им ги примат децата.

    Затоа не не бива од држава, едни ќе почитуваат одлука, други не.
     
    На oblace1, marchi-cool, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Медицинскиот персонал може и да не знае дека има морбили. Бидејќи знам за случаи тука во Скопје што имале симптоми на настинка без осип, или само отоци на лимфни јазли без други симптоми. На испитување излегло дека имаат инфекција со морбили, а се испитале поради тоа што работат на клиника. Така се шири болеста, а не од невакцинираните.

    Иначе мислам дека не кажуваат на вести оти сфатија дека ситуацијата им избега од контрола.
     
    На slobodka, gjoker4e, do-re-mi и 5 други им се допаѓа ова.
  3. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Епа, затоа велам можеше одма да се проверат. Точно баш од нив се шири и ќе страдаат невакцинираните и невини дечиња. Исто се случува и во други градови,симптоми на грип а уствари морбили. А веќе контактирале со деца. Крај краева, само Господ нека не чува сите. Баш излезе од контрола.
     
    На gjoker4e и Annath им се допаѓа ова.
  4. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ама што да се проверат, кога и вакциниран перонал фатил . @Annath мислам дека збори тој перонал што фатил - бил вакциниран. Со оглед на благата клиничка слиука не бил свесен дека има морбили, па во период на инкубација (кога сметал дека е настинат), пренесувал. Да, веќе сосема излезе од контрола со оглед на фактот дека вакцинираните ретко забележуваат дека заболеле од морбили со оглед на благата слика, а пренесуваат....
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.585
    Па и во Систина има персонал со морбили. Сите кои се вакцинирани со една доза имаат шанси да фатат но со лесна слика и можеби мислат дека е настинка. Морбилите колку што зна мсе првенствено респираторни болести, кои се манифестираат со осип и висока температура. Затоа и се ризични децата со белодробни проблеми.

    Не се работи согласно со закон - законот вика и 1 случај на смртоносна болест ако има, а не е забележан во претходната година, мора да се прогласи епидемија. Како што прогласија со 1 случај во Скопје и уште трае. Не знам како не прогласуваат во сите други градови.
    нема шанси да примат, која директорка ке си го даде местото за некоја врска, не зезај. Не е у ред трач рубрика даправиме. АКо јас и било кој друг да знае дека има невакцинирани у градинката има хаос да биде.
     
  6. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Има невакцинирани деца по градинките. Секако не многу, но има деца со потврди дека не смеат да се вакцинираат.
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.585
    И у епидемија мајките ги носат?! Невакцинирани, ризични деца? Оти ако не смеат да се вакцинираат, значи имаат некој здравствен проблем, уште морбили им фали. Не верувам.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Има. И јас знам за таков случај. Не се работи конкретно за здравствен проблем како компромитиран имунитет, туку физички проблем.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Vo mojot grad ima slucai na morbili, a vo gradinkata kade sto e kerkami ima dve decinja sto odat vo gradinka nevakcinirani, so lazna potvrda. Majkata se plasi od vakcinata, a od morbili te ne se plasi (facepalm)
     
    На gjoker4e и Cka им се допаѓа ова.
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.585
    не ми е јасно, ако е телесен инвалидитет, зошто не смее вакцина? Дали морбили кај тоа дете нема да направат посериозоен проблем, ако е сериозно да се вакцинира? Стварно не гледам логика.
     
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.585
    Тоа е 5 години затвор. Нека си плати жена за дома
     
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Не е прашањето на верување, факт е дека има. Не сите мајки исто реагираат на опасноста од морбили.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Zalno e za detenceto, zdravo pravo nevakcinirani. Majkata ja poznavam licno, pricinata poradi koja nesaka da go vakcinira e da ne i padne imunitetot na kerkickata nejzina, celo zimo odele vo gradinka, ni nos ne i se rastecel, top bila so imunitetot, ako ja vakcinirala ke se razneznela, ke se razboluvala cesto. A nerazmisluva deka ako fati nedajboze morbili, do kakvo komlikacii Moze da dojde, ne samo pad na imunitet.
    Od druga strana i vrabotenite vo gradinkite se krivo za se. Stom ima epidemijara na morbili nesmejat da gi primat nevakcinirani. Licno se znam so direktorkata na nasata gradinka. Mi ponudi taa licno da go nosam moeto dete nevakcinirano mozela so potvrda od maticen da mi sredi, nemozev da si poveruvam sto slusam. Sedevme tri meseci doma, ja popravivme krvnara slika, deka bese anemicna, ja vakcinirav i ja pustiv vo gradinka.
     
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.585
    Знаеш, од една страна ми иде да речам, ние нашите ги заштитивме, крај, гајле ми е за другите.
    Ама... еве вчера беше ден на децата со Даунов, они имаат сериозни малфромации, и со срце и со куп други работи. Што се тие виновни? (само како пример ги земав).
     
    На mal.ecka, azelea, supergirlmb и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Licno poznavam majki sto si gi nosat nevakcinirani decata vo privatna gradinka. Ne e trac, gi poznavam. Vo ednava kao ne go primaa, pa ovi demek ke go ispisuvaa I epa aj donesete go, ke sredime. I roditelive kao jeee uspeale da izdejstvuvaat (facepalm) se ispofalija.
     
    На Kitten, Coco31, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  16. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ама секој ден гледам слики на фб и инста од деца во приватна градинка за кои 102,5% ( :) ) знам дека не се вакцинирани.
     
    На gjoker4e и irena.1 им се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.585
    И после јееее, морбилчиња!!!!!!!
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не значи дека само телесен инвалидитет е проблем. Вид, говор, слух.. не би да навлегувам.

    Јас па се чудам што им берете гајле на другите?! Сакале - носеле. Може не се плашат, може немаат избор, си знаат они како им е.
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.585
    Епа тоа е, тоа што не беревме гајле за другите, има 3 мртви.
     
    На oblace1, supergirlmb, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И тие од деца што одеа во градинка се заразија?!

    Вие берете гајле како не им е страв, давате епитети и сл. Тоа ни малку не личи на ништо.

    Да беревте вистинско гајле здравје на 12м ќе вакциниравте. Така се дава личен пример. Не со плукање по други.
     
    На karibian, ALISA0000, mal.ecka и 5 други им се допаѓа ова.