1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Јас за моето можам да кажам, прво имаше срцев проблем, па одложивме вакцини, кога дојде редот за ммр, беше со црвено грло од диспанзер не вратија. По 2 месеци почна градинка и цело време беше болна. Сега вакцинирав оти седеше дома 2 месеци и оздраве.
    Ама децата со проблем се поретки од испаничените мами кои повеќе се плаѓат од вакцина која за 60 дена ја примија 10 000 деца и немаа проблем, отколку од морбили од кои умреа 3 деца. И сега не се плашат у пеидемија да фалсуфикуваат потписи, и да пратат дете у дувло од морбили, ама се плашат од вакцина.
     
    На Lady*Bug, oblace1, An-na и 6 други им се допаѓа ова.
  2. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Во нашата градинка не примаат невакцинирани. Децата кои не смеат да примат вакцина поради одредени здравствени причини не одат во градинка. Јасно и гласно беше ставено до знаење, ако нема картон за вакцина ( не потврда, туку копија од вакциналниот картон) нема шанса да влезе во градинка.
    Двете ги носам и за двете исто бараа.
     
    На fana, azelea, didisi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Неедуцираност.
    Не знаат што точно се морбили исто како што и јас не знаев се додека не дојде на ред таа вакцина.
    Деновиве за прв пат прочитав дека телото се исфрлало од внатре.
    Жена на братучед ми во Скопје се породи и друга братучетка ми праќа слика од цела фамилија во соба, а бебево само две недели. Ми се слоши, ми идеше да можам сите да ги истепам и избркам. Инаку родителите сами ги викнале да го видат детето не знам дали заради повојница уствари. Дали имаат мозок?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    I vo nasata gradinka na 5 mesta ima postaveno soopstenie da deka ne se primat nevakcinirani deca, vospitackite trazea potvrdi koga izbuvna epidemijara, no... Ako imas tatko vladika ke bides popce, i vo vakvo slucai rabotat"vrskitei prijatelite" vo nasata drzavicka
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Za sto ima 5 god zatvor??
     
  6. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Im bereme gajle Zatoa sto od takvo detence nevakcinirani cija sto majka bese "mnogu nacitana i educirana za vakvinite" vo nasiot grad se zarazi detence so cerebealna paraliza i epilepsija. Toa dete moli za troska zdravje nemoze da se vakciniran, ednaj se spasi od morbili te. Sega nemozat vo Red da gi stavat epilepticnite napadi. Zatoa "ke plukam" po modernite majku
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Баш од таа мајка се зарази?!
     
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Фалсификат
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Па пријавете каде што треба! Да не си играме со здравјето. Лажна потврда бе! Колку треба да си несаглам. Во градинките.одат и бебиња кои не можат да се вакцинираат. И после. Кажете ја директорката нека се знае јавно која е. Нека ја изрезилат по сите медиуми.Која е таа да си игра со децата бе? И тој што ставил потпис и печат на потврдата да се каже.Човек не остана.
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    А мајките сами си кажуваат дека е фалсификат?
    Или доктор свесно, без дијагноза на детето, ризикувајќи дозвола, пишува невистини во потврдите?
     
    На gjoker4e и DAngel им се допаѓа ова.
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Едниот ризикувва затвор ради фалсификат, другиот лиценца за работа. А зошто?!
     
  12. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    I uste edno prasanje vo ist kontekst, poradi prelezani morbili dobi eptlepticni napadi?

    A za kavi lazni potvrdi se raboti? Deka deteto ne smee da bide vakcinirano, za takva potvrda zborime? Oti ako e taka, istata se prifaka po gradinkite samo dokolku e izdadeno od nekakva si komisija na Detska klinika. Taka da maticen ne moze da ja izdade, a ako ja izdade povikuvajki se na sopstveno mislenje za zdravstvenata sostojba na deteto taa nema znacenje bidejki e izdadena od lice koe ne e nadlezno. Takvi nasoki se dadeni od Komisijata za zastita od zarazni bolesti ili kako i da se vika veke. Vo skopskite gradinki ne se priznavaat nikakvi potvrdi od maticen lekar.
    Vo gradovite kade sto nema epidemija da se vrati nevakcinirano dete e samovolie na gradinkata bidejki zakonski osnov za istoto nema i tamu ne se potrebnu nikakvi dokazuvanja vo forma na potvrdi (ne zboram za moralen osnov, nego za zakonski praven aspekt). Taka da vo tie gradovi ako saka roditelot ima osnov za tuzba na gradinkata dokolku ne mu go primi nevakciniranoto dete.
    Taka da olabavete malku so zatvori, falsifikati i licenci. Vo nasava drzava licenca ne zagubi pijan anesteziolog koj usmrti rodilka i bebe, nitu eden kup drugi, a ne pa za potvrda za koja e nenadlezen.
     
    Последна измена: 22 март 2019
    На slobodka, kikin и danichap им се допаѓа ова.
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Осипот и е на мозокот, не само на кожата, ртака што е можно. Не можам да тврдам
     
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Сакаш да кажеш дека можат да си фалсификуваат?

    Фалсификување исправа

    Член 378 (1)
    Тој што ќе направи лажна исправа или ќе преправи вистинска исправа со намера таквата исправа да се употреби како вистинска или тој што лажната или преправената исправа ќе ја употреби како вистинска, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години. (2) Обидот е казнив. (3) Ако делото од став 1 е сторено во однос на јавна исправа,тестамент меница, чек, јавна или службена книга или друга книга што мора да се води врз основа на закон, сторителот ќс се казни со затвор од три месеци до пет години. (4) Ако делото од овој член го стори правно лице, ќе се казни со парична казна. Посебни случаи на фалсификување исправи Член 379 (1) Ќе се смета дека сторил дело фалсификување на исправа и ќе се казни според член 378
    1) тој што некоја хартија, бланкет или на некој друг предмет на кој некое лице го ставило својот потпис неовластено ќе пополни со изјава што е од значење за правните односи, 2) тој што ќе измами друг за содржината на исправата за да го стави својот потпис врз неа, сметајќи дека се потпитшува под друга исправа или под друга содржина, 3) тој што ќе издаде исправа од името на некое лице без негово овластување или од името на лице кое не постои, 4) тој што како издавач на исправа кон својот потпис ќе додаде дека има некаква положба, звање или чин иако нема таква положба, звање или чин, а ова има битно влијание врз доказната сила на исправата и 5) тој што ќе направи исправа на тој начин што неовластено ќе употреби вистински печат или знак. (2) Ако делото од овој член го стори правно лице, ќе се казни со парична казна.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Јас сфатив дека не може, односно дека во пракса е тешко изводливо бидејќи тоа што ќе го издаде матичниот не го прифаќаат. И да пробаат дека не им се важи тоа документче во градинките.

    А некој да успее цела комисија да поткупи и мене ми е тешко за верување...

    Белким до толку не е отидено здравството во неповрат.
    И на крај краишта, некој и да однесе таква потврда од комисија, кои сме ние мајката нас да ни кажува детали за здравствената состојба на детето.
    Ако сама, апла, кажува дека фалсикувала е друго и треба и мора да се пријави.
     
    На gjoker4e и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Sakam da go kazam toa sto go napisav. NE E NADLEZEN MATICEN LEKAR za izdavanje na takva potvrda i istata ne se zema vo predvid. Ne e falsifikat tuku e NEVALIDNA. A vinata ja nosi onaa institucija, vo slucajov gradinkata koja primila nevaliden dokuemnt sprotivno na nasokite.
     
    На gjoker4e, kukla21 и danichap им се допаѓа ова.
  17. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Znaci vaka, ne zboram za Skopje jas sum od drug grad kade sto ima nekolku slucai na morbili,a nevakciniran deca odat vo gradinka. Ovde ne e tolku strogo da treba potvrda od komisija, so dopis od maticen doktor proagas ako imas vrski vo gradinkata. Na mojta prijatelka detenceto e so potvrda od maticen deka ima hronicen bronhit, a nema ni b od bronhit. Vo pomalite grado i nema nikakva kontrola, ni kaj maticnite ni vo gradinkite. Ima kontrola stroga samo vo dispanzerot dali se prakaat na vreme pokani i opomeni za vakcini.
    I da nemoze da se vakciniran, netreba da odi deteto vo gradinka vo ovoj period. Vsusnost nevakciniranite deca se i najzagrozeni. Kako ne im e strav da ne gi vakciniraat eve neznam. A ako e tolku strogo vo Skopje, zosto vo privatni te gradinka seuste gi primat nevakcinirani decata?
     
    На Sexybaby86, gjoker4e, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Da, bas od dete sto Moze da se vakciniran a ne e vakcinirano po izbor na roditelot
     
    На gjoker4e и Cka им се допаѓа ова.
  19. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Претерувате некогаш.