1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Нормално е тоа за морбили. И мозокот им се исфрла и секој орган. Внатрешно е пострашно него надворешно тоа што го гледаме.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мора да се донесе мерка сите невакцинирани да се вакцинираат. Нема сакам, нејќам,МОРАШ!
    Овие модерниве не се ни свесни на каков ризик го ставаат своето дете а и другите околу него. Вирусот може да биде смртоносен и да остави трајни последици. И никаков изговор од типот не е безбедна вакцината, бугарска е, се добивало ова она, аутизам бла бла, не се вредни за свесно ризикување на детскиот живот.
    Токму поради вакцините одредени вируси се искоренети (ама со задолжително вакцинирање). А сега од што се прават сите паметни, се враќаме во 19 век и наназад.
     
    На SummerGirl, oblace1, ♡BuBaLe♡ и 19 други им се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Just to say и морбилите и свинскиот грип беа искоренети.Сега како бумеранг ни се вратија.Следно не знам што е..ебола да ни донесе некој или чумата да се врати и да не сотре до еден сите..
    Едвај 2 милиони сме уште епидемии ни фалеа.
     
    На SummerGirl, SexiLy, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  4. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Едно прашање имам и не знам дали го обелоденија. Од каде фатиле првите 5 деца во Радишани?
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Па не знам дали може тоа да го знаат. Доволно е едно да било во контакт. Дури и не мора да се знае кој бил преносителот, со оглед на тоа дека вирусот се задржува и до 2 саати во воздух.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Me interesira vo koi delovi od Skopje ima epidemija, osven Kisela Voda?
     
  7. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    И јас 100 пати прашав ова, исто и колку случаи имало после тоа таму, ако ништо друго дали имало после 21 ден(после инкубација)
    Не сеќавам колку време помина измеѓу првите во радишани и следните случаи.

    И добре бе уште не разликуваат некој луѓе морбили и варичела???
    Два различни вируси. Ако е сипаница не значи дека е иста.

    За вакциниве, со пиминат рок, прочитав некој добил инфо дека се ок, дека се е да им се одземе лиценцата на Македонија Лек, за да го добие тендерот друг. Точно е. И јас слушнав и тоа од извор кој не би ме лажел.
    Вакцините се со рок до 05/06, односно има некои со рок до мај, други до јуни.

    Ок е кој не сака да вакцинира. Нема да ги коментирам.
    Ама, како не можат да прифатат дека исто како што мислат дека од вакцина може да има последици, исто така може и од морбилите, а нај лошо смрт.
    Е тој момент не го сфаќам.
     
    На SummerGirl, azelea, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Едно ипол месечно бебе заразено... :( Дали има некакво инфо во каква состојба е?
    Постарите не ги разликуваат сипаниците, затоа викаат ееее, вие кога бевте деца прележувавте од нога. Ама сите за варичела зборуваат, сите што сум ги распрашувала подетално зборуваат за варичела.
    Еве што вика светска здравствена организација, Even though a safe and cost-effective vaccine is available, in 2017, there were 110 000 measles deaths globally, mostly among children under the age of five.
    110,000 починале од морбили и тоа во 2017. Па тоа ако е од нога поминување на болеста добро, нека нема вакцина.
     
    На Snowflake97, oblace1, azelea и 17 други им се допаѓа ова.
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Стојам на ставот дека епидемијава изби ради тоа што се правиме гугл доктори и имаме секакви информации што е прашање колку се веродостојни.
    Значи не негирам дека постојат нус појави ама јас ако сум толку несигурна би се консултирала со стручни лица и би направила со ред испитувања, па ако таму се покаже дека не смее да се прими тогаш не смее, е ама тие што стварно не смеат се 5-10% другите да си беа вакцинирани прописно ова немаше да се дешава.
    А најтрагично е што заразениот шири понатаму пред да му избијат симптомите, е сега воспитувачкава и докторите што се заразени којзнае колку можеле да заразат што уште немаат симптоми, па тие после натака шират а најзасегнати се баш најранливите - бебиња и стари лица што се со најслаб имунитет.
     
    На lovely girl M, Snowflake97, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.609
    Да. работата е што сите мислат дека осипот е на кожата, ама не и дека внатре е исто така осип.
    Всуштност, може да направи белег на вена, аорта, срце... и сега да нема осип, ама после да има анеуризма, како последица на тоа.
    Кога ние се прашувавме што се случи на здраво право дете кое почина од анеуризма на 15 години, еден од одговорите на докторите беше, може кога бил дете прележал сипаници кои оштетиле некој крвен сад, и како расте, интензивно во пубертет, пука тој крвен сад. Секако тоа е само теорија на еден од докторите ама ете ја има како можност.

    не е само осип на кожа, и температураи кашлица. Многу посериозно е.
     
    На P.S.love, oblace1, Kitten и 11 други им се допаѓа ова.
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А од кај ваака црпите имформации и научни тези недокажани...медицинско лице сте @Cka ? Син ми прележа морбили, беше тешко не викам не, тт, осип и еве го закрепнува добар е дома е, со направени прегледи, ренгени, и ниту еден доктор не спомна да чекаме во.иднина на опфатени вени и аорта. Ама овде се ќе прочиташ да ти го смати паметот.

    Пс. Знам стари лица, возрасни со прележани морбили сега по 60/70 години и здрави и живи се.
     
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Прашај доктор истото ќе ти го каже. Осипот е внатре пострашен. И не дека сите што ќе фатат ќе умрат. Сестра ми на 6 месеци татко ми ко дете исто маж ми лежел со варичела во Болница и таму у исто време и морбили фатил. Живи се здрави се. А дека има смртни случаеви има.
    Како е малиот сега? Дома се лечеше?
     
    На azelea, TeddyGrey, Abeja и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.609
    Докторот беше медицинско лице.

    Сега со епидемијата имавте морбили? Невакцинирани?
     
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Сега во епидемијата да, се лечеше на клиника. Па затоа им прават ренген и ниту едно од децата немаше опфатени други органи. Добри се сите деца кои во тој период лежеа. Само се јача имунитет дома сега. Инаку да, невакциниран.
     
    На Annath, Cka и LiliBoz им се допаѓа ова.
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Тоа е одлична информација. Мило ми е што лесно поминале а и вие исто. Последно што чув а беше пред неколку недели баш истото ми го кажаа. А што е со двете на апарати што се знаеш нешто?
     
  16. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Не знам, немам такво нешто слушнато. Додека бевме ние немаше такви случаи
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Тоа во очите кај детето да не е конјуктивитис, читав дека скоро кај секој случај со морбили се јавува?

    @kikin баш ми е мило што добро сте поминале. :hug:
     
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.146
    Пол:
    Женски
    @kikin
    Сепак фативте :(,знам последно кога те читав ти беше жал што не си го вакцинирала порано,имаше добар пост напишано.
    Добро што се завршило добро,како си ти? Бремена беше,ако не сум те помешала ?
     
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Чаир, центар, радишани, ново лисиче, детска клиника затворена...
    Нек ме поправи некој ако грешам или дополни.
    Мене ме интересира што рекоа од центар случај, од каде е, која градинка?
     
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.609
    Студеничани исто