1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Програма за самовработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Natence88, 27 март 2013.

  1. dejanchili

    dejanchili Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Да, се` што спаѓа под репро материјали можеш со тие пари да купиш. Но не можеш на пример да купиш јајца, овошје, зеленчук или било што, за потоа да го продаваш така како што си го купил/а. На пример можешш да купиш брашно, квасец, зејтин, сол, печки, прибор за јадење, тави, витрини итн. ако на пример имаш бурекџилница, ама не можеш тие наведени продукти да ги продаваш ако имаш маркет туку да произведеш нешто од нив па потоа тој производ да си го продаваш.

    Иначе готови пари сув кеш не даваат, туку ти плаќаат ф-ра на фирмата од каде што на пример сакаш да ја купиш фискалната каса. Тие што ќе ти ја шитнат касата, треба да изготват профактура без ДДВ и после тоа им ја праќаш на УНДП и ако ја одобрат, ти ја плаќаат профактурата и после можеш да си подигнеш касата. Тоа е тоа.
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dejanchili

    dejanchili Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Да, се` што спаѓа под репро материјали можеш со тие пари да купиш. Но не можеш на пример да купиш јајца, овошје, зеленчук или било што, за потоа да го продаваш така како што си го купил/а. На пример можешш да купиш брашно, квасец, зејтин, сол, печки, прибор за јадење, тави, витрини итн. ако на пример имаш бурекџилница, ама не можеш тие наведени продукти да ги продаваш ако имаш маркет туку да произведеш нешто од нив па потоа тој производ да си го продаваш.

    Иначе готови пари сув кеш не даваат, туку ти плаќаат ф-ра на фирмата од каде што на пример сакаш да ја купиш фискалната каса. Тие што ќе ти ја шитнат касата, треба да изготват профактура без ДДВ и после тоа им ја праќаш на УНДП и ако ја одобрат, ти ја плаќаат профактурата и после можеш да си подигнеш касата. Тоа е тоа. Пари ниту еден денат не даваат. Треба да си имаш ти твои пари за придонеси, за фирмарина, за сметководител да плаќаш, за кирии, струи, води, греење, ладење итн. Тоа се` сам/а.
    И уште нешто: доколку ти дадат грант и по било кој основ пропаднеш во рок од 2 години треба да им ги вратиш парите. Ако не пропаднеш и го исполниш условот да ти постои фирмата 24 месеци а дури потоа ја затвориш, не враќаш ништо но затоа немаш право 4 години да се пријавуваш во завод за вработуење. Имаш забрана!

    По мене (тоа е само мое мислење) поише се исплати без ничија помош да си работиш и да не ти соли никој памет од "горе" и да ти кажуе вака мораш онака мораш, си потпишал/а договор, па вака па онака. И втора опција ти е БГ пасош и гитла од тука во некоја по пристојна ЕУ држава.
     
    На Кате Катерина му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AnаR23

    AnаR23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Дечки, неколку прашања околу самовработување:
    1. ако ти доделиле ментор за изработка на бизнис план, дали автоматски значи дека го добиваш грантот?
    2. освен придонеси, дали си должен да исплаќаш и плата (сам на себе) во текот на тие две години, во случај кога нема да оствариш приход - секој почеток е тежок, нели,
    3. во кои случаи си ослободен од плаќање придонеси?
    Однапред Ви благодарам на одговорите.
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    1 Најчесто значи дека ти го одобриле, освен ако не уплеска нешто ептен менторот..
    2 Должен си освен ако не си ТП мислам тие можат само придонеси да си пуштаат, не мора и плата..
    3 Во ниеден случај не си ослободен, ако не плаќаш значи немаш здравствено, не ти тече стаж.. а тие баш тоа и го сакаат:D
     
    На AnаR23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Itsaleks

    Itsaleks Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Машки
    Ме интересира за програмата за самовработување за млади до 29 години така нешто беше дали има некој конкурс за оваа година и кој се условите исто така дали е неповратен кредитот што ќе ти го дадат?
     
  6. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Дали се има некој самовработено преку овие програми?
     
  7. $im4€

    $im4€ Нов член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да прашам дали има некој што е заинтересиран оваа година за самовработувањето за лица до 29 год, она што е неповратниот кредит. Сакам да прашамнешто околу оваа тема.. И кога би испаднал тој конкурс?!
     
  8. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Јас и @Dust сме дел од таа програма.
    Не се враќаа парите назад, јас сум занаетчија козметичар, Даст е мислам ДООЕЛ ама не сум сигурна.
    Прашајте, што можеме ќе пишеме
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Што е потребно за да се добијат тие пари? И колку пари даваат?
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  10. $im4€

    $im4€ Нов член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Бидејќи сеуште сум студент, морам да сум вонреден за да се пријавам како барател на работа?
    И дали секоја година конкурсот излегува во ист медец и дата? Бидејќи ми е важно за колку време ќе излезе. Благодарам.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Јас земав 5000 е , 4000 е за материјали, 1000 за сметководство, маркетинг или кирија даваа...
    Ама јас сум од програмата за самовработување 2017та и не знам сега измени дали има од ова што ќе го пишам.
    Потребно е :
    Да си невработен и пријавен во Завод за вработување
    Да аплицираш чим се отвори конкурс за самовработување
    Никогаш да не си бил управител на фирма
    Тоа.
    И додека трае цела постапка а трае малце повеќе од еден месец да не заборавиш да се пријавиш за невработен уште еднаш до крај оти ако те нема у нивна база како активен одма те сечат и нема договор. :drunk:

    Има предавања, кажувате сите идеја кој што сака да работи и правите бизнис план прво сами, па со ментор и го презентирате.
    Чекате недела дена за да видите дали ви одобриле.
    Ако ви е поуникатна идејата тогаш ќе добиете 100% , затоа е битно да сте оригинални. :)

    Мора вонреден за да се вработиш во твоја фирма. И конкурс има 2 пати годишно, бар имаше...
    Еднаш март некаде, еднаш накај септември...
    Мора детално во Завод да прашате оти само менуваат
     
    На tina2018, cresa-jagoda и $im4€ им се допаѓа ова.
  12. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.953
    Допаѓања:
    13.768
    Пол:
    Машки
    Последно шо добив информација е дека во февруари овoј месец ќе го објават.
    Прати ги огласите на странава, или за посигурно да се информираш оди во аврм.
    http://av.gov.mk/oglasi-za-aktivni-merki.nspx
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Ама грант е тоа ? И не ги даваат ни кеш тие пари , така?
     
  14. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    Нема веќе пари во кеш, заради манипулациите што ги правеа. Според изготвениот бизнис план се доделуваат средствата. На пример ако сакаш да имаш ИТ компанија, компјутерот, бирото, столицата, работниот простор, ги порачуваш или изнајмуваш, а сметките ги праќаш до UNDP тие ги плаќаат онаму од каде што си ги нарачал/изнајмил. Се што стои во бизнис планот во делот на опрема и деловен простор се покрива од нивна страна. Затоа е важно добро и детално да се изработи.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. АнеАце

    АнеАце Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Da prasam moze nekoj ke znae podobro od mene. Se mislam za otvaranje prehrambena prodavnica na dve lokacii odednas nesto izmegu market i maalska prodavnica so toa sto ke se prodavaat i ovosje i zelencuk no vo mali kolicini ne kako vo piljara. Me intereaira dali e izvodlivo toa bidejki i na dvete lokacii nema nitu edna prodavnica znaci nikakva a najbliskiot market e na skoro pa 2 kilometri. Dali ke ima sansi od programata za samovrabotuvanje da se zeme nesto bidejki vo start ke mi trebaat barem trojca prodavaci. Ve molam za mislenje ili ako nekoj znae postrucno da mi objasni
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    Ако оперативниот план за 2021 е како за 2020 тогаш ќе можеш да искористиш следниве 2 мерки:
    1. Програма за самовработување и отварање на нов бизнис и
    2. Програма за субвенционирање на плати на вработени. Тука можеш плус да искористиш и ако вработените ја изгубиле работата во текот на ковид кризата бидејќи и за тоа има посебна програма.

    Јас би ти предложила да почекаш уште неколку недели за да излезе оперативниот план за 2021 така ќе имаш подетални информации кои и какви мерки се нудат.
     
    На АнеАце, tina2018 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. АнеАце

    АнеАце Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    I jas se mislam da pocekamda vidam sto ke nudat. Inaku ako ne e povolno za ova drug plan mi e prodavnica za obuvki i nesto od obleka no ke vidam seuste ima vreme
     
    На Kanya и tina2018 им се допаѓа ова.
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    За ова и треба постоечка фирма..
    За нова само грант или кредит
     
  19. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    Имам видено компании што постојат неколку месеци да го користат овој вид на субвенции. Односно откако ќе ја регистрира фирмата по неколку месеци ќе може да се пријави и за овој вид на помош. Незнам точно колку време треба да помини од регистрацијата на компанијата ама знам дека некои "млади" фирми ја користат мерката.

    Уствари тоа е како ке ти се погоди човекот во АВРМ, во моето место на живеење една сеа замина под пензија, ама како знаеше да искомбинира пакет на мерки тоа чудо. Ама ретки се таквите, да не речам непостоечки.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Без 6 месеци активен субјект не може..
    Плус да не касни со плати, да има подмирено се што може и не може да ти накалемат ...и така

    Затоа и реков дека е за постоечки фирми
    Она сака да отвори фирма, тоа уште долго време нема да важи за неа. Затоа и напоменав..

    Можеш сам да си искомбинираш пакет на мерки, јас сама си комбинирав :) само добро треба да се разработат...
     
    На Kanya му/ѝ се допаѓа ова.