1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Програма за самовработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Natence88, 27 март 2013.

  1. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    Точно, сите обврски на компанијата треба да бидат навремено подмирени, бидејќи од UNDP се ќе проверат. И као што кажа што се ќе им текне може да ти бараат.
    Јас мерката ја кажав затоа што во текот на студиите работев хонорарно за нив (а и сеуште ако ме повикаат), и обучувачите од UNDP ми кажуваа да им ги кажувам мерките комбинирано за подолг временски период. Пример една мерка ќе искористиш сега, по 6 месеци друга, наредната година трета мерка и така. Она што го научив додека работев за нив е дека мерките најмногу би одговарале за веќе постоечки компании кои не ја имаат пријавено својата дејност т.е. на црно. Незначи дека нов бизнис нема да работи добро со мерките, но нивната цел е да ги "легализираат" непријавените бизниси, со цел да пркне економијата.

    Истотака секоја пофалба за тебе што си успеала сама да си изготвиш пакет од мерки. Не секој ги може тоа. Треба добра разработка и доста трчање по институциите, а знаеме кај нас колку е мачно тоа. Мене како хонорарец и студент секогаш ме пуштаа за "мачните" работи.

    P.S. Неповрзано со темата ти должам едно огромно благодарам за советите за USA што ми ги даде не така одамна, ми беа од голема помош.
     
    На tina2018 и Dust им се допаѓа ова.
  2. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам идеја за отвање на салон, солариум, вакум и слично. Е сега ме интересира што би можела да искористам од државата, со оглед на тоа дека сум постара од 29 години :)
     
    На ушко му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Aerodromka

    Aerodromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    117
    Здраво
    Дали некој е над 30 години и отворил Невладина организација?
     
  4. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Преку програмата Самовработување, можеш да отвориш само фирма, не и невладина организација.

     
  5. missB

    missB Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    22
    Што значи статус резерва, во програмата? Пред малку ми стигна смс дека мојата апликација е со стасус резерва?

    Ако се откаже некој па може да ме примат??
     
  6. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Nekoj Dali moze da mi kaze vo vrska so programsta so grantotkolku vreme traat tie predavanje so mentor I slicno?Dalii na primer mozam sredastvata da gi iskoristam za roba na primer obleka zboram za prodavnica.
    I posle kolku vreme dobivas odgovor Dali si dobil grant?
    Ova do podobro upatenite.n
     
  7. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Предавања и обуки сега нема, исфрлени се. Имаш разговор со ментор, ти објаснува околу целиот процес, на вибер е сега средбата и според податоците што му ги даваш ти подготвува бизнис план. Средствата мора да ги искористиш за репроматеријал, во твојот случај ако е бутик - за рафтови, закачалки, биро, што ќе продаваш. Но, со ова најдобро да се консултираш со менторот. Лани средствата ги земаа дури во декември, така што очекувај на крајот на годината. Долг е процесот, мислам дека е во 4 фази (во прва фаза се неколку градови, па во втора други, трета други итн.). Потоа ќе се разгледуваат бизнис плановите, ќе се бодуваат, па ќе објават резултати.
     
  8. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Aha Kako Sto terazbrav znaci samo za repromaterijali Sto ne e bas za roba konkretno a I prilicno se ceka ne e za pokratko vreme.mhm
     
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Можеш роба, но само од Македонија.
     
  10. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Можеш и роба, пишав тоа што ќе продаваш.
     
  11. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Znaci mozam I roba od makedonija mora od makedonsko proizvodstvo ili nema vrska? Posto clenkata pogore mi kaza davale samo za repromaterijal.n
     
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не мора да е мкд производство, но мора од Македонија. Зошто ти издаваат профактура, па фактура после. Тие ги праќаш во ундп.
    Не мора само репроматеријали.
    Можеш закачалки, клими, маса, стол, прегради, врата, фискална...
    Се мора да е земено од продавница која е регистрирана може да издава профактури, фактури.
    Работна рака за мајсторските работи не спаѓа, сама си плаќаш.
     
  13. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Fala na info Sega gledam imaat nekoi merki nesto so samo kreditiranje mislam deka e podobro I pobrz so ucestvo e malki no mislam pobrzo se dobivaat sredstvoto za da otvorat nesto?,c
     
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не знам.
    Но грантовите не се повратни, овие се
     
  15. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    @Emotional123
    Zdravo, vidov deka imas poznavanje vo vrska so programata za samovrabotuvanje pa.me interesiraat nekoj raboti ako moze da mi odgovoris.
    Znaci mozes da dobies ako si sam 5.000 evra a ako si so sodruznik 10.000 evra?
    Dali ovie sredstva se nepovratni, no zatoa 3 godini ne mozes da ja zatvoris firmata i si plakas danoci pridonesi na drzavata i se drugo sto treba..
    I za kolku vreme se dobiva povraten odgovor?
    Parite mozat da se investiraat vo roba, stalazi, kompjuterska oprema, biro itn za dukanot?
     
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Да. Ско сама отвараш, 5000е, а со друг 10000.
    Средствата се неповратни но под услов да не затвараш фирма 2 години, да не продаваш од работите кои си ги земала (не роба) и секако да подмириш придонеси.
    Кога јас отварав, отварањето на фирмата, залог, печати, фирмарина и тн., се беше на мој трошок. Отворив Дооел.
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Фала ти , главно ме интересираше за тоа колку време не смее да се затвори, и на пр ако после две години не си задоволен, можеш да затвориш и не враќаш ништо на државата или?
    Значи со тие пари може само роба, сталажи , биро , компјутерска опрема итн ... И робата да е купена од МК.
    А отварање нова фирма , печати се тоа на сопствен трошок и тоа дали кошта многу од прилика?
     
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    2 години мораш да држиш отворена фирма, после можеш да затвориш ако не оди работата. Од се што е земено не враќаш ништо. Ама ако затвориш пред да истечат 2 години, тогаш враќаш пари. Јас ја сменив од дооел во занаетчија, дооел ми е во ликвидација веќе 2 години.
    Да знаеш процесот на затварање на дооел е долг.
    Не ми текнува колку плаќав за отварањето и печатите, ќе те излажам само.
    Ама треба да оставиш и залог, нор лап топ, кујнски елементи небитно. Проценител одредува колку што вреди.
    И проценката ја плаќаш.
    Ако ти е услужна дејност пр. Козметички, фризерски, изроботка на накит и сл, подобро е да си занаетчија.
    Не дека немаш давачки, да знаеш.
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да отворам за обувки и чанти, па затоа и прашувам, дали тоа би ме коштало многу, т.е за месечни трошоци кон државата
     
    Последна измена: 29 мај 2022
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Па со секое покачување на плата, се покачуваат и придонеси.
    На пример, минималец со се провизии, сметководство, личен доход ти се околу 9000-10000. Плус фирмарина годишно околу 4000. Баждарење на фискална годишно 3-4000.
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.