1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Програмирање во С

Дискусија во 'Образование' започната од filip44e, 27 декември 2014.

 1. filip44e

  filip44e Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  9
  Дали знаете некој што држи часови по програмирање во С? Ми треба за испит :)
   
 2. MaryAntoaneta

  MaryAntoaneta Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2014
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
 3. Avokado

  Avokado Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  363
  Za kade? Feit ili finki?
   
 4. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.546
  Пол:
  Женски
  Мој совет цртај кога ги решаваш задачите и научи да користиш дибагер. Земи ја збирката решени задачи во C 130ден мислам е во копирницата на FEIT и пререши ја цела. Земи испитни од претходните години. И ако си на ФИНКИ реши ги задачите за вежбање што ви се поставени. И заштеди си пари.
   
 5. filip44e

  filip44e Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  9
  za FEIT
   
 6. Zeldaa

  Zeldaa Нов член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, може ли некој да ми објасни зошто на излез ми дава odd/even броеви (и дали може да се изостави тој чекор), па потоа ми го печати резултатот. Инаку програмата пресметува вредност на детерминанта од n-ти ред.

  Код:
  #include <vector>
  #include <algorithm>
  #include<cstdlib>
  using namespace std;
  
  typedef vector<double>Vect;
  typedef vector<Vect>Matr;
  
  int fact(int a);
  
  int main()
  {
  
    int i;
    int counter = 0;
    int nb = 0;
    cout << "Od koj red e determinantata? :\n";
    cin >> nb;
  
    cout << " Vnesete gi elementite :\n";
    Vect row(nb);
    Vect determinant;
    Matr a;
    int product = 1;
    int determ = 0;
    int ve1 = 0;
  
    for(i = 0; i < nb; i++)
    {
      for(int j = 0; j < nb; j++)
      {
        if(j<(nb-1))
          cout << " Vnesete element\n";
        else cout << " Vnesete go poseledniot element od ovoj red\n";
        cin >> row[j];
      }
      a.push_back(row);
    }
  
    for(i = 0; i < nb; i++)
    {
      cout << endl;
      for(int j = 0; j < nb; j++)
      {
        cout << a[i][j] << " ";
      }
    }
    cout << endl;
  
  
  
    vector<int>vec;
    for(i = 1; i <= nb; i++)
      vec.push_back(i);
    vector<int>::iterator iter1 = vec.begin();
    vector<int>::iterator iter2 = vec.end();
  
  
    for(i = 0; i < fact(nb); i++)
    {
       /* copy(vec.begin(), vec.end(), ostream_iterator<int>(cout, " "));;*/
       vector<int>vec1(nb);
       copy(vec.begin(), vec.end(), vec1.begin());
       for(int j = 0; j < (nb); j++)
         cout << vec1[j];
       for(int i = 0; i < vec1.size(); i++)
       {
      
         for(int j = i; j < vec1.size(); j++)
         {
           if(vec1[j]<vec1[i])
             counter++;
         }
       }
       if(counter%2==0)
         cout << " even ";
       else
         cout << " odd ";
     
     
       for(int w = 0; w < nb; w++)
       {
         ve1 = (vec1[w])-1;
         product *= (a[w][ve1]);
       }
       if(counter%2!=0)
         product = (- product);
  
       determinant.push_back(product);
  
       counter = 0;
       product = 1;
       next_permutation(iter1, iter2);
       cout << endl;
    }
  
    for(int x = 0; x < determinant.size(); x++)
    {
      determ += determinant[x];
    }
  
    for(i = 0; i < nb; i++)//print the matrix
    {
      cout << endl;
      for(int j = 0; j < nb; j++)
      {
        cout << a[i][j] << " ";
      }
    }
    cout << endl;
  
  
    cout << " Vrednosta na determinantata e :\n";
    cout << determ << endl;
  
  
   system("pause");
    return 0;
  }
  
  int fact(int a)
  {
    if(a<=1)
      return a;
  
    return (a * fact(a - 1));
  }
   
 7. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.331
  Допаѓања:
  20.878
  Пол:
  Женски
  Некој што учи програмирање во C ако може да ми посочи што поточно треба да се знае за матрици? Некои добри примери од интернет?
   
 8. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  9.309
  Пол:
  Женски
  Катастрофа ова програмирањево само се мачам цела година...