1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Програмирање C++

Дискусија во 'Барање работа' започната од nepoznatcovek, 10 март 2016.

 1. nepoznatcovek

  nepoznatcovek Нов член

  Се зачлени на:
  10 март 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo,mi treba programa vo programskiot jazik c++ koja za vneseni 20 broja ke mi gi sortira vo 8 redici i 10 koloni po rastecki redosled (broevite da se dvizat od 1 do 80).mi treba za vo uciliste,dokolku nekoj ima resenie ve molam za pomos.VI BLAGODARAM !
   
 2. Математичарката

  Математичарката Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Не разбрав како тоа внесуваш 20 броја а ги сортира на 80 места. Јас би ти напишала ама гледам одамна е ова а и не сфатив баш шо се бара. И зошто е темава во барање работа?!
   
 3. nepoznatcovek

  nepoznatcovek Нов член

  Се зачлени на:
  10 март 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  se izvlekuvaat 20 broevi (od 1 do 80 ) i da gi sortira vo 8 redici i 10 koloni po rastecki redosled
   
 4. Херкул

  Херкул Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  1.294
  Пол:
  Машки
  Убаво те прашува @Математичарката , размисли малку, не можеш да сортираш 20 броеви на 80 места. Во секоја редица имаш по 10 полиња и во две редици ќе ги испечатиш тие 20 броеви и што ќе печатиш во следните 6 редици?
   
 5. mmmmmmmmmmmm

  mmmmmmmmmmmm Нов член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали ќе можи да ми решите неколку задачи ама во C, не во C++.
  1. Да се напише програма која ко ќе внесиш ден, месец и година ќе ги отпечати во обратен редослед и потоа ќе испечати кој ден месец и година си го внесол и доколку е некој празник да го испечати името на празникот
  2.Да се напише програма која ко ќе внесиш N броеви ги одделува последните цифри од секој број и ги печати
  3.Внесваш број и буква и на буквата го додаваш бројот и формираш буква со тој број
  4.Да се напише програма во која ќе се внесват броеви се дури не се внеси трицифрен број
  5.Збир на последните цифри од 2 внесени бр да е поголем од 9 печати 1, а ако е помал печати 0
   
 6. blondie100

  blondie100 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2016
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Може да ми прати некој линк онлајн да го извадам C++, ги има многу на google не знам кој треба?
   
 7. Yellow456

  Yellow456 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2016
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  //p-33 N-1D Sortiranje RASTECKI
  #include<iostream>
  using namespace std;
  main()
  {int a[50];intn,i,j,pom;cout << "Vnesete go brojotnaelementinanizata, n="<<endl;cin>>n;cout << "Vnesetegielementitenanizata: " << endl;
  for(i=0;i<n;i++)
  {
  cout<<"a["<<i<<"]=";
  cin >> a;
  }
  for(i=0;i<n;i++)
  {
  for(j=i+1;j<n;j++)
  {
  if(a[j]<a)
  {
  pom=a;
  a=a[j];
  a[j]=pom;
  }
  }
  }cout<<"Vnesenataniza SORTIRANA RASTECKI e:"<<endl;
  for(i=0;i<n;i++)
  cout<<a<<",";cout<<endl;cout<<"Najmaliot element vonizata e a[0]="<<a[0]<<endl;
  system("pause");
  return

  Што значи ова заменувањево? Зошто директно не се заменува pom(pomal)=a[j]?
  pom=a;
  a=a[j];
  a[j]=pom;