1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Програмирање C++

Дискусија во 'Барање работа' започната од nepoznatcovek, 10 март 2016.

  1. nepoznatcovek

    nepoznatcovek Нов член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,mi treba programa vo programskiot jazik c++ koja za vneseni 20 broja ke mi gi sortira vo 8 redici i 10 koloni po rastecki redosled (broevite da se dvizat od 1 do 80).mi treba za vo uciliste,dokolku nekoj ima resenie ve molam za pomos.VI BLAGODARAM !
     
  2. Математичарката

    Математичарката Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Не разбрав како тоа внесуваш 20 броја а ги сортира на 80 места. Јас би ти напишала ама гледам одамна е ова а и не сфатив баш шо се бара. И зошто е темава во барање работа?!
     
  3. nepoznatcovek

    nepoznatcovek Нов член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    se izvlekuvaat 20 broevi (od 1 do 80 ) i da gi sortira vo 8 redici i 10 koloni po rastecki redosled
     
  4. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Убаво те прашува @Математичарката , размисли малку, не можеш да сортираш 20 броеви на 80 места. Во секоја редица имаш по 10 полиња и во две редици ќе ги испечатиш тие 20 броеви и што ќе печатиш во следните 6 редици?
     
  5. mmmmmmmmmmmm

    mmmmmmmmmmmm Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали ќе можи да ми решите неколку задачи ама во C, не во C++.
    1. Да се напише програма која ко ќе внесиш ден, месец и година ќе ги отпечати во обратен редослед и потоа ќе испечати кој ден месец и година си го внесол и доколку е некој празник да го испечати името на празникот
    2.Да се напише програма која ко ќе внесиш N броеви ги одделува последните цифри од секој број и ги печати
    3.Внесваш број и буква и на буквата го додаваш бројот и формираш буква со тој број
    4.Да се напише програма во која ќе се внесват броеви се дури не се внеси трицифрен број
    5.Збир на последните цифри од 2 внесени бр да е поголем од 9 печати 1, а ако е помал печати 0
     
  6. blondie100

    blondie100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    458
    Пол:
    Женски
    Може да ми прати некој линк онлајн да го извадам C++, ги има многу на google не знам кој треба?
     
  7. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    //p-33 N-1D Sortiranje RASTECKI
    #include<iostream>
    using namespace std;
    main()
    {int a[50];intn,i,j,pom;cout << "Vnesete go brojotnaelementinanizata, n="<<endl;cin>>n;cout << "Vnesetegielementitenanizata: " << endl;
    for(i=0;i<n;i++)
    {
    cout<<"a["<<i<<"]=";
    cin >> a;
    }
    for(i=0;i<n;i++)
    {
    for(j=i+1;j<n;j++)
    {
    if(a[j]<a)
    {
    pom=a;
    a=a[j];
    a[j]=pom;
    }
    }
    }cout<<"Vnesenataniza SORTIRANA RASTECKI e:"<<endl;
    for(i=0;i<n;i++)
    cout<<a<<",";cout<<endl;cout<<"Najmaliot element vonizata e a[0]="<<a[0]<<endl;
    system("pause");
    return

    Што значи ова заменувањево? Зошто директно не се заменува pom(pomal)=a[j]?
    pom=a;
    a=a[j];
    a[j]=pom;